Środowisko Graficzne Ubuntu nie uruchamia się

Po wpisaniu startx dostałem komunikat o tym, że nie jest on zainstalowany, więc system zalecił mi użycie komendy apt installxinit jednak po ponownym wpisaniu startx środowisko wciąż nie chciało się uruchomić. Tym razem system polecił mi użycie komendy dpkg --configure -a, a potem znowu apt install xinit i startx ale środowisko nadal się nie uruchomiło. Co robię nie tak?? :frowning:

Zacznijmy od tego, co zrobiłeś że środowisko graficzne nie wstaje podczas startu systemu automatycznie?
Zamiast startować samo środowisko może lepiej całego DM? W Ubuntu jest chyba lightdm więc
sudo service lightdm start

A można by to przełożyć tak z polskiego na nasze? :slight_smile:

Jakie zmiany wprowadziłeś w systemie, że przestał się uruchamiać w trybie graficznym? A może jest tak zaraz po instalacji? Może pobrałeś wersję serwerową systemu?
Napisz coś więcej, bo szkoda kombinować i rozwiązywać problemy których może się okazać, że nie ma :smiley:

W świecie Linuxa jestem nowy, więc po prostu pobrałem go, odpaliłem w VirtualBoxie i chciałem zainstalować środowisko graficzne do UbuntuServer, więc środowisko nie działa od samego początku.

Jeśli pobrałeś wersję serwerową to zapewne nie ma żadnego środowiska graficznego. Musisz sobie go zainstalować jeśli do czegoś jest ci potrzebne. Do wyboru jest ich wiele, najpopularniejsze to Gnome, KDE, Unity, XFCE, LXDE. Jest też wiele minimalistycznych środowisk. Do tego będziesz potrzebował dla wygody jakiś Display Manager (DM). Ja bym się na twoim miejscu zastanowił czy nie lepiej pobrać normalną wersję Ubuntu jeśli jesteś zielony, zamiast rzeźbić system desktopowy z wersji serwerowej.
edyta.
Masz tu tutke na przykładzie ubuntu 14.04 bo nie chce mi się szukać aktualnej a nic się wiele nie zmieniło
http://tech-online.pl/ubuntu-server-instalacja-gui/

Moje pytanie dotyczy raczej bardziej tego dlaczego pomimo użycia komend zaleconych mi przez system środowisko nie chciało się uruchomić. Czy jesteś mi w stanie to wyjaśnić?

Ponieważ nie zainstalowałeś żadnego środowiska graficznego, więc jak miało się uruchomić? Przeczytaj link który podałem.

Jedna uwaga: w wersjach od bodaj 16.04 jest systemd, zatem:
sudo systemctl start lightdm

@Puzuya Tak jak pisze @anon741072 - w przypadku ubuntu-server - trzeba doinstalować całe środowisko, lightdm (bo wygodnie) i uruchomić tę usługę lub skonfigurować startx.
Inna sprawa - na pewno chcesz wersję “server”? Sam piszesz “W świecie Linuxa jestem nowy” - może jednak po prostu wersja desktopowa? Wszystko masz prekonfigurowane.

mea culpa

Nie, nie Twoja, tylko @Puzuya - nie napisał, którą wersję Ubu zainstalował. Dla 14.04 jak najbardziej Twoje rozwiązanie jest prawidłowe.

Ale przecież wpisywałem polecane przez system komendy w tym apt install xinit więc chyba powinno się zainstalować?

Sorki - co instalowałeś? Xinit tak? No to zerknij sobie czym xinit jest (i tak nie przeczytasz, skoro po polsku instrukcji co masz zainstalować i jak, którą podrzucił Ci @anon741072 nie przeczytałeś): https://wiki.archlinux.org/index.php/xinit - krótko: Xinit to nie jest żadne środowisko graficzne.
Przeczytaj poradę @anon741072 - wykonaj - pogadamy.

System nie wiedział, co chcesz uczynić, a jedynie wiedział, że chcesz uruchomić startx. I zainstalowałeś startx. X server nie jest graficznym interfejsem użytkownika. Jest to jedynie serwer wyświetlania, który zajmuje się rysowaniem obrazków zleconych przez aplikacje i obsługą urządzeń wejścia (klawiatura, mysz, itd), Do pełni szczęścia potrzebujesz jeszcze jakiś graficznych programów, które będą komunikować się z serwerem X, nakazując mu rysowanie i przesyłanie im danych z klawiatury/myszy. W szczególności, to potrzebujesz jakiegoś środowiska graficznego,

1 polubienie

3 posts were split to a new topic: Środowisko Graficzne Ubuntu nie uruchamia się