Spadki FPS na nowym PC

Cześć wszystkim,
niedawno (nawet nie miesiąc temu) postanowiłem zainwestować i złożyć sobie PC. Przeznaczenie różne, praca i gry itp. Jednakże głównie chodzi tu o gaming, bo nie ukrywam, że bardzo lubie w ten sposób spędzać wolny czas. Niestety od samego początku mam problem, a mianowicie chodzi o spadki fps w grach i brak płynności/stabilności. Przykładami są GTA V, Forza Horizon 4 czy Ghost Recon: Breakpoint. We wszystkich tych grach komputer nie potrafi utrzymać wysokiej ilości klatek, na przykładzie GTA mogę powiedzieć, że na ustawieniach ultra, gdy jadę przez miasto z dużą prędkością gra potrafi zaliczyć spadek do 54 fps (ustawiony limit na 60), co znacznie utrudnia czerpanie przyjemności z gry, mało tego, wyjdę poza tereny miasta i pojeżdżę, pobiegam, czy nawet postoję w trawie, potrafi zejść do 30 fps, o policyjnej gonitwie już nie wspominając. Na najsłabszych ustawieniach spadki również mają miejsce, gra potrafi mieć 140 fps w jednym miejscu, a potem 74 przy przejeździe przez miasto. Sytuacja w Forzy ma się nieco lepiej, bo przy ultra i limicie ustawionym na 75 fps, gra traci płynność na początkach wyścigów gdzie klatki spadają do 71, gdy dużo samochodów jest blisko i w jednym miejscu. Ghost Recon Breakpoint to juz jest w ogóle inny świat, rozumiem, że gra jest juz nowsza, jednocześnie też nie wymagam żeby chodziła na ultra, zalecane to wysokie mieszane ze średnimi, lecz to nic nie daje, komputer z grą na niskich ustawieniach sobie nie potrafi poradzić, gdy podchodzę do posterunku i zaczyna się akcja to amba, nawet do 20 paru fps potrafi zejść, gdzie rzekomo powinno spokojnie być 60. Sprawdzałem temperatury, sprawdzałem wykorzystanie i taktowanie, było wszystko w porządku (msiafterburner i hwmonitor), jedynie w Ghost Reconie wykorzystanie CPU to ponad 90%, lecz mowi się, że ta gra jest tragicznie zoptymalizowana. Zauważyłem również, iż sama myszka na pulpicie potrafi przyciąć, a i do ważnych informacji może należeć też fakt, że po wejściu w mój komputer czy dokumenty, ikony potrafią nie wyświetlić się od razu, dopiero po dłuższej lub krótszej chwili, zamiast tego mają jakieś domyślne. Próbowałem odinstalować sterowniki NVIDII i zainstalować raz jeszcze, nie pykło, może problem z dyskiem, to przeinstalowałem grę na SSD, to samo. Wszystkie inne sterowniki zainstalowałem na samym początku, są one aktualne, tak samo Windows, BIOS jedną wersję chyba do tyłu.
Moje podzespoły wyglądają tak:

CPU:
i5 - 9600K, 3,7ghz możliwość oc do 4,6

GPU:
NVIDIA gigabyte Geforce GTX 1660 SUPER Gaming oc 6gb gddr6

16GB RAM, 3000mhz (jedna kość)

Płyta główna:
MSI B360 Gaming Plus

SSD:
Samsung SSD 250GB 970Evo plus

HDD:
WDC WD 1TB, wersja slim

System:
Windows 10 Home

Dysk HDD jest jedyną częścią, która nie jest nowo nabyta.

PS Jakby co to monitor mam podłączony do karty przez kabel DisplayPort, nie do płyty.
Proszę o pomoc, zwyczajnie nie wiem co mam na to poradzić.

Pierwszy winny.

HDD Tune zdrowie + prędkości, potencjalnie drugi winny.

Jakie dokłądnie temperatury procka i karty?
No i zasialcz, przynajmniej SIlentiumek 450, czy Akyga/China Pride 600W?

Dodatkowo pytanie jakie chłodzenie na procesorze?

Dodatkowo tryb gry w ustawieniach Windows wyłącz, razem z ujęciami w grach w opcjach systemowych granie. One też są winowajcami. Było głośno o skopanej aktualizacji, co tryb gry wpływa na obniżenie wydajności w grach.

