Stary laptop emachines - reinstalacja systemu

Dzień dobry,
W domu mam około 13 letniego laptopa od firmy emachines, który zepsuł się około 2 lata temu. Później kupiłem inny laptop który mi się zepsuł, a obawiam się że do naprawy nowego będę potrzebował również innego urządzenia (o tym mam
już również temat). Jeśli chodzi o stare urządzienie to po jakimś czasie laptop zaczyna robić losowe rzeczy, np.: klika wszędzie, otwiera ponad 100 programów, w BIOSie też to się dzieje. Niedawno odkryłem to forum i przeczytałem coś o reinstalacji systemu. Na starym laptopie na 99% mam wirusa, lecz skoro nawet w BIOSie on tam działa to pomóc chyba może tylko reinstacja. System to windows 7. Na jednej z stron znalazłem że coś czeba pobrać z strony producenta, jednak emachinesa już nie ma bo został kupiony przez acera, strona istnieje, jednak nic tam się nie da zrobić. Inną ważną rzeczą jest że laptop podczas włączania zawsze bardzo głośno pika oraz włącza się narzędzie do naprawy systemu które saje tylko logi ale pisze że naprawić nie może. Proszę o pomoc w reinstalacji systemu bądź naprawą tego.
Pozdrawiam.

PS: Wszystkie programy skanujące niezbyt będą działać, ponieważ jak wyżej napisałem to po około 2 minutach zaczyna się psucie.

Może klawiatura jest zalana, bo nie wierzę że na 13 letnim BIOS-ie masz wirusa co klika byle co.

Od biedy pendrive można zrobić z Androida jak nie jest też równie stary np. 4.0.x-4.4.2:

Klawiatura niestety lub na szczęście nie jest winowajcą, ponieważ zalana klawiatura chyba nie włączy wielu programów :slight_smile: A i jeszcze wirusa mieliśmy około 6 lat temu, wtedy oddaliśmy do informatyka który cosfął system z 10 do 7 i może usunął wirusa, może on się schowal i aktywował po jakimś czasie :cry:

Oprócz tego, aby pre instalować system trzeba mieć roota oraz zapłacić :cry:

Instalacja Windows i Root? To nie Linux😍
Co do kłopotu, to może to być wiele czynników. Touchpad, taśma klawiatury, , gdzieś zwwarcie na płycie głównej. Różnie. Dałbym to do serwisu, tylko się może nie opłacić.

1 polubienie

A dałoby się jakoś pierwsze sprawdzić czy yo nie wina systemu/wirusa? Jest jeden program służący do sprawdzania komputera, nie pamiętam nazwy, ale nie wiem czy zadziała na takim starym laptopie :frowning:

Dr Web LiveCD

  1. Kontrola systemu i usuwanie infekcji
  • pobrać, np. z DobrychProgramów, program „dr Web LiveDisk” dla USB;
  • wykonać nośnik (pendrajw) z tym programem;
  • zbootować komputer z tego nośnika, odczekać na uruchomienie się programu;
  • potwierdzić licencję i kliknąć „Continue”;
  • uruchomić podstawowe skanowanie (kilka minut);
  • po zakończeniu wykonać polecenia programu (usunięcie infekcji, błędów itp).

Bios ustaw na parametry fabryczne czyli optymalne a następnie instalacja systemu. Bios możesz sprawdzić za pomocą linuxa uruchomionego z pendriva. Wówczas sprawdzisz czy rzeczywiście coś w biosie siedzi. Szczerze w to wątpię.

Oczywiście, że włączy. Jak ktoś nie ma kasy na wymianę, to całkiem często odłącza się klawiaturę, żeby nie zwierała i nie włączała co popadnie.

A na takim starym laptopie zainstaluj Chrome OS po prostu i będzie do internetu ok.

@wasabi1084 w narzędziu do naprawy systemu podczs uruchmiania znalazłem że jest tam „nie można naprawić problemu” a w opisie „corrupt registry”. Więc chyba nie jeat to wina klawiatury.

Rejestr nie ma nic do tego, że już w BIOS-ie ci świruje. skacząc po opcjach (z jednej na drugą, z zakładki na zakładkę).

Systemu włączyć się nie da. Występuje 0ętla:
Włączanie - narzędzie do naprawy - nie udało się - wyłączenie laptopa. Kapersky Rescue Tool nie pomógł, ale ten system działa bez żadnych błędów. Do osób które piszą że to niemożliwe, że to za stare -
Laptopa używałem przez 10 lat. Zainfekowany był z 4 razy. 1 infekcja była poważna i trzebabyło iddać do serwusu. Przy okazji zauważyłem że wszystkie ustawienia do włączenia laptopa z pendriva były ustawione tak jak powinny być do włączenia laptopa z pendriva.

Jednak rejestr też jest zniszczony, więc coś na rzeczy jest z jakimś wirusem. Mogę zrobić skan FRST na windows RE jeśli się da i jeśli może w czymś pomóc.

W sumie to działo to się nie wiem czemu tylko raz.