Studzenie Threadrippera

No tak, ale one nie mają bloku pokrywającego 100% IHS, nie da się ich brać serio i porównywać.

CoolerMaster na pewno pokrywa, w końcu to edycja “dla TR4”. A Raijintekowi się przypatrzyłem i oczywiście brakuje zapinki dla Threadrippera.

Jak by Ci się udało znaleźć jeszcze jaka jest długość węży w obu tych chłodzeniach byłoby git, ja googluje, ale póki co nic nie trafiłem.

CoolerMaster - 32 cm:

Enermax - 40 cm:

https://www.enermaxeu.com/pl/products/cpu-cooling/liquid-cooling/liqtech-tr4-ii/

Dzięki, oglądałem wcześniej i nie zapamiętałem :wink:
Jednak już wiem, że CM odpada raczej w budzie, która chcę wziąć.
A Enermax ma kolejny plusik.

A to widziałeś?

https://www.purepc.pl/podkrecanie/amd_ryzen_zestaw_der8auera_do_obnizenia_temperatury_procesora

Tak, widziałem. Ciekawy patent, skierować środek podstawy chłodzenia w miejsce, gdzie procesor nagrzewa się najbardziej. I nawet jeśli nie obniży to temperatur w jakiś drastyczny sposób, to może wyeliminuje “piki” - mój Ryzen “pływa” pomiędzy 33 a 46 stopni w idle. Bardzo chciałbym to ustabilizować.

Na razie testy zrobił sam Der8auer:

Poczekam aż ów gadżet trafi w ręce innych testerów i wtedy pomyślę. W końcu z dostawą to prawie dwie stówki :wink:

A propos teorii, że powietrze się nie nadaje…


Chłodzenie BeQuiet! Dark Rock Pro 4 i ten procek nawet do 80 stopni nie dobija w testach syntetycznych :stuck_out_tongue:

Co prawda Threadripper to trochę wyższa półka grzewcza, ale też mi się wydaje, że wyroki Rafała czy innych ludzi, że CL must have są mocno na wyrost. Skoro w przytaczanych już wyżej testach nawet z najmocniejszym obecnie TR radzi sobie Noctua, to tym bardziej poradzi sobie dobre AIO i nie ma co tutaj tworzyć mitów i legend. A to, że np. Rafał tak ten temat przestawia mnie akurat nie dziwi. On z tego żyje, z montowania CL. Bo kompa z wiatrakiem złoży sobie każdy 12 latek, z CL, zwłaszcza z lansiarskim RGB, kolorowymi płynami i twardymi rurkami już nie każdy ogarnie - więc Rafał ten temat pompuje na swoim kanale.

1 polubienie

Zauważ, że Noctua ma cały jeden model chłodzący TR, a dodatkowo zastrzegają, że procek nie może być podkręcony. W lato, przy 40 stopniach za oknem może być nieciekawie. Zwłaszcza, gdy TR jest używany 24/7 (do czego został stworzony).

Nie, no ofcorz, że te 280W to jednak potężna grzała i trudno to schłodzić. Mi tylko chodzi o zdrowy rozsądek i dystans do opinii. Wypieprzanie 2k na CL, który ma więcej wad niż zalet jest imho mocnym przegięciem pały. I tylko tyle.
A to, że Noctua ma tylko jedną dmuchawkę do TR4 mnie nie dziwi także, ile % ludzi kupuje Threadrippery? Dokładnie z tego samego powodu jest mało dedykowanych AIO - ekonomia.

A, i jeszcze jedno, nie jestem przekonany czy TR jest stworzony do pracy 24/7, do tego to raczej Epyc jest stworzony.

Największą zaletą customowego chłodzenia wodnego jest to, że w prosty sposób możesz ogarnąć wszystkie grzałki w systemie łącząc je w jedną “chłodzoną” całość - CPU, GPU (jedno lub kilka), sekcja zasilania. A w razie problemów wystarczy rozbudować system o kolejne chłodnice.

Zawsze można wrzucić do obudowy parę kostek suchego lodu :joy:

Z tym “prostym sposobem” to bym polemizował. Prosty to jest sposób ze stockowymi wiatrakami, kupujesz, wsadzasz i używasz. CL jest w cholerę skomplikowanym i problemogennym sposobem. Oczywiście skuteczniej chodzącym, ale nie jest to bezapelacyjnie jedynie słuszne rozwiązanie bez wad.

Na twardych rurkach? Możliwe (trzeba się trochę pobawić). Na miękkich? Nożyczki i jedziesz :wink:

Ja tam wolę jeździć bez nożyczek :stuck_out_tongue_winking_eye:

ps. piękny wątek żeśmy wyrzeźbili, chyba jeden z najdłuższych :wink:

Chłodzenie Słowem Bożym? I jakie temperatury? :wink:

Od 21 do 37.

W piku 66,6