[serwis DP] Rozmywanie (nieostrość) tekstu

Wstęp (można pominąć):

Od kilku lat muszę używać okularów do monitora komputera. Ostatnio czytając serwis DP zaobserwowałem takie jakby rozmywanie się czcionki portalu. “Może czas pomyśleć nad zmianą szkieł?” - pomyślałem. Ale zaraz potem zastanowiłem się - czemu tylko na DP?? Nigdzie więcej tego nie doświadczyłem, więc zacząłem szukać.
No i mam. Pytanie czy to tylko u mnie, czy problem jest jakiś ogólniejszy? Nie wiem, ale zgłaszam jako błąd, bo występuje wyłącznie na DP. Ale też… chyba tylko na przeglądarkach opartych o Chromium. Ja widzę to na Slimjet, wersja 15.1.0.0 (oparty o Chromium), oprócz tego to samo występuje na (zupełnie) innym komputerze, też na przeglądarce korzystającej z Chromium -
Operze.

Konkret:
Otóż przy przewijaniu się paska “POLECANE”, tego zaraz przed newsami, czcionka na całej stronie nieznacznie się rozmywa.

1 - Obraz normalny, w chwili gdy pasek się nie przewija:

2 - Obraz rozmyty, w chwili gdy pasek się przewija:

Jakaś kiepska czcionka i kiepskie przeglądarki. Jeden i drugi screen pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o czytelność.


Gdybym zrzucił bmp i zapodał, to czcionka byłaby bardziej wyraźna.
Tak jest na slimie:

No, ale mam tylko XP.
Firefox 52 już niepoprawnie wyświetla czcionki, właśnie pogrubione, pomniejszone. Następne wersje już nie ładują czcionek arial narrow, narrow 7. Jeszcze gorzej na laptopie z FF55. Ale staram się ustawić w ustawieniach zaawansowanych wyglądu, a w w7 w personalizacja, wygląd okna, ustawienia zaawansowane - działa przy wyłączonym aero.
Rodzaj czcionek rozmiar - to ustawia się w systemie i w przeglądarkach.
Dobreprogramy tragicznie nie wyglądają.

Ale tu zupełnie nie chodzi o fonty jakich ja używam (z resztą nie zmieniam ich, są domyślne), o ich “ładność”, “brzydkość” czy czytelność, tu chodzi o minimalne zmiany czcionki na całej stronie w czasie przesuwania paska.
Z resztą może być on nawet niewidoczny, zupełnie w górze, a na samym dole strony, np. w sekcji “Ostatnio na forum” też to widać.
I nie dzieje się to tylko na jednym komputerze…

Ano, u mnie - gdy pasek przewija się - nie ma żadnych zmian. Na laptopie i na pc
Tylko u mnie pasek info nie chodzi w przeglądarkach na XP. Chyba, że nie pozwolę przeglądarce na zmianę czcionek na stronach Wtedy mam pasek.
A normalnie - paska DP nie mam, choć czcionki na laptopie takie:

Bo na Firefoxie tego problemu nie ma. Tak jak pisałem, to tylko występuje w przeglądarkach opartych o Chromium.
Oczywiście problem rozwiązuje zablokowanie tego paska (##.no-mobile.clearfix.span-12), ale nie o to chyba chodzi…

To obsługa serwisu ma robić poprawki do WebKit-a czy o co chodzi?

Mogli by sprawdzić czy skrypt na animacje / animacja w css może jest do naprawienia samodzielnie (np. wolniej lub inaczej jak w postaci tekstu się tak rozmazuje).

Hej,

Sprawdziłem pod Slimjet 15.1.1.0 (2017-08-23), niestety nie udało mi się zreplikować błędu z rozmywaniem tekstu: http://sendvid.com/q1krik5m

Czy podobna sytuacja opisana przez @Radek68 pojawia się jeszcze u kogoś?

Na chromium dziwnie wolniej idzie animacja.

@narandill - dziś sprawdziłem to w zupełnie innej lokalizacji, na innym komputerze i też to jest.
Z tym, że to naprawdę jest minimalne jak widzisz we wrzuconych przeze mnie (png, bez stratnej kompresji) zrzutach ekranu.
Tak jak pisałem we wstępie, przez dłuższy czas myślałem, że to wzrok mi się troszeczkę pogorszył… :wink:

Ogólnie te fonty masz jakieś nieostre na obu zdjęciach. Może zmień przeglądarkę na taką, która sobie lepiej radzi z wygładzaniem krawędzi, bo szkoda się męczyć :wink:

Ale dobrze wiesz, że to nie chodzi o mnie, tym bardziej, że mi ta czcionka pasuje, chodzi o to czemu przewijanie paska wpływa na całą stronę. Owszem, minimalnie, ale jednak.

Po głosach widzę, że nikt poza Radkiem nie potwierdza podobnego problemu?

Radek, a jak to u Ciebie wygląda na jakiejś popularnej przeglądarce, np. pod Firefoxem, Chromem, Edge?

Spróbuj z włączonym/wyłączonym “Directwrite” (w flagach przeglądarki).

1 polubienie

Może nikt tego bardzo drobnego rozmywania nie dostrzega, a może to wina Google Chrome i SlimJeta… na kilku różnych komputerach…, w kilku różnych lokalizacjach…
Ale to cały czas występuje, gdy pasek się przewija. Naprawdę trzeba się dobrze przyjrzeć fontom, ale jak już się to raz zobaczy, to wkurza, bo wtedy widać.

Opera 49 z wyłączonym gpu nie rozmazuje.

:warning:

Przy wyższym DPI polecam obniżyć zoomem przeglądarki proporcjonalnie czy przy Zoomie wszystkiego polecam wyzerować.

:warning:

Przecież nie chodzi o rozmazanie fontów NA tym pasku, a na reszcie strony.
W screenie w pierwszym poście widać to na przykład w tekście
"Pamiętacie font parametryczny z repozytorium Googlea?

Teraz zrobiłem oba zrzuty ekranu i powiększyłem je kilkukrotnie (oczywiście bez przepróbkowania!) i dostrzegłem, że normalnie font ma trochę koloru, natomiast przy przesuwaniu tego paska jest w odcieniach szarości. I to może wywoływać ten efekt.

Normalny rozmiar:
image

image

Powiększony w programie graficznym:

Chyba zacząłem to widzieć, dla bezpieczeństwa zjechałem poniżej paska i co jakiś czas robiło się:

  • z ciemnego
    • jaśniejsze
      • jakby z cieniem pod
  • i znowu czarne, bez cienia.

Prosta animacja CSS3 z resztą tekstu tak nie robiła.


Firefox Quantum takiego czegoś nie ma u mnie.

1 polubienie