Sterownik chipsetu od Nvidii pod Windows XP

Witam. Mam pytanie:

Planuję kupić laptopa Asus K50IE-SX159 (z tego linku: http://allegro.pl/hit-asus-k50ie-k50-t3 … 03346.html) i tam jest procesor Intela a na stronie ASUSa do pobrania jest pod AMD (bynajmniej tak jest napisane). W powyższym laptopie jest chipset Nvidii. Czyli skąd musiałbym pobrać właściwy sterownik? I pytanie, które zadał już jeden użytkownik wcześniej w innym temacie na tym forum:

Pytam jeszcze raz, bo temu użytkownikowi nie odpowiedziano na to pytanie. Skąd musiałbym w końcu pobrać sterownik do chipsetu do tego laptopa, ze strony ASUSa czy ze strony Nvidii? :smiley: Jeśli byłoby można, to prosiłbym również o link…

Chodzi o system Windows XP.

Z góry dzięki za odpowiedź!

Zawsze najpierw ze strony producenta laptopa, np. http://support.asus.com/download/downlo … uage=pl-pl Zaktualizować możesz zawsze później.

http://support.asus.com/download/downlo … uage=pl-pl

Tak, tam byłem tylko gdy wybieram chipset to jest tam tak napisane:

AMD High Definition Audio Device

A w tym laptopie jest chipset Nvidii a nie AMD ;/ Może mają błąd na stronie? Mógłbym bez obawy pobrać i wszystko by działało?

Faktycznie, może jest błąd?

A gdybym wziął sterowniki od laptopa K70IO? Tam też jest taki sam chipset Nvidii i jest dobrze napisane…

Zawsze to ryzyko! Ja bym najpierw zainstalował system (bo może zainstalować własny sterownik), a potem ewentualnie szukał rozwiązania.

Dodane 14.02.2011 (Pn) 19:43

Wszystko sprawdziłem! Na stronie jest błąd, ale tylko w nazwie pliku! Faktycznie ten plik zawiera sterowniki chipsetu.

Czyli mogę spokojnie pobierać tak?

Możesz spokojnie pobrać dla XP-ka z pozycji Chipset, ponieważ faktycznie są to sterowniki chipsetu dla nVidii!

Dodane 14.02.2011 (Pn) 19:46

Pobrałem, rozpakowałem i przeczytałem plik Readme. Są to sterowniki (komplet) dla chipsetu nVidii, a nie żadne audio.

Jako komplet rozumiem, że chodzi Ci o komplet dla chipsetu tak? Bo do karty graficznej są chyba inne…

Przeczytaj, po rozpakowaniu, plik “Readme.txt”, a także plik “setup.ini”. Wszystko tam jest czarno na białym. Komplet dla Chipsetu, oczywiście.

OK. No to wielkie dzięki! :slight_smile: Jeszcze jedno pytanie, na stronie ASUSa jest kategoria “Wireless” i jaki sterownik stamtąd wybrać? Bo jest tam tego pełno :smiley: Czy ten laptop ma bluetooth? Polećcie mi jeszcze jakąś naprawdę dobrą przejściówkę USB na RS232, bo będzie mi niezbędna… Rozumiem, że VGA to sterowniki do karty graficznej i mogę je ściągnąć bezpośrednio ze strony Nvidii nie? Nie muszę ściągać tych ze strony ASUSa nie?

Pobierz z tej strony Asusa także Manual (koniecznie). Dowiesz się, jakie jest wyposażenie tego laptopa (czy ma Bluetooth?).

Dodane 14.02.2011 (Pn) 20:08

Zawsze najpierw instaluj sterowniki producenta laptopa (patrz posty wyżej). Później możesz zaktualizować je (jeśli chcesz) ze stron producentów podzespołów. Czasem skutki tego nie są nadzwyczaj korzystne.

A co z tą kategorią “Wireless” i “Emi and Safety” też muszę pobierać? Bo wiem, że BIOS to mnie nie dotyczy…

Poza Chipset, nic już nie pobieraj! Zainstaluj najpierw system i go zaktualizuj na stronie Microsoft Update.

Czyli mam zrobić tak:

Pobieram Chipset, instaluje system, aktualizuje go i dopiero wgrywam pozostałe tak? Wolałbym jednak najpierw wgrać wszystkie sterowniki… A to jest jakaś różnica pomiędzy najpierw zainstalowaniu chipsetu, później zainstalowaniu systemu i zaktualizowaniu go i dopiero zainstalowaniu pozostałych sterowników a po zainstalowaniu systemu, wgraniu chipsetu i dopiero pozostałych sterowników i dopiero zaktualizowaniu systemu?

Kolejność taka:

  • pobierasz sterowniki tylko Chipsetu;

  • instalujesz system operacyjny Windows XP; jeśli po zainstalowaniu wyjdzie okno z propozycją instalowania poprawek lub sterowników, anulujesz je i zamykasz (bardzo ważne!);

  • instalujesz “ręcznie” pobrany sterownik(i) chipsetu, czyli uruchamiasz instalację z ikony “setup.exe”;

  • po restarcie komputera włączasz do gniazda USB w laptopie ten modem od Orange i instalujesz to, co modem sobie życzy;

  • teraz wchodzisz na stronę Microsoft Update http://www.update.microsoft.com/microsoftupdate/ ;

  • aktualizujesz, czyli pobierasz wszystkie poprawki pilne oraz poprawki sprzętowe (lewy pasek strony aktualizacyjnej);

  • po kolejnym restarcie, w systemie wchodzisz do Menedżera urządzeń i sprawdzasz, czy będą tam pozycje zaznaczone “na żółto” (co oznacza brak sterowników);

  • notujesz te pozycje i szukasz sterowników do urządzeń zaznaczonych na “żółto” na stronie Asusa… lub na forum.

A to koniecznie ważna taka kolejność? (jeżeli tak to dlaczego?)

Z tym 4 myślnikiem może być mały problem, bo tata ma bezprzewodowy internet: Orange Business Everywhere. (a do tego jest potrzebny zainstalowany sterownik Orange dawany razem z tym Internetem na USB). Jak się domyślam to najpierw muszą być zainstalowane systemowe sterowniki dostępne na stronie ASUSa w kategorii LAN (czy Wireless?), aby móc zainstalować sterownik dołączony do Orange Business Everywhere.

Rozumiem, że też ma być wykorzystywany w laptopie ów modem od Orange do połączenia z internetem. Kolejność dostosowałem do tego. Sprawdź post wyżej. Jest poprawiony. Kolejność tam podana jest po prostu logiczna i jest ważna.

AMD High Definition Audio Device to jest karta dźwiękowa a nie chipset. Co do kolejności ważne dlatego że jak nie zainstalujesz najpierw chipsetu to reszta sprzętu może działać nie właściwie