Arch Linux KDE się zawiesza

Witam wszystkich na forum.

Ostatnimi czasy napotykam na dziwny problem z Archem. Otóż używam sobie systemu w normalny sposób i nic specjalnie nie obciąża komputera. Na to, co warto, stało się raz, kiedy użyłem Firefoksa. Moment system się zawiesza.
Wieszanie polega na tym, że przestaje reagować mysz i klawiatura. Lokalnie nic nie można zrobić, ponieważ nie działają także skróty w stylu CTRL+ALT+F1.
Chciałbym się jakoś dowiedzieć co powoduje ten problem. Używam otwartych sterowników intela, jeśli coś mam jeszcze podać jakieś informacje na temat systemu , to proszę napisać.

Specyfikacja:

OS: Arch Linux x86_64
DE: KDE 5.16.1
Kernel: 5.1.14-arch1-1-ARCH
CPU: Intel Pentium N3530
GPU: Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx
Moduł jądra: i915

CTRL+ALT+F1 przełącza na tryb graficzny właśnie ;). Przełącz się na konsolę TTY2 (ctrl+alt+f2) i w top albo htop zobacz co wisi. Prewencyjne wywalenie katalogów Firefoksa z /home też nie zaszkodzi, może mu się coś pokiełbasiło w configu.

Nie wydaje mi się, by wyczyszczenie cache programów (zawartych w ~/.cache) mogło coś popsuć. Nie usuwaj tylko samego katalogu ~/.cache i najlepiej usuń zawarte w nim pliki bez zalogowania w trybie graficznym.

Możliwe, że aktualizowałeś np. Plasmę lub coś wyświetlającego grafikę 3D i zawarte są jakieś stare pliki, co powodują problemy. Możliwe jest też, że np. cache innych programów, jak Firefox coś komplikuje.

A ile pamięci RAM i jaki dysk?

Pendrive git, bo wczoraj instalowałem Arch Linux wersja Kernel 5.1.5, 2019.06.01. Dodatkowo zawsze najnowszy kernel / paczki. Przecież nie grzebałem

8 GB RAM DDR3 1333 a dysk Plextor 128 GB SSD i WDC WD500 GB HDD

Na początek wykluczyłbym problem ze sprzętem. Zainstaluj smartmontools, ururuchom usługę i pokaż wynik polecenia - jako root:

smartctl -a /dev/sda

Doinstaluj memtest86+, uaktualnij konfigurację Gruba (chyba, że używasz czego innego):

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Po restarcie wybierz z menu Gruba memtest i zobacz jaki będzie efekt.

Pokaż też wynik komendy - jako root:

journalctl -p 4

Jest bardzo źle, ale nadal można uratować komputer “lżejszą” formą restartu niż ten wymuszony.
http://blog.kember.net/articles/reisub-the-gentle-linux-restart/
Należy, trzymając Alt i SysRQ, wciskać klawisze: R, E, I, S, U, B - w linku powyżej jest opisane, co dana kombinacja wykona, ale efekt powinien być taki, że system zostanie “kulturalnie” zrestartowany i wykona takie zadania jak np. synchronizacja systemów plików aby uniknąć tego, co np. się dzieje gdy się siłowo wypnie pendrive gdy jeszcze “nie wszystko zdążyło się zapisać, chociaż wygląda jakby się zapisało”. :wink:

A co do źródła problemu, to ciężko stwierdzić. To jest w końcu Arch Linux - dzisiaj system się wiesza po odpaleniu przeglądarki, jutro to naprawią, ale tego nie odczujesz, bo X server się nie załaduje, pojutrze naprawią X’a, ale pliki w ~/.config będą kolidować z nowymi wersjami czegoś w środowisku graficznym i będzie cię wylogowywało zaraz po zalogowaniu, itp. - takie uroki modelu rolling-release.
Osobiście w celu minimalizacji ryzyka poleciłbym pozostanie na wersji starej, która działała porządnie, a każdą aktualizację traktować jako nowy system z nowymi możliwościami, ale i wadami - tak jak np. aktualizacja Windows 10, która spowoduje zapętlone bluescreeny przy bootowaniu.

@incognito74 Utwórz nowego użytkownika w systemie, zaloguj sesję KDE Plasma na niego i zobacz, czy występuje ten sam problem. Staram się wykluczyć problem natury konfiguracyjnej KDE ($HOME/.config .local …)

@anon83895580
Nie można też przesadnie generalizować.
Zmiennych jest dużo - mam ArchLinux na dwóch komputerach i na żadnym popsuć się nie chce. Najgorsza rzecz przy Rolling Release to odłożenie aktualizacji na później, aby się skumulowały w jedną ogromną aktualizację, która tak naprawdę może posypać system. Pomniejsze problemy raczej bym nazwał niedoróbkami, jak ostatnio np. chce przesłać przez KDEConnect plik, a tu Failed. Zrobiłem downgrade aplikacji do poprzedniego stanu i jej configu - dalej Failed. Pytam na IRC - u innych ok, w końcu przeczyściłem dane aplikacji KDEConnect na kliencie w smartfonie i cudownie “ozdrowiało”.

Niestety ma znaczenie też sprzęt. Gdzie choćby ostatni przykład - aktualizacja ALSA - na niektórych SoundBlasterach przestał działać dźwięk, na innych działał jak gdyby nic.

Poprzednie distro - Manjaro przyzwyczaił mnie do robienia migawek systemu przed każdym większym update, gdzie zmienia się wersja najważniejszych bibliotek.
W Archu praktycznie wszystko składa się samemu z klocków - nie można założyć, że wszystko jest poprawnie skonfigurowane, a nawet jeżeli jest to po którejś aktualizacji będzie deprecated i cuś się posypie. Taki urok systemu, który pozwala na wiele użytkownikowi i zostawia dużą dowolność w grzebaniu w plikach konfiguracyjnych i ustawiania ich “na sztywno”.

