Starter nie uruchamiania się po aktualizacji BIOSu

(tomal_) #1

Witam.

Jak w tytule, po aktualizacji biosu w asusie eee-pc 1001 za pomocą programu tam zainstalowanego, Windows nie chce się uruchomić całkowicie, po flashowaniu uruchomił się i załadował opcje "default" biosu, później ułamek sekundy "bleu screen" a następnie uruchamia się tylko odzyskiwanie punktu przywracania i to wszystko, jeszcze mogę wejść w graficzne menu tam gdzie jest opcja odzyskiwania z partycji recovery ale takowej na tym kompie nie było. Proszę o pomoc.

(bison616) #2

jak na mój gust to czeka cie instalacja systemu od nowa

(tomal_) #3

Tylko nie mam skąd go wziąć. Kupiłem czteromiesięcznego netbooka i żadnej płyty z systemem nie ma, partycji recovery też nie ma :shock: Jedyne co mam to gwarancję jeszcze przez 19 miesięcy...

W ogóle nawet nie mogę wejść do ustawień BIOSu...

(pawcio1212) #4

sprawdź w biosie czy nie masz włączonego trybu ahci i wtedy przełącz na tryb ide

możliwe że po aktualizacji biosu domyślnie to się zmieniło

(tomal_) #5

Nie reaguje na klawisz F2, są inne możliwości wejścia do BIOSu?

(Andrzejswit) #6

Od F1 do F12 wciskaj. U mnie np. wchodzi się F12.

(tomal_) #7

Spróbuje :slight_smile:

Mam dostęp do wiersza poleceń a w nim przy wstukiwaniu "chkdsk c: /f /r" zobaczyłem że jest - X:\windows\system32\

(Merliner) #8

Skoro w ogóle nie może wejść w BIOS, to znaczy ze zrąbałeś BIOS.

Na pewno dobrą wersję ściągnąłeś do twojego komputera?

Jeśli masz kopię starego BIOSU to przywróć go w pierwszej kolejności. Jesli nie, spróbuj jeszcze raz sflashować z tym nowym.

Nie zwracaj uwagi na ludzi co mówią, że czeka cię reinstalka systemu, bo twój Windows jest dobry i siedzi nienaruszony na twoim dysku. System Bios to oddzielny system, i to jego spaprałeś, nie Windows.

(tomal_) #9

A jak go przywrócić? skoro windows się nie uruchamia

(Merliner) #10

A jak go flashowałeś? Z poziomu systemu Windows, czy z poziomu wiersza poleceń?

Czy możesz wejść w ten system BIOS?

(tomal_) #11

Z poziomu windows, dedykowany program do tego asus zainstalował na dysku, to chciałem zobaczyć i skorzystałem...

Po komendach sfc wyświetla "There is a system repair pending which requires reboot to complete. Restart Windows and run sfc again." - restart i to samo.

(pawcio1212) #12

możesz spróbować jeszcze klawiszem "Delete" albo "Esc"

podczas uruchamiania "splash screen" albo ekranu post powinno gdzieś być napisane jakim klawiszem wejść do biosu żeby zatrzymać te ekrany wystarczy nacisnąć pause/break a żeby uruchomić albo enter albo strzałki

-- Dodane 15.10.2011 (So) 16:58 --

tu masz wszystkie kombinacje jakimi można wejść do biosu http://www.laart.eu/pc_serwis/bios-wejscie.htm

(tomal_) #13

Nie da rady, jakby BiOS nie istniał.

(Andrzejswit) #14

Pokazują się jakieś teksty jak włączysz komputer? Zn. biały tekst na czarnym tle. Inaczej wczytywanie BiOS, jeśli można tak ująć..

(Merliner) #15

Mam pewną sugestię ale niech najpierw napisze czy coś się pojawia.

Twój netbook to Eee PC 1001PX (Seashell), zgadza się?

(tomal_) #16

Wcześniej się nic nie pojawiało, po aktualizacji pojawił się ekran taki bardziej znany z normalnej pracy komputera, wybrałem opcje "default" a teraz nie ma nic. Wersja BiOSu była starsza, na stronie zobaczyłem, że jest nowsza, odpaliłem dedykowany program od ASUSa do tych rzeczy i zaktualizowałem BiOS. Tak dokładnie to jest 1001px seashell

(Merliner) #17

Najpierw z asusa ściągnij odpowiednie pliki do biosu:

http://pl.asus.com/Eee/Eee_PC/Eee_PC_10 ... /#download

Pamiętaj zeby wybrać swój system operacyjny. Ściągasz najnowszy plik z działu BIOS, i najnowszy plik z działu BIOS-Utilities.

Wypakuj obydwa do jednego folderu. W rezultacie powinny się tam znaleźć plik ROM (plik BIOSU) i aplikacja bupdater.exe

Teraz wejdź na poniższą stronę i zrób wszystko wg podanych wskazówek, programy które trzeba tam ściągnąć wypakuj do osobnych folderów.

http://www.bay-wolf.com/usbmemstick.htm

jak wykonasz podane powyżej wskazówki, na koniec wrzuć na tego bootowalnego pendriva te pliki ze ściągniętym biosem czyli:

1001PX-ASUS-1201.ROM (zmień potem nazwę na NOWY.ROM)

BUPDATER.EXE

Kliknij "bezpieczne usuwanie usb" i wyjmij go. Włóż ten pendrive do usb netbooka, ale jeszcze przed włączeniem go.

Uruchom netbooka. Program powinien sam znaleźć pendrive i rozpocząć aktualizację biosu.

Jeśli jednak nie uruchomi się, wpisz bupdater.exe /iNOWY.ROM

Zaktualizuj BIOS, już to robiłeś, więc powinieneś wiedzieć o co biega.

Opisz rezultaty.

(tomal_) #18

Próbowałem wcześniej czegoś podobnego jeżeli chodzi o bootowalny pendrive, nie mogę w wierszu poleceń wywołać tego pliku ale zrobiłem według instrukcji i znowu to samo, czyli nie da rady wywołać żadnego pliku na pendrivie, widzi go bo mogę wejść (e:) ale nic poza tym dalej zrobić nie mogę.

(Merliner) #19

(pawcio1212) #20

posprawdzaj inne litery czasami jest tak że pendrive nie widzi jako np E: ale jako dyskietke A: czyli to domyślne co się włączy od razu wpisać plik wykonywalny

a jak dalej nie będzie działać to sprawdzić inne litery tak plus minus 3 litery więcej może 5 więcej