Skaczące temperatury i napięcia w spoczynku - Ryzen 3900x

85-90C
Procesor będzie sam zmniejszał taktowanie aby utrzymać się w limicie temperatur.

Dzięki.

Taak, wiem co to throtling ;). Ale wolałbym go jednak uniknąć. Chodzi mi o bezpieczną temperaturę bez obniżania wydajności ;).

To nie odwaga, to przewymiarowane chłodzenie :wink: Włączyłem Folding@Home, procek rozgrzał się do 77 stopni. Do 80 jeszcze brakuje, a bezpieczna dla Ryzenów wynosi 95 stopni:

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-9-3900X

Sprawdziłem, mój się przy tej temperaturze wyłącza :wink:

No i pozamiatane że tak powiem :slight_smile:, w takim razie nie wiem czy jest sens jednak go lepiej chłodzić tym Navisem. Ale nadal zostaje lepszy dostęp do slotów RAM i bajeranckie światełka.

I pomyśleć, że jak wybierałem kartę i już po zakupie doczytałem że ma LEDy, to się wściekłem że będę sobie choinkę robił. Już po montażu sprawdziłem że sterownik pozwala na wyłączenie LEDa. Ale jakoś nie skorzystałem z opcji :smiley:

Też lubię światełka :rofl:

Czy któryś z tu życzliwych kolegów/koleżanek mógłby zrobić mały eksperyment i zobaczyć ile zżera Wam Steam podczas pobierania?

Właśnie zauważyłem że to chyba nie ja mam problem a Steam… Nie będę wklejał obrazków ale napiszę jak się sprawy mają - bez pobierania ale z włączonym klientem Steam’a temperatury w granicach 36-40 stopni czyli spoczynkowa norma. Włączam pobieranie - skoki do 65 stopni. Najniższa temperatura przy pobieraniu to ok. 55 stopni. 15 więcej niż w spoczynku. Co z tym chole**twem jest nie tak? Prędkość pobierania ograniczona do 3MB/s, ale jak wyłączę ograniczenie lub włączę większe to praca procesora ni w ząb się nie zmienia.

Witam wszystkich,
Postanowiłem że podepnę się pod ten wątek bo sprawa u mnie podobna. Kupiłem niedawno ryzen 7 3700x, płyta msi b450 gaming plus max i chłodzenie do procka arctic freezer 34 esports duo. Mam problem podobny martwią mnie skoki taktowania i temperatur w spoczynku. Gdy nic nie zmieniam na płycie głównej i w zasilaniu temperatury wahają się od 33 do 42 stopni. Natomiast jak włączyłem amd cool@ quiet w biosie to temperatury wskoczyły wyżej wtedy wahania były o 10 stopni wyższe czyli od 40 do 50 stopni. Taka sama sytuacja przy zmianie zasilania ze zrównoważonego na amd ryzen balanced. Dodam jeszcze że bios zaktualizowany i sterowniki od amd również zainstalowane.

W drugim poście wątku, do którego się podpiąłeś, masz odpowiedź.

Dokładnie.

Przyzwyczaić się i nie zwracać uwagi. Ja tak zrobiłem :). Krzywe modyfikowałem, oczywiście było znacznie lepiej, ale potem wymuszony format przywrócił mi je do ustawień fabrycznych i już nawet nie chciało mi się tego zmieniać.

Dzięki, za pomoc. Też tak myślałem, ale żeby rozwiać wszelkie wątpliwości postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami. Człowiek kupuje nowy sprzęt i się boi że coś jest nie tak :smiley:

@Blindfox0 1. Temperaturę sprawdzaj w Ryzen Master. Oprogramowanie płyty pokazuje cuda.
2. Miałem podobny problem. Wszystko się wyrównało i uspokoiło, jak ustawiłem w profilu zasilania maksymalne napięcie procesora na 99%

To znaczy że takie skoki temperatur przy Ryzenach są normalne?
Ja mam Ryzen 5 3400G z zintegrowaną grafiką i też mam takie skoki temperatury.
Jak uruchamiam kompa to jest temperatura 45* a później spada do 26*.
Jak nic nie robie na kompie to temperatura jest stała.
Wystarczy otworzyć nową zakładkę w Firefox i temperatura skacze do 40* i po chwili wraca do 26*.

Tak. Skoki wynikają z chwilowego większego obciążenia procesora. Zanim chłodzenie zdąży zareagować, temp. rdzeni lecą do góry. Jeśli temp. podczas pracy utrzymuje się w okolicach 50 stopni (± 10), to nie ma powodu do obaw.

No to się uspokoiłem :grinning:

Tak wyglądają skoki temperatury mojego Ryśka (czerwony wykres) - uruchomiona tylko przeglądarka:

Możesz spać spokojnie :wink:

Zgadza się. Ustawienie tych 99% napięcia poprawia sytuację. Chłodzenie wodne o wiele szybciej zbija takie skoki.

No nie wiem, czy wszystkie Ryzeny tak mają. U mnie w spoczynku płaska kreska:

Chłodzenie boxowe, ustawiony automat na silent.

ZEN1 są wyjątkiem od reguły :wink: ale faktycznie, powinienem doprecyzować, że te skoki są charakterystyczne dla ZEN2.

A Ryzen 5 2600? Bo taki właśnie mam przed sobą i czekam tylko na wiatrak. Tez tak skacze z temperaturami? To jest zen+ czy zen2??

To Zen+ i tam takich skoków nie ma aczkolwiek nie są one szkodliwe.