Subwoofer tylko dodatek do filmów?

Chciałbym poznac wasze zdanie na temat subwoofera do kina domowego czy jest nie zbędny czy to tylko wodotrysk na dudnienie w filmach?

Mój sprzet kina domowego / audio: Denon AVR-1312
Sub: Jamo J 10 sub
Kolumny: Tył i centralny Eltax experience (pozostałość z zestawu kupionego z amplitunerem) i przód ostatnio kupiony Pure Accustic Super Nova 8 F

Ogladam sporadycznie coś z Blu ray w 5.1, a tak non-stop stereo muzyka, telewizja czy koncerty z blu ray, dvd tez w stereo bo lepiej brzmią na tych Pure Accustic. Na Amplitubnerze wyłączona regulacja tonów bo lepiej tak brzmi na tych PureAccustic.

Teraz własnie pytanie czy sens trzymac subwoofer, który więcej stoi jak gra??.

Jak słuchasz muzyki opartej o bas (techno, rap) to czemu nie? Sub to bardzo fajna sprawa szczególnie jeśli masz problem z ustawieniem kolumn żeby uzyskac mocny bas.

Słucham najwięcej rock i metal. Ten subwoofer w pierwszym poście wymieniony nadaje się do muzyki? Subwoofer za 850zł nadaje się w ogóle do muzyki?

Jak się zachowuje Amplituner kiedy ma wyłączony Subwoofer i ma tylko głosniki 5.0? Czy te niskie tony przeznaczone na subwoofer kieruje na niskie tony przednich kolumn czy w ogóle ich nie puszcza?

Kwestia ustawienia.
Masz zapewne opcję ustawienia kolumn jako small lub large, przy “small” Denony oferowały możliwość ustawienia gdzie niskie tony mają być odcinane.
W ustawieniu “Large” pełen zakres jest kierowany na kolumny.
Do muzyki oczywiście tylko stereo.

Mówisz o ustawieniu Hz jak się ustawi Small?? :wink:

Mam ustawione LArge i subwoofer off oraz regulacje wysokie i niskie, nic wiecej nie mam do ustawień w aplitunberze. Dlatego pytam czy po wyłączenia suba niskie to ny dla suba amplituner daje na niskie do stereo? Poprostu nigdy nie oglądałem filmów czy koncertów 5.1 bez suba, a że 99% gra stereo czy to muzyka, czy oglądanie TV poprostu zastanawiam się czy jest sens, żeby się ten sub kurzył jak myślę, ze mimo braku gwarancji z 3 stówki mógłbym za niego chcieć i ktoś moze wiecej by go wykorzystał Tylko czy nie stracę i nie będę żałował jeśli okaże się, że to co dla suba ucieka :slight_smile:

Przy filmach napewno się przyda, skoro już go masz i działa jak powinien to nie pozbywaj się go.
Nie pamiętam jak wygląda menu w Denonach bo pozbyłem się swojego 5,1 ładnych kilka lat temu na rzecz dobrego stereo.
Pamiętam że była opcja przełączenia “large - small” i oddzielnie możliwość regulacji przy ilu Hz ma odcinać niskie częstotliwości.
Rozwiązanie przewidziane do małych głośniczków, przy dużych kolumnach nie ma zastosowania i ustawiamy wszystko na “Large” chyba że któreś głośniki np satelity (tyły lub center) są małe ( mają ograniczone pasmo przenoszenia z dołu np zaczynają od 80Hz).


Obejrzyj może coś ci rozjaśni.

Wszystko rozumiem tylko, że to dudnienie jakoś mnie nie porywa to popierwsze i w większości filmóœ to tak wali ten subwoofer, że mam go ochotę wyłączyć i nie chodzi o nie czystość dźwięku suba. Chodzi mi o to czy bez suba przednie głośniki przejmują jego niskie tony czy na to jest jakiś standard czy to zalezy od amplitunera itd? Cały czas nie odpowiadasz mi an to pytanie. Ten filmik co dałeś nie odpowiada na moje pytanie. Poprostu chciałbym wiedzieć jak to działa bez subwoofera jak amplituner generuje w 5.0 niskie to ny zrobione na subwoofer. To nie jest sub za 1500-2000 zł bo pewnie na takim bym się nie pytał bo podejrzewam, że na nim byłoby czysto i nie dudniąco. Dla przykładu oglądamy film w DTS i nie mogę dfać go głośniej z subem jak 50 na amplitunerze wskażnik amplitunera bo potrafi zapierdziec, albo tak łupnąc, ze traci to sens. Więc pytam jak to działą i czy warto testowac na 5.0 czy niech stoi ten sub jak jest? Ogłądąłem ostatnio koncert Metallicy z blu ray Big 4 bez suba na 5.0 i odziwo basy i niskie tony na przednich brzmiały lepiej niż na dudniącym subwooferze z włączonym dzwiekiem DTS, a nie PCM Stereo z płyty.

Sub ma tylko podbić lub uzupełnić częstotliwości których kolumny nie są w stanie przetworzyć.
Jeżeli masz pełnozakresowe fronty spokojnie możesz go odłączyć.
Nie ma specjalnego kanału dla subwoofera.

W pierwszym poście dałem liunk do przednich nowo kupionych i tam jest specyfikacja ich dokłądna więc jeśli możesz ocen czy są pełnego zakresu bo aż takim mega znawcą nie jestem :slight_smile:

Zaczynają od 40Hz ogólnie dają szersze pasmo niż przeciętny człowiek jest w stanie usłyszeć.
Sub zapewne zejdzie do 20-25Hz ale różnicy poza natężeniem niskich tonów nie powinieneś zauważyć.
Najlepszym wyjściem będzie poużywanie przez jakiś czas bez suba, jak nic ci nie będzie brakowało to możesz się go pozbyć.

