Studzenie Threadrippera

Gromadzę wiedzę i kasę do budowy kompa z Threadripperem 3960X (24 rdzenie).

Obudowa akurat się pojawiła nowa od Fractala, Define 7 i ona mi idealnie pasuje, jeszcze w handlu nie ma jej łatwo dostępnej, ale w 2-3 tygodnie będzie wszędzie.

Ale zacząłem się zastanawiać nad chłodzeniem, zawsze miałem duże coolery powietrzne, nigdy nie miałem kontaktu z AiO. Ostatnio jednak ciągle trafiam na wątki i filmy o takim rodzaju chłodzenia i mnie zaczęło zastanawiać czy warto.

Do tej obudowy chciałem dokupić trzy wiatraki BeQuiet! Silent Wings 3, to już robi dodatkowe 300 pln, dobre chłodzenie na CPU to też minimum trzy setki, razem 6 stów…

Zatem może iść w AiO? np. Fractal Design Celsius S36, cena też bliska 6 stów, czyli zamiast dobrego coolera i 3 dodatkowych wiatraków wziąć to AiO?

Co o tym sądzicie? Będzie lepiej? Zdaję sobie sprawę z niektórych plusów, np. brak ograniczenia dla modułów pamięci, jak i minusów - gorsze chłodzenie sekcji zasilania mobo. Ale ogólnie nie potrafię praktycznie stwierdzić która opcja lepsza.

Co radzicie? A może inne AiO?

Chłodzenie powietrzne odpada. Więc tylko wodne. Mam AIO (Navis 360) posadzone na 2920X. Chłodzenie daje radę, ale procek nie jest podkręcony i ma mniej rdzeni niż 3960X. W przypadku tego ostatniego nie ryzykowałbym z AIO, tylko poszedł w “custom loopa”. Tu masz przykład jak “custom” radzi sobie ze schłodzeniem “tylko” 8 rdzeni Intela w porównaniu z AIO 360:

Zwróć uwagę, że AIO musi mieć możliwość posadzenia na podstawce TR4, a to już mocno zawęża wybór modeli. Wg mnie tylko “custom”.

A tu masz przykład budowy chłodzenia wodnego dla 3960X:

Obawiam się, że kwota o której rozmawiamy oscyluje w granicach nie kilku stówek, a raczej 2000 PLN.

Ej, no bez jaj… Przecież na powietrzu chyba też poleci :roll_eyes:
Z CL sobie nie poradzę, nie mam o tym bladego pojęcia, a wydawanie kolejnych 2k tylko do chłodzenia to lekka przesada. Kręcić nie będę, zależy mi na najlepszej opcji w granicach kilku setek, do tauzena.

Nie, zapomnij. Pooglądaj filmy Rafała, w których opowiada o Threadripperach. AIO od biedy, a powietrze w ogóle nie wchodzi w grę.

EK ma gotowce, małpa sobie poradzi :slight_smile: Wszystko dostajesz w pudełku, wystarczy poskładać w całość. No… i kupić blok dla Threadrippera.

https://www.ekwb.com/liquid-cooling-kits/classic-kits/

Ale na swojej stronie AMD między innymi poleca cooler Noctua:

https://www.amd.com/en/thermal-solutions-threadripper

ten:

https://noctua.at/en/nh-u14s-tr4-sp3

Tak, widziałem. Przy czym Noctua dla 3960X ma tylko jeden model coolera i dodatkowo oznaczają go jako “compatible without turbo/overclocking headroom”:
https://noctua.at/en/cpu/AMD_Ryzen_Threadripper_3960X

Zasadniczo możesz kupić ten model Noctuy i sprawdzić samodzielnie. Cztery stówki nie majątek patrząc na koszt procka i płyty. Ale… na Twoim miejscu rozważyłbym zbudowanie customa.

be quiet! też coś oferuje, Cooler Master… zatem jeśli są air coolery to tym bardziej chyba AIO powinno dać radę, nie?

Ok, jest tu ktoś z 3M kto się podejmie CL? Oczywiście nie za darmo. Kurczę… coraz droższa ta platforma :wink:

Zanim podejmiesz jakieś decyzje, skontaktuj się z Rafałem:
http://vbtpc.pl/

Zjadł zęby na budowaniu customów i na pewno doradzi Ci co zrobić z 3960X.

