Sprzęt do różnych zastosowań za ok 5000 - prośba o ocenę

Cześć, planuję zakup komputera za ok 5000, w zasadzie uniwersalny: gry, programowanie, internet
Konfiguracja:
Płyta główna: Gigabyte B760M GAMING X AX DDR4 lub ASRock B760M Steel Legend WiFi (zależy mi na wifi w zestawie)
Procesor: Intel Core i5 13xxx (może 13500)
Ram: Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz
Karta graficzna: rtx 3060 12GB
Zasilacz 650W np Cooler Master MWE GOLD‑V2 650W 80 Plus Gold
Całość w obudowie micro tower, np Krux astro (nie lubię wielkich komputerów ani bajerów w stylu podswietlanie rgb)
do tego jakieś dodatkowe chłodzenie + windows
Od kilku lat nie śledziłem nowinek w zakresie sprzętu komputerowego, więc proszę o wyrozumiałość

Nie ma sensu przepłacać za wodotryski w płycie głównej, vide:

Toć przy tych płytach różnica w cenie jest równoznaczna z ceną sieciówki a nie wiadomo czy sieciówka zmieści mu się do obudowy XD

To co podałeś to middle tower także trochę większy sprzęt niż typowe micro. Micro Tower to Jonsbo D31 MESH Black lub Kolink Satellite (tę drugą mam u siebie, fajna obudowa pod warunkiem że się jedzie bez dedykowanego gpu i z modularnym zasilaczem).

5000 to cena z licencją Windowsa czy licencję liczysz osobno?

Licz procek z „F” np i5-13***F, wyjdzie stówkę czy dwie taniej, będzie akurat na chłodzenie :smiley:

Jeśli szukasz prawdziwego micro to mógłbyś pokusić się o coś takiego:

Intel chyba nie produkuje już NUCów (chyba przejął to Asus?) ale MSI miało serię Creator, też z RTXami. Popatrz, może coś trafisz. Ja mam trochę inne mini od Asusa (PB62) ale mi integra wystarcza i wydajnościowo bomba.

IMHO to wyklucza micro sprzęt klasy NUC-a :slight_smile:

Moja propozycja:

Ciekawe co piszesz, gdzieś w filtrach użyłem micro tower i własnie pojawił się Krux Astro. W każdym razie chodzi o obudowę do 35cm wysokości, a z tego co wiem, w takich obudowach można zamontować dedykowaną kartę grafinczą, o ile głębokość obudowy na to pozwala.

Początkowo zakładałem ze w 5000 zmieści się też licencja, ale nie ma problemu jak przekroczy trochę.

Właśnie zastanawiałem się nad procesorem bez dodatków, powyżej podałem tylko przykład.

Lubię małe komputery,ale też nie chcę przesadzać. Chciałbym jednak normalny desktop, który mogę dostosować wg swoich potrzeb.

Dzięki za propozycję, dość dobrze oddaje to moje wymagania, chociaż ja bym dał lepszy zasilacz, oraz mniejszy dysk, ale to juz sprawa mniej istotna.

Mniejszy? Jeśli już, to dałbym większy. Pamiętaj, że dla higieny pracy dysków SSD powinno się zachowywać połowę pojemności wolną :slight_smile: Obecnie byle gra to kilkanaście GB, jakieś lokalnie postawione AI do generowania grafik to kilkaset etc.

OK, będę brać to pod uwagę.

Tak, z zasilaczem masz słuszność, zmieniam na:

ps. sprawdź komentarze userów, bo narzekają na głośność tego zasilacza - to dotyczy każdego, który wybierzesz.