Sub ma minimum 40 Hz i jest na te minimum ustawione, amplituner w ustawieniach dla suba ma minimum 80Hz.

Co do reszty taki mam plan, chociaż ciężko będzie to troche po uzywac bez suba w krótkim czasie :slight_smile:

Sub ustawiony na 0 czy 180 stopni?
W przeciwfazie powinien zagrać łagodniej.
Na tyle suba powinieneś mieć przełącznik.

To głównie zależy od frontów i wzmacniacza. Mam RF 62 i i dość już starą ale dobrą Yamahę i basu nie brakuje do stereo. W filmach w zasadzie też nie zwłaszcza, że lubię “oglądać głośno”.

Na zero cały czas ustawione, na 180 stopni był taki zgłuszony i pierdziało bardziej niż na zero i ten regulator w Hz (zapominam wiecznie nazwe) na minimum 40 Hz tak mi doradził wczuty w to kolega :slight_smile:

Też lubie szczególnie filmy głośno, muzykę jak i filmy żadko ustawiam na amplitunerze wiecej jak 60 cokolwiek ten wskaznik oznacza :wink: W kinie najczęsciej cinema city bo najblizej mam basy są takie łagodne miłe, a tu przy ustawieniu 50 amplitunera i wskaziniku glosnosci wyliczony po kreskach od minimum , 5 kreska pierdzi i dudni i mnie to powoli irytuje, nie wiem moze wina amplitunera bo on odciecie ma minimum 80Hz, a sub odcina 40Hz. Natomiast muzyka jak Eminem, rock, metal, nu-metal najczęściej, grunge na tych pure accustic nawet przez bluetooth logitech adapter z PC naprawde aż miło. Tony mam wysokie na zero, a basy na3 z 6ciu.

Bas i sopran na amplitunerze ustaw na 0.
Denony AVR mają strasznie wysoko regulację basu, brzmi to tragicznie.
Subowi podkręć Hz wyżej i potestuj z fazą.
Jest jeszcze kwestia rozstawienia poszczególnych głośników.
Masz mikrofon pomiarowy czy ręczną regulację odległości?

Aha, głośność masz zapewne w decybelach od minus iluśtam do plus chyba 15…
Ustaw na 0 i wtedy reguluj głośność suba na jego tyle tak aby nie pierdział na jakimś kawałku z solidną ścieżką basową.

Na pierwsze zdanie - OK

Subowi Hz wyżej dawałem i masakra jak się amplituner podgłaśniało, aż drzwi w 30m kwadratowych pokoju drżały. Rozstawienie mam takie jak na większości rysunkóœ w internecie czy w instrukcjach, po bokach TV przednie, odsuniete od ściany do przodu, sobwoofer z prawej strony siedzac na wprowst TV, od prawego głośnika z 20-30cm i odsuniety od ściany, tylne z tyłu na zachodniej ścianie w rogach powieszone.

Co do głośnosci to w Denonie w opcjach jest albo od - ilus tam do zero, albo od zero do 100 i ja mam ta druga opcje włączoną. Jakoś to się tam nazywa nie pamiętam.

Sorry za błedy pisane na smartfonie na szybko.

Odsuwamy od ściany tylko kolumny z Bass reflexem z tyłu (na odległość około 15-30cm)…
Masz takie więc jest ok.
Ustaw zatem głośność na około 80-85%, powyżej sprzęt wysterowany normalnym sygnałem zaczyna zniekształcać z powodu przesterowania.

Jak sytuacja z regulacją odległości?
Dostałeś mikrofon do kalibracji w zestawie czy masz to w opcji manualnej?
Dość ważny parametr, rozstrojona faza objawia się właśnie pierdzeniem i charczeniem.

Taka przypadłość niskich częstotliwości że wszystko drży.

Regulacja odległości jest manualna i jest an zero, tylne głośniki ustawiłem o 2 dB głośniej od reszty, zeby je słychac było w filmach lub koncertach z blu ray. Sub tez ma Bas refleks z tyłu tak jak kolumny.

Do głośności 80-85% musiałbym wygonić rodziców z piętra niżej bo sub przy 70 już tak wali, ze cały sufit dudni.

Co do regulacji wysokie i basy wyłączyłem ją poprostu zamiast ustawiac na zero. Dałem OFF.

Ludzie w drogich sklepach audiofilskich tłumaczyli mi jak pytałem, że o0dległośc w amplitunerze to to samo co podgłośnić lub przyciszyć daną kolumne z zestawu 5.0 6.0 lub 7.0 i, że nawet z tym mikrofonem często na kabelku ciężko go dokłądnie ustawić, żeby to naprawde porządnie zmierzyło odległość już pomijając manualne ustawianie.

Tylne głośniki i centralny ustawiłem w amplitunerze odciecię na minimum amplitunera czyli 40Hz bo i tak te eltaźy kiepskie, a centralnego i tylnych narazie nie zmieniam bo tylko filmy i koncerty.

Ponieważ telewizję mam przez moduł nc+, a nie dekoder bo tuner SAT mam w TV to dźwięk zarówno z TV jak i blu ray idzie do TV HDMi, a z TV do amplitunera SPDiF i jak film czy koncert ma DTS HD master audio to on z TV puszcza tylko DTS bo TV nie obsługuje DTS HD master audio.