[Solved/Rozwiązane] Telewizor obcina napisy filmu - jak poprawić?

w mp4 wklejone napisy, np. w potplayerze w laptopie są widoczne całkowicie:

https://i.imgur.com/N8wjl0f.png

natomiast w telewizorze (wideo ze stacjonarnego playera podpietego do tv, plik podany do playera z dysku zewn.) napisy sa obciete:

https://i.imgur.com/1Ty3fbR.png

Jak napisy w tv poprawić?
Pomysł najprostszy mam taki, żeby dorobić b. nieznaczne czarne pasy góra/dół (?). Ale może to nie tędy droga…? W każdym razie wszelkie operacje ustawieniowe dla obrazu w tv i w playerze - nie pomagają, chociaż jakos tam proporcje obrazu i w tv, i w playerze zmieniać można.

Jaki masz format wyświetlanego filmu na TV ustawione, nie jako rozciągnięte ?

napisałem już : wykonałem wszelkie możliwe operacje na samym tv z widocznym filmem, rozciąganie, ściaganie, proporcje takie, śmakie - nie pomaga, albo obraz maleńki, jak pudełko zapałek, albo na cały ekran, ale zawsze z ucietymi napisami (jak na screen). Fizycznie to widzę, że trzeba obrazowi „coś” dodać na dole (więc i na górze), niewiele, żeby podniosło napisy. Pewnie trzeba to wykonać w jakimś sofcie kodującym, trudno. (Jeśli to w ogóle tędy droga). Niczego nie sugeruję, jeno pytam: jak ujawnić całe napisy?

Masz obcięty obraz (bo napisy są wtopione) więc to jest kwestia skalowania.

nowina to nie jest… 720x404 (od czapy, ale tak jest) operacjami z poziomu tv daje sie zmiescic w calosci,ale jest wielkosci większego pudelka zapalek, wiec za sprawe nalezy sie zabrać na poziomie samego video. Małą próbkę z mp4 eksperymentalnie zamieniłem na dvd/4:3, troche obcięło z prawej i lewej, ale napisy podniosło i są widoczne.Z tym, że to „jakby” nie jest optymalna operacja, z różnych powodów.
ktoś wie, jak sie za to zabrać z sensem? bo efekt „mniej wiecej” to już mam.

Tego do końca nie zrozumiałem,
ale masz rozmiar, powiększenie i proporcje. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby nie ustawić. A walczyłem kiedyś z jednym filmem. Miałem klonowanie na monitorze 16x10 na telewizor 16x9.


To akurat smplayer /jest też na windowsa/, ale inne też mają takie opcje.

Użyj programu apowersoft video converter. Tam sobie można przesunąć napisy do góry.

A on ma w siebie wbudowany Adobe Photoshop jak to napisy wtopione na siłę w tysiące klatek wideo?

telewizor, do telewizora podpięty stacjonarny player sprzetowy marki samsung. Do playera wetknięty via usb dysk zewnetrzny marki wd z filmem w pliku mp4. Standard. Howgh.

a co mi po wiadomościach o tym pliku z playera w laptopie (u mnie → potplayer)?? plik jest jaki jest. Pisałem → 720x404.
Chodzi o to, żeby zmienić proporcje ramki video, żeby napisy nieznacznie podniosły się ku górze. Udało mi sie o tyle, że maszynką do mp4 → dvd zrobiłem dvd 4:3, ale jakby za duży pasek dół/góra dało i scięło boki. Wg mnie to taka jednak leubzega. Wypada metodą prób i błędów nieznacznie dodać pasek góra/dół i nieznacznie ściąć (?) boki. Ale jak to wykonać.

Jak chce Ci się grzebać:
Ustaw rozdzielczość telewizora i doda pasy czarne jak potrzeba
https://www.anymp4.com/pl/editor/video-aspect-ratio-changer.html

Jaką masz kartę graficzną?

43 :slight_smile:

Wystarczy wybrać w TV (jeśli odtwarzacz jest podłączony do TV przez HDMI) tryb PC, MONITOR, GRAFIKA - czy jak tam producent nazywa ten tryb monitora.
Wówczas obraz jest bez żadnego skalowania (normalne trybyAV zawsze go skalują o kilka procent) i będzie taki jak w potplayerze na lapku.
Nieraz w TV jest dostępny też jako - piksel1:1.

I „43” to nie „nazwa” karty graficznej?

Jak by było pytanie o cale to byś pewnie wyczuł, że trzeba napisać „43 calowy telewizor” ale i pewnie na mniejszym/większym problem może być odtwarzalny jak to bug w oprogramowaniu danego producenta telewizorów czy nawet systemu „smart tv” jak TV masz dużo nowszy niż „15 letni” a używasz, bo wciąż działa jak Windows XP to i po co go wywalać.

Tak tak, najlepiej rozwiązanie chować do kieszeni i nie wystawiać na światło dzienne na forum gdzie nawet Google ma prawo do indeksowania treści.

moze jest, nie widzę.

„rozwiązanie” *) podałem wyżej. ztcpamiętam.

*)
jest możliwe, że innego nie ma.

Zapytałem o kartę graficzną bo z opisywanym tutaj problem spotkałem się kilkukrotnie i za każdym razem rozwiązywałem go właśnie za pomocą narzędzi dostarczonych przez producenta chipsetu gpu, No ale skoro ma to być pojedynek na cyfry to odpowiem: 42 :wink:
Powodzenia :wink:

Ogólnie są 4 rozwiązania
-osadzać napisy wyżej :slight_smile:
-dodać czarne pasy
-sprawdzić czy telewizor ma odpowiendnie opcje skalowania
-sprawdzić czy dvd ma kalibracje wyświetlanego obrazu/ew skalowanie

Nic innego nie da się chyba wymyślić

czy my sie w ogole rozumiemy…
jaka/gdzie karta graf? w laptop?? co ma k.graf. laptopa do pliku wrzuconego na monitor/ekran tv?