Sprawdzenie karty graficznej

Witam. Niedawno kupiłem kartę graficzną i chciałbym sprawdzić czy jest ona sprawna w 100% ponieważ gry chodzą słabiutko, czy istnieje jakiś program który to wykaże.

FurMark jest dobry do sprawdzania karty - jeśli karcie coś dolega to na 99% to wyjdzie (tylko ustaw najwyższe parametry “futerka” tak żeby karta chodziła na 100%)

PS. I cały czas obserwuj wyniki testu (w tym temperaturę) a jak wyjdą artefakty to od razu wyjdź z niego.

PS2. Możesz też zacząć, co proponuje (bo z furmarkiem trzeba uważać i to test z “grubej rury”), od testu passmark (sam test 3D) który nie tylko “wyceni” moc karty, ale pokaże jak ma się z takimi samymi modelami co Twój np moją kartę “wycenił” na 9800 pkt jednocześnie informując że średnia dla niej to 9000 tysięcy (ponieważ ma duże fabryczne OC i wydajne chłodzenie).

passmark link:

https://www.passmark.com/products/pt.htm

Gdzie kupiłeś i jaką.

  1. Niektóre na aliexpress są “oszukane”, pewnie nie ejden Janusz Biznesu sprzedaje nówki na Allegrro/OLX
  2. Jeżeli używaną, to może być z koparki bitcoinów. Tam modyfikowali bios z taktowaniem pamięci żeby ograniczyć w wypalane. Szczególnie ryzykowne przy Radeonach :wink:
  3. Za FPS odpowiada cały zestaw, nie tylko karta. Jeżeli więc masz Pentium D 3.00 GHZ 2 rdzenie, to 1030 lub 2080 GT będzie bez różnicy :wink:

Od dawna nVidia zamiast dopisku GT do modelu karty stosuje Ti :wink: Poza tym Twoje uwagi są słuszne i też bym przeczytał odpowiedzi na te pytania.

Mam ten program ale zabardzo nie wiem na co patrzeć, możesz powiedzić jaką zakładkę a ja wyślę ci ss

wchodziś w zakładkę 3D mark następnie w pierwszym tym największym kwadracie na dole jest RUN i wchodzisz w to czekasz 5 minut i gotowe. Na koniec zobaczysz wynik swojej karty i “avarage coś tam” dla modeli Twojej karty"

To jakaś bardzo stara wersja zaktualizuj ją to po pierwsze

Zrobiłem test wyszło nie 9800 z małym hakiem tylko 9730 tym razem bo karta w czasie pierwszego testy była zimna i jak włączyła chłodzarnie (półpasywne) to pojawił się mały drop FPS co od razu przełożyło się na wynik.

PS Masz po teście kliknąć w tą ostatnia (trzecią mini-zakładkę) którą jest na moim obrazie podpisana przez program.

PS2 I jak widzisz jest napisane “Model Avarage” 9020 i stąd wywnioskujesz czy z Twoją kartą jest coś nie tak, jak nie będziesz wiedział to napisz wyniki Twojego testu, Twoj model avarage i w końcu napisz jaka to karta i czy nowa bo to ciągle tajemnica dla nas :slight_smile:

7790

Jeżeli kupiłeś ją niedawno, i zapłaciłeś więcej jak 200zł, to bardzo kiepski interes.
Karta pochodzi z 2013 r, nie był to też “topowy model”, więc Twoje wyniki i odczucia, że jest “słabo” są poprawne :wink: Według mojej ulubionej bazy wyników benchmarków ten radeon jest 2x słabszy od 1050ti, czyli najpopularniejszego obecnie wyboru do gier. Nie wiem gdzie kupiłeś tą kartę, ale jeżeli to używana, to ryzyko zgonu dość wiekowej konstrukcji jest spore;)

1 polubienie

Kartę kupiłem od kolegi a więc mam pewność że nie była katowana, chodzi o to czy działa poprawnie, wiem że muszę zmienić zasilacz bo tyle się dowiedziałem w poprzednim temacie
Ps. Gram tylko w gry typu symulatory i cs więc dużo nie potrzeba.

7790 z tego co pamiętam jako jedyny miał architekturę rdzenia GCN 2.0 a np 7770 albo 7850 GCN 1.0

Jest dobrze tu masz średnią dla tej karty

https://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Radeon+HD+7790&id=2502 (program nie wiem czemu pokazuje źle)

czyli masz równe 10% więcej… więc nie bój żaby ew. jak potrafisz wymień pastę na GPU nawet tanią jak barszcz TC1 z AAB wystarczy jeśli nigdy nie była wymieniana… czyli zamiast pasty czym była kiedyś masz “suchego strupa” może po dłuższej rozgrywce zmniejsza taktowania żeby nie doszło do przegrzania

Wniosek końcowy dostałeś to za co zapłaciłeś na 5+… pytanie tylko ile zapłaciłeś :slight_smile:

No właśnie jest to dziwne że na liczniku mam 60,59 fps a mam takie micro ścinki

160zl

Dobra cena - tak jak pisałem 7790 jako jedyny z serii 7XXX miał architekturę rdzenia GCN 2.0 więc to zawsze na plus.
Wymień pastę jeśli nie pomoże to zastanów się czy zasilacz wiekowo, mocowo i sprawnościwo daje radę.

Ok dzięki a myślisz że po zmianie z nvidi na amd formatować kompa?

Najpierw usuwasz stery starej karty programem których sporo w sieci (czyli całkowicie) a następnie robisz czystę instalkę sterów na AMD. Format IMHO niepotrzebny.

Ok, dzięki za pomoc

https://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Radeon+HD+7790&id=2502

tu jest dobry link tamten był zły poprawiłem, ale i tak dla pewności wklejam dobry żeby sobie zobaczył

To teraz możesz jeszcze FurMarkiem potestować temperatury na rdzeniu - nie wiem jakie są prawidłowe dla tej karty, ale na pewno znajdziesz to w necie od innych userów