SWAP jest naprawdę konieczna?

echo '/swapfile1 none swap sw 0 0' | sudo tee -a /etc/fstab

Specem nie jestem, ale czy nie spowoduje to wpisania parametrów echo, jako hasło do sudo?

A fakt - mój błąd. Tak spowoduje to utworzenie pipeline do sudo.

Jednak się myliłem. W starszych sudo spowoduje to błąd, o którym wspomnieliśmy. Nowsze muszą czytać wejście bezpośrednio z terminala ( /dev/tty ? ). Pozwala to uniknąć podobnych błędów, a także podnosi bezpieczeństwo. Nie wiem jednak, co ze zgodnością wstecz. Pewne programy instalacyjne na pewno proszą o hasło root-a w GUI, by następnie podać je do sudo.

Czy to normalne?

przykład pokazuje swap 0

Masz użytych 0 z 8GiB.
To kiedy jest używany przez kernela determinuje parametr swappiness.
Poczytaj sobie: https://wiki.archlinux.org/index.php/Swap#Swappiness
Przy domyślnych ustawieniach SWAP zostanie użyty jak zużyjesz większość RAMu.

Mam na myśli konkretnie ten błąd SWAP. Znaleziono główna przyczynę Swap.
Tym razem postanowił po około 5 minucie po uruchomieniu się zawieszać. Kursor nie działa, tylko nic na pulpicie nie idzie kliknąć. Musiałem resetować.
Myślałem, że swapfile się generuje dynamicznie. Dokładnie tydzień temu postawiłem system na nowo. Sam Arch Linux bez SWAP działa bez zarzutu.

Arch Linux KDE się zawiesza

Nie prościej było po prostu?

    sudo -i
    echo "/swapfile1 none swap sw 0 0" >> /etc/fstab

Mozna jeszcze sobie do tego zram wlaczyc, kiedys uzywalem i sie sprawdzalo.

Ja mam 8 GB ramu i swapu nie ustawiałem, bo nie widzę takiej potrzeby. System mam na SSD, więc usypianie/hibernacja nie ma u mnie większego sensu, PC i tak wstaje w max kilkanaście sekund.

ja też (niestety) mam 8 i potrafię go zapchać, wystarczy wirtualka
ogólnie zależy co kto robi na kompie
swap nie gryzie, jeść nie woła, a może tyłek uratować
jak komuś szkoda partycjonować dysk, to plikowy swap będzie w sam raz

System z uśpienia wybudza się w 2s :wink:

Nawet z KDE?

Jeśli ktoś z PC robi serwer do wirtualizacji no to sorry, bez RAMu się nie obejdzie, ale co kto woli.

U mnie tylko FF powoduje użycie SWAP nawet jak jest jeszcze dużo pamięci fizycznej. Na Operze nie nie ma takiego zjawiska. Pomijając już to, że opera zabiera z 30-40% mniej RAM.
KDE Neon

Może FF bierze swap, bo masz. Ja nie mam, więc nie bierze i działa :wink:

@roobal nie wyłączałbym całkowicie SWAP w Windzie, bo wali błędami w dzienniku jak powalone, lepszą opcją jest ustawienie sztywnego rozmiaru, ja zawsze stosuję 2048 MB, na systemowej, na SSD i jest optymalnie, wilk syty i owca cała, nawet jak masz pierdyliard RAMU :wink: (Wybaczcie taką małą dygresję i być może lekki offtop).

1 polubienie

Jeśli ustawiam, to góra 4GB.

Ja nie ustawiam rozmiarów pliku wymiany.

Chciałem Ci odpisać na PW, ale się nie da :stuck_out_tongue: Wtedy zwiększasz fragmentację na dysku, to jedna z wad Windy, gdy system decyduje o jego wielkości, narażasz się na rozrzucenie plików po całej partycji, dlatego warto go usztywnić :wink:

Jeśli cotygodniowy fstrim ma zostać włączony to można to zrobić za pomocą następującego polecenia systemctl $ systemctl enable fstrim.timer :smiley: