Sprawdzał ktoś to ustawienie w Windows 10 (planowanie przyspieszanego sprzętowo procesora karty graficznej)?

Daje coś to ustawienie i czy warto włączać?

7

Jeśli ma się dwie grafiki (zintegrowaną i dedykowaną) to skąd wiadomo, której dotyczy?

Aktualnie aktywnej. (używanej)

Tyle, że dedykowana nie jest uruchamiana w normalnym trybie…więc, aby przełączyć tę opcję w dedykowanej - to należy uruchomić na przykład grę, wyjść do pulpitu i dopiero wówczas włączyć tę funkcję?
I w ogóle czy warto włączać tę opcję, niby odciąża procesor, ale wówczas obciąża grafikę…więc, temperatura chyba wzrośnie na karcie…

Pod Windows mam i tak średnio 6 °C wyższą temperaturę, bo inaczej zarządza zegarami k. graficznej niż Linux, więc wszystko zależy indywidualnie od hardware.
Ja takich „ulepszaczy” nie uznaję, szczególnie przy graniu w gry.

U mnie skończyło się kiedyś całą masą problemów, a żadnego wzrostu wydajności nie zobaczyłem.

1 polubienie

Działa dobrze, system sam przełącza bardziej zasobożerne graficznie aplikacje i gry na mocniejszy GPU, a jeśli nie, to wystarczy wybrać samemu i działa. Opcja wyłącza ustawienia wbudowane w AMD/NVIDIA.

Nie za bardzo cię zrozumiałem.
Oczywiście, że system automatycznie przełącza grafikę na dedykowaną na przykład podczas gier.
A o jakim wyłączeniu piszesz?
Ta opcja nie ma przecież nic wspólnego z automatycznym przełączaniem grafiki, tylko po jej włączeniu ma za zadanie odciążyć procesor i przenieść pewną część zadań na kartę graficzną.
Jednak raczej nie będę jej włączał, bo chyba faktycznie nie jest to warte zachodu, zwłaszcza że mi wszystko dobrze hula i w grach nie mam żadnych problemów.

Ma, teraz windows zarządza przełączaniem, od którejś tam wersji.

Ale to przecież nie chodzi o funkcję przełączania grafiki w tym ustawieniu.
Tutaj więcej o tym.
https://whatsnext.pl/planowanie-przyspieszanego-sprzetowo-procesora-gpu/

No tam o tym, że nic mu to nie dało. Co jest zrozumiałe, skoro niema kilku grafik.

Wystarczy włączyć w laptopie z dwiema GFX i wtedy działa. Pojawia się też ustawienie do przydzielania grafiki dla danej aplikacji. Natomiast w ustawieniach Nvidia pojawia się info, że system Windows steruje przełączaniem grafiki.

No prosze a mnie się wydawało że to o tym tu się decyduje.

NIE O TO W TEJ OPCJI CHODZI. TO ZUPEŁNIE COŚ INNEGO.

Nie, jeśli włączysz opcję w systemie, to nie decyduje. Zresztą z tego co widzę, masz nawet napisane, tyle, że po angielsku.

2

Po wybraniu opcji, jak widać na załączonych obrazkach, uaktywnia się pole wyboru grafiki. Możemy dodawać aplikacje klasyczne lub te ze sklepu i wymuszać działanie na konkretnym GPU. W takiej sytuacji ustawienia z Nvidia czy AMD przestają działać. Jesteśmy o tym informowani za pomocą takiego komunikatu, jak wyżej.

Nie do tego ta opcja służy. To można robić bez względu na to czy ona jest włączona czy nie. Czy ty nie możesz odpuścić i przyznać się do tego że nie masz racji i się wciąż pogrążać?

To dlaczego po wyłączeniu uaktywnia się w panelu info o tym, że mamy sterowanie grafiką przez panel nvidia, a po włączeniu widnieje info, że system?

Logika ci to wyjaśni i odrobina wyobraźni skoro tak się na tym znasz.

Nie wiem. Ja mam to wyłączone i mogę sobie przełączać między dedykowaną a zintegrowaną. Ta opcja pojawiła się w jednej z tych dużych aktualizacjach i nie działa poprawnie na wszystkich urządzeniach ponieważ potrzebuje odpowiednio przygotowanych sterowników od producenta karty graficznej. Dlatego domyślnie pozostaje wyłączona. Jej zadaniem nie jest przęłaczanie się między dedykowaną kartą a zintegrowaną jak starasz się to nam wmówić bo działa ona również na komputerach które nie posiadają zintegrowanej karty a wyłącznie dedykowaną. Jej głównym zadaniem jest optymalizacja pracy karty graficznej (głownie podwyższaniem taktowania) by osiągać jak najwyższe osiągi w grach.

Jak mam wyłączone, to sterowanie działa mi w aplikacji Nvidia. Jak mam włączone, to ustawienia z Nvidii przestają działać, co bym nie ustawił, i zaczynają działać te z systemu.

Możesz sprawdzić. Tylko wymagany jest restart.

A czy funkcje sterowania wyborem GPU w narzędziu AMD i Nvidia znikają gdy masz jedną grafikę?

To dlaczego jak widać z linku, różnice są w błędzie pomiarowym?

Myślę, że może na początku coś tam M$ chciał kombinować z optymalizacją, w końcu może i coś z tego zostało, ale od którejś tam aktualizacji, podstawową zmianą jest sterowanie aplikacjami i GPU. Przynajmniej to można namacalnie sprawdzić w kilka minut, że tak jest.
Natomiast taktowania wyższego jakoś nie zauważyłem. Może w jakichś specyficznych warunkach jakiś dodatkowy wpływ jest. Tego nie wiem, bo namacalnie nie udało mi się tego potwierdzić, a trochę się bawiłem.

Wiem jedno, czasami są programy i gry, które na niektórych konfiguracjach po wymuszeniu w oprogramowaniu Nvidii GPU nie działają poprawnie, a po włączeniu opcji w systemie, i wybraniu tam odpowiedniego GPU działają poprawnie. np. u mnie tak jest z aplikacją Netflixa.

Fotki które pokazujesz dotyczą wyłącznie możliwości Wpływu na WYDAJNOŚĆ GPU a nie na przełączanie między DWOMA GPU w zalezności co chcemy robić. Praktycznie system na sprzęcie gamingowym wyposażonym w dwie karty, jedną zintegrowaną a druga zewnętrzną rozpoznaje co uzytkownik chce zrobić. Uruchomić przeglądarkę czy aplikację medialną i w zaleznosci od tego przełącza karty. Ze względu na oszczędność. W ustawieniach dedykowanej masz dodatkowy wybór między trzema opcjami a takze mozesz przydzielić konkretnej aplikacji, konkretny GPU zamiast trybu auto( systemowy) ze wzgledu na to ze nie zawsze owo „auto” prawidłowo jeżdzi.
Nie myl dwóch rzeczy.
Zwiększenia wydajności konkretnego GPU a wyborem uruchomienia pomiędzy dwoma.
P.S.
Na sprzęcie z integrą mam takie same ustawienia wydajności GPU.
Co wtedy włączam lub wyłączam. Integrę? Żartowniś.

Wychodzi z tego, że ta cała „opcja” to lipa i nie ruszam tego.
Poza tym, chyba podobnie jest z tym ustawieniem systemu w trybie „gra”.
Niby coś daje w grach, ale chyba tyle co nic.