[SOLVED] HP G5000 - jak rozebrać, jak serwisować wentylator

Cześć, 

 

chcę rozebrać laptop HP G5000 ponieważ jest bardzo głośny i temperatury są w okolicach 60-70oC (intel dual core). Pewnie jest nieco kurzu w środku przy wentylatorze albo pasta jest słabej jakości i stała się kamieniem. 

 

Mam dwa pytania - jak rozebrać ten laptop? Pozostała mi do odkręcenia chyba jedna śrubka, która jest gdzieś pod klawiaturą. Problem z tym że nie wiem jak zdjąc klawiaturę - boję się mocno odchylać górną plastikową listewkę z nad klawiatury żeby jej nie połamać (listewki). 

Nigdzie nie mogę znaleźć też instrukcji. 

 

Pytanie numer dwa - czy kładąc nową pastę mogę użyć bequiet dołączonej do wentylatora bequiet slim (takowy kupiłem niedawno do komputera stacjonarnego)?

 

No i w sumie jeszcze jedno pytanie - czy będę mógł także rozebrać (przeczyścić i nasmarować) wentylator? Czy może powinienem kupić po prostu nowy wentylator?

 

 

Poczytaj: masz link do manuala

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1184290.html#5939750

 

Te temperatury to na luzie, czy pod obciążeniem?

 

 

Nie wiadomo co to za pasta? ale chyba może być.

 

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/be-quiet-shadow-rock-slim-test.html

 

Wymień tylko ewentualne tam gdzie jest pasta, thermopadów jak są, nie ruszaj.

 

 

Powinno wystarczyć jego czyszczenie lub nowy lub używany  oryginał.

 

 

  1. dzięki za link. Nie widziałem tej instrukcji. Wynika, że trzeba otworzyć ekran maksymalnie i użyć siły. Spróbuję. 

  2. Temperatury pod małym obciążeniem (procesor jest generalnie leciwy i Vista nie daje mu się nudzić)

  3. Pasta dołączona do zestawu “CPU be quiet! Shadow Rock Slim (BK010)”. Użyłem jej pod procesor i7 i temepratury są w porządku (około 40oC). 

 

Jeszcze raz dzięki. 

Pojawiło się kolejne pytanie, a że tyczy się znowu konkretnie tego modelu to nie zakładałem nowego wątku. Mianowicie - jak rozebrać wentylatorek? 

 

Tutaj zdjęcia:

https://1drv.ms/f/s!Av_uzlzC33mugbhLOxPED2RzxYRtww

 

Znalazłem taki wentylatorek na allegro, jednakże wolałbym spróbować po prostu wyczyścić/nasmarować ten który jest w laptopie skoro jeszcze działa. Choć zastanawiam się, czy ma to sens (czy wentylatorek zaraz nie umrze np.). 

 

PS. A tutaj inne zdjęcia pokazujące stan past. Na procesorze została jakaś marna resztka, w ogóle nie kleiła się z radiatorem. Na chipsecie płyty natomiast jest bezbarwna folijka (zdjęcie już po wyczyszczeniu płyty i resztek past oraz kurzu) i na niej nie ma pasty a za to mały (17mmx17mm) kawałeczek taśmy termoprzewodzącej (naklejony na radiatorze). Chyba też ją warto wymienić?

Tutaj zdjęcia:

https://1drv.ms/f/s!Av_uzlzC33mugbhbS0FOEtJRImHbaQ

 

Wyczyść z kurzu i nie rozbieraj (nie wiem, czy w ogóle to możliwe), ewentualnie wlej kroplę oleju maszynowego na tulejkę mosiężną i zaklej nalepkę - ale jak hałasuje, to wymiana - naprawa krótka meta.

 

Pastę wymień.

 

Thermopad zostaw oryginał, tylko ładnie delikatnie go wyczyść (odtłuść),aby nie zniszczyć.

Tyle, że ten termopad prawie już nie klei :confused:

A oleju nie ma jak wlać, nawet kropelki bo nie ma żadnych szczelin. 

 

Bo się nie klei.

 

 

No to nie nasmarujesz.

Cóż - wyszło i dobrze i źle. Temperatury spadły znacznie, teraz w granicach 50oC. Wentylator załącza się co jakiś czas i tu jest problem bo zaczął strasznie świszczeć, jakby o coś ocierał. Może po prostu dostało się kurzu do środka jeszcze więcej albo coś poszło nie tak. Chyba zostaje kupno nowego. 

Dla zwiedzających - plain textem - wentylator w tym laptopie to Forcecon f513-ccw. Temat oznaczam jako SOLVED i dziękuję @JNJN za pomoc.