Czy poza EK jest coś warte uwagi? I bez tego chorego RGB? Obudowę i tak będę miał zamkniętą, bez szkła.

ps. co do Rafała… widzę, że on jest z KRK, drugi koniec polski, więc nie pojadę do niego, a tak przez telefon to w sumie czemu miałby mi doradzać… nie będę mu gitary zawracał

Zerknij jeszcze na Alphacool:
https://www.alphacool.com/

U Alphacoola AIO do TR4 nie widzę, a CL jak pisałem nie ogarniam, żeby kupować osobne elementy i sklecać do kupy. Poza tym w filmie Rafał powiedział, że płyn co pół roku trzeba wymieniać… to jakaś drama. W samochodzie olej rzadziej wymieniam :slight_smile:
Coraz mniej mi się to podoba. Szkoda, że nie ma Thredka z 16 rdzeniami, byłoby łatwiej to schłodzić, głównie zależy mi na tych 4 kanałach pamięci i wielu liniach komunikacji CPU.

Ryzen 9 3950X?

No ale on nie ma właśnie tego na czym mi zależy. Pamięci ma dwukanałowe i ograniczona liczba linii.

Wygooglałem, że dobre jest Enermax Liqtech TR4 II AIO, wiesz coś o nim?

Aż tak nie wgryzałem się w temat. Dla swojego 2920X kupiłem Navisa. Ale dla mocniejszych procków rozważyłbym customa. Zwłaszcza, że to żadna filozofia (Ryzena “zwodowałem” w ciągu jednego wieczoru). I tylko cena poraża… ale przy koszcie platformy TR4 to już nie jest takie drogie.

A tak lamerowi, czyli mi, powiedz czym różni się takie AIO jak ten Enermax od CL? Tam też jest przecież pompa, chłodnica, węże. Skąd różnica w wydajności?

ps. mam wrażenie, że rynek jeszcze nie wypuścił dobrego AIO pod Threadrippera ostatniego, że jeszcze nie padło ostatnie słowo, bo to w sumie nowa platforma

W AIO pompka jest zintegrowana z niewielkim rezerwuarem, przez co jest mniej płynu w układzie, a co za tym idzie masz mniejszą wydajność - przy długiej pracy pod obciążeniem AIO zagrzeje się bardziej niż “custom”. Dodatkowo własnoręcznie zbudowane chłodzenie możesz rozbudować o kolejne elementy, AIO jest hermetyczne i “nie do rozbudowy”. A skoro dodatkowo zaleca się wymianę płynu w układzie, to kupowanie AIO mija się z celem. Chyba, że znajdziesz takie z korkiem.

Jest jeszcze jedna rzecz na którą zwracam szczególną uwagę: sposób wyprowadzenia przewodów (ciepłowody) z blokopompki. W większości AIO przewody wychodzą z boku, co może kolidować z bankami pamięci RAM. U mnie jest tak:

Z customowym blokiem nie będzie tego problemu, bo wyjścia przewodów są na topie bloku.

No tak, logiczne, pojemność cieplna w CL jest duża bo jest jeszcze butla z płynem… hmmm… tylko ciekawe czy to nie jest przesunięcie problemu w czasie, w sensie, że AIO zagrzeje się w pół godziny i płyn ma ileś tam stopni C, a CL będzie się grzał np. 3h i też w końcu się tak samo nagrzeje. Brak doświadczenia. brak wiedzy. Ta cała hydraulika w kompie mnie nie pociąga, wycieki, wymiany płynów, brak miejsca na te graty (bo zbiornik też trza gdzieś wsadzić)…brrr.
Ja potrzebuję w kompa wsadzić 4HDD, jak widzę montaż CL często wymusza likwidację koszyków na dyski, jak tu Panie pogodzić ogień i wodę?

Duża obudowa :wink:

A ten rezerwuar gdzie można zamontować? Powiedzmy, że chłodnicę bym dał na górze, a z przodu będzie blok z dyskami. Gdzie zbiornik wtedy ląduje?