Moja wersja:


Zerknij tylko w instrukcjach płyt głównych czy da się ją odpalić bez zintegrowanego gpu w procku. Niektóre płyty mają problem z brakiem integry - czasami na forach przewijają się pojedyncze wątki.
Co do dysku i pamięci RAM. Mam u siebie inne RAMy Goodrama (nie pierwszy zestaw) i sprawują się dobrze. Dysk także mam taki jak na liście (pierwszy od nich na nvme i nie pierwszy ogólnie bo mam kilka na sata) i też nie narzekam. Co do awaryjności dysków Goodrama:

Dzięki za odzew. Wasze propozycje oraz własne przemyślenia skłoniły mnie do takich opcji:
Płyta główna: ASUS PRIME B760M-A WIFI DDR4
Obudowa: Jonsbo D31 lub Obudowa do komputera Chieftec UNI BX-10B (fajny design oraz opcje dodawania chłodzenia)
Procesor Intel Core i5-13400F oraz chłodzenie ENDORFY jak proponowaliście
Dysk Lexar 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NM790, chociaż tu się jeszcze zastanowię
Ram Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Renegade Black
Karta graficzna do rozwazenia jeszcze, ale w dalszym ciagiu rtx 3060

Ponadto: jakie chłodzenie do takiej konfiguracji proponujecie? Chodzi mi o ilość wentylatorów oraz ich rozmieszczenie.
Zastanawiałem się jeszcze nad zasilaczem: wiadomo że zapas mocy jest opłacalny ze względu na wydajność oraz kulturę pracy, ale czy 850W napewno jest potrzebne ?

Warto zwrócić uwagę na to, że jak na płycie jest WiFi to przeważnie jest też Bluetooth, tak jak w tym przypadku. Wbrew pozorom w dzisiejszych czasach BT w stacjonarce to bardzo przydatna rzecz, choćby do słuchawek. Owszem można kupić BT na USB ale to port zajmuje no i zestaw WiFi+BT na płycie będzie w lepszej cenie.

Niektóre płyty mają też antenę WiFi na podstawce, którą łączy się kablem do płyty. Fajna rzecz, można postawić antenę tam gdzie jest lepszy zasięg.

U mnie boxowe starczało zazwyczaj, a jeżeli dokupowałem to o TDP nie mniejszym niż TDP procesora w trybie Turbo. Przy czym jeśli tylko mogę to wyłączam skalowanie procka (w sensie taktowanie) żeby procek chodził cały chodził na jednych „obrotach”, turbo zdarza mi się też wyłączać.

Im większy zapas tym zasilacz będzie cichszy i dłużej „pożyje” (bo nie będzie się za bardzo grzał).

WiFi z „płyty” zazwyczaj miało u mnie lepszy zasięg niż te z usb.

W tych obudowach będziesz miał tylko 1 cm luzu między chłodzeniem CPU a ścianką boczną. Zmieści się, ale miej to na uwadze.
Ja osobiście zostałbym na fabrycznym chłodzeniu. Nie jest takie straszne jak większość ludzi opisuje. Jest wystarczająco wydajne, tyle że dla kogoś może być za głośne przy wyższych obrotach. Jeśli okaże się, że poziom hałasu przy obciążeniu jest dla ciebie nieznośny, wtedy zmień je na coś innego.

Zupełnie zbędne, chyba że już myślisz o wymianie karty na mocniejszą (chociaż seria 4000 pobiera jeszcze mniej mocy niż 3000 - 3060 TDP 170W, 4060 Ti 160W a wydajność jakieś 30-40% wyższa).

CPU i GPU to, z górką, 350 W. Do twojej konfiguracji minimum to 500 W. Jeśli weźmiesz 600 W zasilacz to będzie to aż nadto wystarczające. W przypadku podanego wcześniej Thermaltake’a zaoszczędzisz 130 zł.

Oprócz dysku Goodrama weź jeszcze pod uwagę Kingstona KC3000. Obydwa te dyski będą lepszą propozycją niż Lexar (swoją drogą nie do końca rozumiem ich nagły „wybuch” popularności, ale ja dużo rzeczy nie wiem :wink: )

Przy lga775 chłodzenie boxowe w zupełności mi wystarczało dopóki nie zacząłem bawić się w OC XD

Autor mógłby ewentualnie zaryzykować coś takiego, ale na ile to będzie lepsze od boxowego - nie wiem, nie sprawdzałem XD

Może źle się wyraziłem, chodzi mi o to jak rozmieścić wentylatory w obudowie, tak żeby karta graficzna i procesor miały pod dostatkiem chłodnego powietrza, i żeby skutecznie odprowadzić ciepłe. Te obudowy które mi się podobają, mają już wentylator z tyłu, ale sądze że potrzeba jeszcze czegoś dla karty graficznej.

Zobacz: