Sieć domowa - praca na kablu cat5e

Cześć

Od wczoraj jestem użytkownikiem sieci światłowodowej i mam delikatny problem z prędkościami internetu pomiędzy routerami.

Napisze jak wygląda sieć i w czym tkwi problem.

Mam podłączony światłowód w garażu gdzie jest główny router(Huawei optixstar eg8145x6(nazwijmy go A)) założony przez firmę Instalacyjna. Od tego routera kablem LAN cat5e (podłączenie B poprawne) do serwerowni na piętrze(odleglosc około 30m). Kabel LAN podłączony do kolejnego routera(nazwę go B) tplink Archer 6 do gniazda internet. Z tego routera kolejne kable do innych pomieszczeń gdzie są gniazda poprzez LAn. Na parterze kablem LAN od routera B jest wyciągnięty sygnał do kolejnego routera Archer 6 (nazwijmy go C), który rozdaje sygnał WiFi na parterze.

Problem tkwi w prędkościach. Usługodawca zapewnia prędkość 600mb i przy pomiarze prędkości osiąga zadana wartość. Problem tkwi w tym, że gdy podłączam się poprzez sieć WiFi do routera B i C to maksymalna prędkość wynosi 100mb. W opcjach wszystkich routerów zaznaczona opcja full duplex 1000mb.

Gdy wchodzę w opcje konfiguracji Tplink Archer 6 wyświetla się informacja jaka prędkość jest na łączach LAN i internet. Przy LAN wyjście pokazuje mi 1000mb ale przy wejściu tzn internet obcina do 100mb. Z czego to może wynikać? Czy jest coś co źle ustawiłem? Zrobiłem dodatkowo dwa testy.

Test nr 1. Sprawdziłem czy połączenie B w kablu cat5e jest poprawne i diody w mierniku w tej samej kolejności się wyświetlają.
Test 2. Połączenie na krótkim kablu 2m routera A i B nie obcina wartości do 100mb, a zostaje faktycznie na poziomie 1000mb.

Czy to wina kabla? Czy mogę coś zrovic by w całym domu osiągnąć prędkość 600mb?
Będę wdzięczny za poradę. Przyznam, że jestem totalnym laikiem więc wszelkie propozycje rozwiązań proszę o napisanie jak dla nooba :grin:

Czyli masz tak:

I na laptopie na końcu masz 100mb?

Dokładnie tak jak na obrazku. Z każdego to link mam 100mb

Czyli jeśli laptopa podepniesz do TP Link 1 to masz 100mb, jeśli laptopa podepniesz do TP Link 2 to także masz 100mb ale jeśli laptopa podepniesz do Huawei to masz 600mb? W jaki sposób to mierzysz? Sprawdzałeś kable, np wymieniając je ze sobą?

Przy pomocy speed testu sprawdzam prędkość na kilku stronach.

Kable z garażu do routera B idą w ścianach. Jak większość kabli

Jasne. Ale można je odpiąć i na czas testu, w ich miejsce przypiąć inny kabel… :wink:

To jest coś co zrobiłem w teście nr 2. Archer zabrałem do garażu i tam wpinalem kabel 2m z routera huawei do to linka i prędkość była 1000

czyli z tego wynika, że to wina kabla w ścianie, skoro na innym kablu jest dobrze. Dla przykładu mam dwa długie kable. Jeden był tani i zestawia link na 100mbps. Sprzedawca wyraźnie napisał, że kabel więcej nie pociągnie. Drugi trochę droższy działa na 1000Mbps.

Co można zrobić? Wymienić na lepsze kable, ale jak idą w ścianach to będzie trudniej. Ewnetualnie oprzeć Internet w domu na jakimś systemie Wifi typu mesh - ale tu już nie jestem ekspertem.

Czyli kabel kat5e jest za słaby? Wydawało mi się, że jest do 1000mb… No położyć nowej instalacji mi się kompletnie nie opłaca. Czy można za pomocą jakiegoś miernika sprawdzić przepustowosc kabli? Na razie sprawdziłem tylko czy linie są dobrze spięte w B i tutaj jest ok. Ewentualnie w routerach coś zmienić żeby przy jakimś zakłóceniu nie obcinał do 100mb?

Może być uszkodzony, przetarty, wygięty, czymś przyciśniety etc.

Można, np takiego:

Kurde spore koszty się szykują… Zakup sprzętu mało opłacalny, a wypozyczlnie w rejonie nie mają podobnego miernika.

Kurcze zastanawiam się czy w tym routerze A Huawei można ustawić paramametr negotiation żeby nie ścinał do 100mb żeby spróbował chociaż połowę prędkości przepuścić przez kabel. W TP linkach można ustawić z auto na 1000mb ale nigdzie w ustawieniach Huawei tego nie widze

No dobra to jeszcze szybkie pytanie bo właśnie natknąłem się na jeden temat dotyczący tworzenia par przy zarabianiu RJ45

Wynika z tego, że niebieska skrętka przy splocie B ma być w środku i po jej zewnętrznej zielona, a z drugiej stronie jasno zielona.

Jako totalny laik zarobiłem koncowki rj45 w sposób jak na zdjeciu tzn tylko pary. Czy to może mieć faktycznie przełożenie na to, że nie osiągam zadanej prędkości?

Ok. Można chować sprzęt do garażu.

Jak to mówił Pospieszalski warto rozmawiać. Chociaż z samym sobą :rofl:

Działa. Wystarczyło zrobić poprawnie schemat w RJ45.B i prędkość z 100 podskoczyła do 300 po WiFi.
Ciekawe czy bezpośrednio po kablu uda się wyciągnąć 600mb

Czyli zrobiłeś kabelek 1:1, którym kiedyś się łączyło dwa PC’y z pominięciem routera/switcha czy jakiegokolwiek urządzenia sieciowego. Fajnie że tajemnica wyszła na jaw :slight_smile:

edit: powyższe stwierdzenie jest błędne :astonished: wyjaśnienia poniżej

Tak jak napisałem jestem noobkiem. Co nie zmienia faktu, że tak mi też zarobił kabel instalator od lokalnej firmy, która udostępnia światłowód :see_no_evil: ja później trzymałem się tego schematu co mi został zarobiony na końcówkach rj45.

Teraz zostaje sprawdzenie czy po kablu prędkość z routera B i C jest bardziej zbliżona do zadanej. Po WiFi 5 Hz wyskakuje mi 330mb

W sumie ciekawe czy stary kabel ma wysokie tarcie ze ścianą (jakby wtopiony gipsem/gładzią/betonem).

Możliwe instalator tak robi każdemu, bo gdyby wiedział że trzeba inaczej to by się nie pomylił :wink: No teraz to już nie jesteś noob

Taki stary to on nie jest bo instalacja ma dopiero 3 lata (nowy dom).

Co masz na myśli?

Chyba raczej na odwrót obecnie głównie stosuje się kable bez crossa. (1:1)
Chyba, że mamy jakieś stare urządzenie sieciowe ((lub jakieś chińskie routerki) to może być problem.

Nowoczesne sieciówki nie powinny mieć z tym problemu.
Większość sprzedawanych kabli z zarobionymi fabrycznie końcówkami nie posiada crossa.

A to mnie zaskoczyłeś, byłem przekonany że cross to jest standard. Sprawdziłem kabel, który ostatnio kupiłem i masz rację, jest 1:1. Dzięki za zwrócenie uwagi, wiedza zaktualizowana.