[SOLVED] HP G5000 - jak rozebrać, jak serwisować wentylator


#1

Cześć, 

 

chcę rozebrać laptop HP G5000 ponieważ jest bardzo głośny i temperatury są w okolicach 60-70oC (intel dual core). Pewnie jest nieco kurzu w środku przy wentylatorze albo pasta jest słabej jakości i stała się kamieniem. 

 

Mam dwa pytania - jak rozebrać ten laptop? Pozostała mi do odkręcenia chyba jedna śrubka, która jest gdzieś pod klawiaturą. Problem z tym że nie wiem jak zdjąc klawiaturę - boję się mocno odchylać górną plastikową listewkę z nad klawiatury żeby jej nie połamać (listewki). 

Nigdzie nie mogę znaleźć też instrukcji. 

 

Pytanie numer dwa - czy kładąc nową pastę mogę użyć bequiet dołączonej do wentylatora bequiet slim (takowy kupiłem niedawno do komputera stacjonarnego)?

 

No i w sumie jeszcze jedno pytanie - czy będę mógł także rozebrać (przeczyścić i nasmarować) wentylator? Czy może powinienem kupić po prostu nowy wentylator?

 

 


[SOLVED] Nowy wentylatorek brzęczy - czy to normalne?
(JNJN) #2

Poczytaj: masz link do manuala

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1184290.html#5939750

 

Te temperatury to na luzie, czy pod obciążeniem?

 

 

Nie wiadomo co to za pasta? ale chyba może być.

 

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/be-quiet-shadow-rock-slim-test.html

 

Wymień tylko ewentualne tam gdzie jest pasta, thermopadów jak są, nie ruszaj.

 

 

Powinno wystarczyć jego czyszczenie lub nowy lub używany  oryginał.

 


#3

 

  1. dzięki za link. Nie widziałem tej instrukcji. Wynika, że trzeba otworzyć ekran maksymalnie i użyć siły. Spróbuję. 

  2. Temperatury pod małym obciążeniem (procesor jest generalnie leciwy i Vista nie daje mu się nudzić)

  3. Pasta dołączona do zestawu “CPU be quiet! Shadow Rock Slim (BK010)”. Użyłem jej pod procesor i7 i temepratury są w porządku (około 40oC). 

 

Jeszcze raz dzięki. 


#4

Pojawiło się kolejne pytanie, a że tyczy się znowu konkretnie tego modelu to nie zakładałem nowego wątku. Mianowicie - jak rozebrać wentylatorek? 

 

Tutaj zdjęcia:

https://1drv.ms/f/s!Av_uzlzC33mugbhLOxPED2RzxYRtww

 

Znalazłem taki wentylatorek na allegro, jednakże wolałbym spróbować po prostu wyczyścić/nasmarować ten który jest w laptopie skoro jeszcze działa. Choć zastanawiam się, czy ma to sens (czy wentylatorek zaraz nie umrze np.). 

 

PS. A tutaj inne zdjęcia pokazujące stan past. Na procesorze została jakaś marna resztka, w ogóle nie kleiła się z radiatorem. Na chipsecie płyty natomiast jest bezbarwna folijka (zdjęcie już po wyczyszczeniu płyty i resztek past oraz kurzu) i na niej nie ma pasty a za to mały (17mmx17mm) kawałeczek taśmy termoprzewodzącej (naklejony na radiatorze). Chyba też ją warto wymienić?

Tutaj zdjęcia:

https://1drv.ms/f/s!Av_uzlzC33mugbhbS0FOEtJRImHbaQ


(JNJN) #5

 

Wyczyść z kurzu i nie rozbieraj (nie wiem, czy w ogóle to możliwe), ewentualnie wlej kroplę oleju maszynowego na tulejkę mosiężną i zaklej nalepkę - ale jak hałasuje, to wymiana - naprawa krótka meta.

 

Pastę wymień.

 

Thermopad zostaw oryginał, tylko ładnie delikatnie go wyczyść (odtłuść),aby nie zniszczyć.


#6

Tyle, że ten termopad prawie już nie klei :confused:

A oleju nie ma jak wlać, nawet kropelki bo nie ma żadnych szczelin. 


(JNJN) #7

 

Bo się nie klei.

 

 

No to nie nasmarujesz.


#8

Cóż - wyszło i dobrze i źle. Temperatury spadły znacznie, teraz w granicach 50oC. Wentylator załącza się co jakiś czas i tu jest problem bo zaczął strasznie świszczeć, jakby o coś ocierał. Może po prostu dostało się kurzu do środka jeszcze więcej albo coś poszło nie tak. Chyba zostaje kupno nowego. 


#9

Dla zwiedzających - plain textem - wentylator w tym laptopie to Forcecon f513-ccw. Temat oznaczam jako SOLVED i dziękuję @JNJN za pomoc.