Spalony procesor?

(Grzegorzw22) #1

Witam!

Ostatnio zaciekawiło mnie jak wyglada od spodu moj procesor wiec go wyciagnolem z doka lecz zapomnialem w jakiej pozycji byl wlozony i wkladalem go w kady mmozliwy spozub a nastepnie odpalalem kompa zeby zobaczyc czy dziala (teraz wiem ze glupio robilem wiec nie piszczie zbednych postow) dopiero przy tej ostatniej kombinacji zobaczylem ze na jednym z rogow procesora jest taki trojkonci ktory wskazoje polozenie procesora :frowning: czy moglem spalic procesor?? bo jak teraz odpalam kompa to wiatraki chodza ale miema obrazu na monitoze.

(Tomik68) #2

Moim zdaniem mogłeś go spalić... albo uszkodzić płytę główną.

(Cosik Ktosik) #3

Sprawdź lepiej nóżki, czy nie pozaginałeś lub nie ułamałeś którejś. Potem zrób reset CMOS (biosu) zworką na płycie głównej.

(Maciej654) #4

to włożyłeś proca i nie założyłeś chłodzenia

(Bb@rto) #5

Moim zdaniem jak byś przepalił proca to i tak mógł byś wejść do biosu najwyżej by bios go nie wykrył, spróbuj może zresetować płytę główną wyjmując baterie jeśli to nie pomoże to zapewne uwalona płyta.

(Grzegorzw22) #6

Czyli jak wyjme ta bateryjke w kompie to powinien mi sie odpalic monitor po w cisnieciu przycisku "power"

W dniu 07.07.2008 , o godzinie 20:12 został dopisany post przez greg2

Gdybym pozaginal nozki to pocesor by niewszedl na swoje miejsce, a on tam siedzi:P

eee..?? co mam zrobic?? wytlumasz mi konkretnie krok po kroku;]

(Lukaszk 89) #7

Przecież bez chłodzenia proc zawsze coś pochodzi.Najwyżej się przegrzeje i będzie resetował/wyłączał.

Skorzystaj z rady kolegi cosik_ktosik , bo możliwe że pozaginałeś lub nawet pourywałeś "zawieszenie".Tak swoją drogą to nie czułeś żadnego oporu wkładająć tego proca?(raczej po to robią te wcięcie aby tylko w jeden sposób mieć możliwość podłączenie procesora).

(Cosik Ktosik) #8

Najprostszym sposobem resetu CMOS jest wyłączenie komputera z sieci, a następnie wyciągnięcie wspomnianej bateryjki na nawet pół godziny.

PS Pisząc o nóżkach, mam na myśli, że specjalnie niektórych nie ma, aby procesor mógł wejść tylko w jednym kierunku (w gniazdku te miejsca są zaślepione). Dlatego sprawdź, czy wszystkie są.

(Lukaszk 89) #9

Tu masz jak zresetować BIOS.

(Cosik Ktosik) #10

Oto przykładowe gniazdo Socket A. Zobacz, że na dolnych rogach nie ma miejsca na nóżki, w procesorze ich też nie ma. W górnych rogach one są. Jeżeli włożyłbyś procesor odwrotnie, to musiałbyś zagiąć lub ułamać tamte nóżki. Procesor wchodzi tylko w jednym kierunku (z innymi podstawkami też podobnie jest, jak nie nóżki to wcięcia na płytce procesora).

(Grzegorzw22) #11

A wiec tak przedchwila sprawdzalem i wszystkie nożki sa na swoich miejscach ( niewiem czemu ale umnie w kompie możki sa na calum procesoże i żaden otworek nie jest zaslepiony tak ze baez zadnego oporu moglem wlozyc procesor w kazdej mozliwej pozycji), a po restercie biosu wykonujac oba sposoby podoane w linku nadal minitor nie odpowiada:(

(Cosik Ktosik) #12

Wyciągnij ram i kartę graficzną i zobacz, czy głośniczek systemowy zacznie piszczeć.

PS Jaki Masz procesor i płytę główną?

(Ptysiek1966) #13

Przed wyciągnięciem proca otworzyłeś gniazdo dźwigienką czy wyrwałeś na siłę ? Bo jeżeli gniazdo jest zamknięte, a Ty próbowałeś tych różnych kombinacji to jest szansa, że procesor przeżył.

(Grzegorzw22) #14

Procesor mam Pentium4 3Ghz a płyte nie wiem (a gdzie to można zobaczyc??) a ogulnie komp mam firmy Medion

Jak wyjmowalem procesror to podnosilem wszystkie mozliwe dźwignie (jeszce nie jestem tak glupi zeby wyrywac cos z kompa na sile, wszystko co robie to zawsze delikatnie zeby nic nie uszkodzic;]) (pozatym nic na sile wszystko mlotkiem:P)

(Piotr Wik) #15

uwaliłeś płytę =D>

ja swego czasu w podobny sposób :oops:

(Grzegorzw22) #16

czyli procesor jest dobry i tylko padla płyta??

W dniu 08.07.2008 , o godzinie 17:38 został dopisany post przez greg2

Nie piszczy:( czyli jest walnienta plyta??

(Cosik Ktosik) #17

W tym wypadku procesor też mógł ulec uszkodzeniu. To, że on chodzi, chyba nikt nie zagwarantuje.

(Lukaszk 89) #18

Teraz to chyba tylko servis Ci pozostał.

(Grzegorzw22) #19

czyli tak plyta jest napewno walnienta a procesor niewiadomo. tak??

(Cosik Ktosik) #20

Zgadza się.