No więc temperatury CPU wahają się między 40 a 50 stopni max, GPU 50-60.

Zasilacz to SilentiumPC Supremo L2 650W 80 Plus Gold
Chłodzenie CPU to SilentiumPC Grandis 2 XE1436

A co z Ramem jest nie tak? Tak dokładniej bo jednak nie do końca rozumiem, to że jedna kość?
Ram znalazłem dokładną nazwę przed chwilą też:
Apacer 16GB 3000MHz CL 16 Panther Rage

Spradzę oczywiście też ten tryb gry.

Masz jedną kosć.
Różnica pomiędzy 16 GB vs 2x8 GB jest około 10% na niekorzyść Twojego rozwiązania.

No i HDTune dysku, może nie wyrabia z doczytywaniem tekstur?

Do tego słaba płyta główna na czipie B360 jak do procesora z literką “K”. Co do ramu to tylko 2666 MHz bo płyta więcej nie obsługuje. 4.6 GHz to tylko na jednym rdzeniu (Turbo Boost) więc żadne to oc.

Zrób pomiar prędkości odczytu z HDD i SSD i wrzuć dane z zakładki smart (dla obu nośników).

użyj najnowszej dostępnej wersji hdtune (może być trial), wersja darmowa jest mocno przestarzała i nie wyświetla wszystkich parametrów smart.

Dobrze, tryb gry wyłączony i niestety nic nie zmienił.

Skoro płyta obsługuje max 2666 MHz to czy dobrze rozumiem, że nie powinno być problemu z RAMem w takim razie?
Z tym OC procesora tylko podałem możliwość, nie mi to oceniać jakie potężne to nie jest, powinienem go i tak nie potrzebować. A co do chipsetu, byłbym wdzięczny za więcej informacji. Ludzie z tego co widziałem nie narzekali na takie połączenia, ale może mało widziałem.

Sprawdzę te dyski, mimo, że gry już próbowałem na obu i też różnicy nie zauważyłem

Jeżeli producent w specyfikacji podaje że płyta zapewnia kompatybilność z procesorem x, to tak ma być, koniec, kropka!

Mało prawdopodobne aby chipset powodował tego typu problemy, chyba że użytkownik sam postanowi coś popsuć np. znacznie zwiększając częstotliwość CPU ponad możliwości układu zasilania na płycie.

Dobrze, chyba zrobiłem, nie wiem czy dokładnie o to chodziło.
Niestety informacji z dysku SSD nie wychwytuje.

za chwile predkosc odczytu

A jak wygląda jeszcze obciążenie dysku w czasie gry?
SSD jest OK, HDD też, ale widać, ze niska półka.
W nowych widełki są na poziomie 150-170 ze spadkiem do 100, u Ciebie 125 do 50…

Testowo: przenieś grę na SSD i powiedz jak FPS. :slight_smile:
Wróć próbowałeś już? i nie było różnicy żadnej, czy “okiem nie widziałeś”?

Zrobiłem tak z Ghost Reconem najpierw miałem na hdd - źle, przeinstalowałem na sdd, pograłem chwile w trybie kooperacji z kumplem i…cóż szybko skończyliśmy, nie był grywalny.

Szybka podpowiedź, jak te dyski sprawdzić podczas gry? Chwilowy miszmasz w głowie

Mozesz po lagach wejść nawet w menadzer windowsa i zobacz, czy był peak na HDD do 100%.
(czyli zostawiasz zminimalizowany i szybkie alt+tab)

Okej, dysk osiąga 100% czasem nawet i nie grając w żadną grę, screen jest akurat podczas grania w GTA .
Zastanawiają mnie w takim razie wciąż ścinki myszki na ekranie czy niskie fps w Ghost Reconie, który jest na SSD, tam też sprawdziłem podczas rozgrywki, to było max 6%, a jest niestabilnie do przesady, troszeczkę pomaga uruchomienie gry przez GeForce Experience, ale to wciąż nie to.

System masz na HDD? Jeśli nie, to wypnij go i sprawdź jak zachowują się gry bez HDD na pokładzie.

System mam na SSD, jutro z rana będę kombinował dalej i to wypróbuje