2 polubienia

Coś w tym jest. Można go często aktualizować i faktycznie wtedy powinien być mniejszy “szok termiczny” bo aż takich wielkich zmian nie powinno być, ale ja bym nie zaufał projektowi, który nie ma problemu żeby OOTB zniszczyć kompatybilność skryptów Pythona, zastępując wydanie nr 2 wydaniem nr 3. Dodatkowo nie podoba mi się fakt prowadzenia samej dystrybucji przez grupkę zapaleńców, bo kto będzie odpowiadał jeśli coś złego się stanie? Ano nikt.

To nie jest tak, że Archa nie da się używać, ale trzeba go bardzo dobrze poznać, znać jego zalety i wady i umieć stawić czoła potencjalnym wypadkom. Ja bym sobie na to nie mógł pozwolić, dlatego jeśli już bym miał go używać, to właśnie w tych wersjach np. starszych, niewspieranych, ale takich, że mogę już wiedzieć, co w niej jest.
Nie mój use case, dlatego go nie używam. Powiem więcej, znam raptem kilka osób, które go używają i sobie z nim radzą - używają go świadomie - i są normalnymi ludźmi, z którymi da się porozmawiać. Niestety, ta dystrybucja ze względu na np. naturę instalacji i zarządzania, jest wręcz osaczona oszołomami, którzy stracili kontakt ze światem i myślą, że są pępkiem świata, dlatego że udało im się podążać za instrukcjami instalacyjnymi na wiki. Nic dziwnego, że mam takie negatywne zdanie skoro w kwestii ogółu (większości) widać tyle patologii, a tylko w kwestii szczegółu (mniejszości, głównie chodzi o tych dobrych użytkowników) jest dobrze.

To tak jak np. z urzędnikami, policjantami, klerem, itp. - indywidualnych ludzi mogę lubić, bądź nie - zależy od tego, jacy są. Ale samymi instytucjami gardzę jak tylko się da.

Czy ktokolwiek, kiedykolwiek daje Ci gwarancję na oprogramowanie, poza przypadkami, gdy zamawiasz jego napisanie (np. Oprogramowanie medyczne dla odnogi SuSE Linux)?

Co do aktualizacji, to z wydania na wydanie może się zmienić zawartość/składania plików konfiguracyjnych. I tutaj jest problem, bo np. w wersji 2 zawarto skrypt migracyjny z wersji 1, a w wersji 8 usunięto program migrujący z wersji 1. Tak więc - trzeba robić aktualizacje możliwie często, choćby z tego powodu.

Dzięki.
Czyli wygląda na to że winne są sterowniki intela. Natomiast po aktualizacji sterowników intela, czyli nic się nie zmieniło. Podobno kernel linux rozwiązuje częściowo problem.
Najbardziej prawdopodobnym winowajcą byłoby coś związanego z Xorg.
Nie mam zamiaru grzebać głęboko w systemie, nie ciągnie mnie zabawa z systemem, grzebanie tu i tam…

o to moje screen

Bo jak muszą czekać 5 minut patrząc na pulpit aż dysk się łaskawie zatrzyma i przestanie reagować mysz i klawiatura., to mnie trafia.
Mam swojego laptopa Asus U32U AMD E-450 i 12 GB RAM już parę lat, do tej pory działał bez zarzutu system Arch Linux KDE

Podobny błąd opisany jest po angielsku tutaj:
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=136444
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=243402

@anon83895580 - masz jaja człowieku. Odważyłeś się skrytykować archa. Szacun.

Pozwalasz sobie na pozamerytoryczne uwagi to masz.
Co za dziecinada to co napisałeś.
Rozumiem, że w razie np. napadu rabunkowego czy gwałtu na członku rodziny nie wezwiesz Policji bo nią gardzisz?
Jak Twój operator internetowy będzie sobie z Tobą pogrywał to nie zwrócisz się o interwencję do organu państwowego (urzędnika) bo gardzisz państwem?
Z opieki medycznej zabezpieczanej przez godne pogardy państwo też nie skorzystasz w razie np. zawału bo gardzisz?
Tak, wiem, uzasadnionych uwag co do jakości usług świadczonych przez państwo jest miliard.
Co proponujesz konstruktywnego w miejsce w tych instytucji? Dasz radę?
Tylko poważne i dojrzałe propozycje proszę.

Jak dla mnie, to zwiększyć ilość punktów procentowych do przekazania na wybraną instytucje pożytku publicznego + dodać do wyboru ministerstwa.

PLEXTOR PX-128M5M SSD

smartctl 7.0 2018-12-30 r4883 [x86_64-linux-5.1.14-zen1-2-zen] (local build)
Copyright (C) 2002-18, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family:     Plextor M3/M5/M6 Series SSDs
Device Model:     PLEXTOR PX-128M5M
Serial Number:    P02407100551
LU WWN Device Id: 5 002303 10014bd81
Add. Product Id:  DM702060
Firmware Version: 1.05
User Capacity:    128 035 676 160 bytes [128 GB]
Sector Size:      512 bytes logical/physical
Rotation Rate:    Solid State Device
Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is:   ATA8-ACS, ATA/ATAPI-7 T13/1532D revision 4a
SATA Version is:  SATA 3.1, 6.0 Gb/s (current: 3.0 Gb/s)
Local Time is:    Wed Jun 26 16:08:04 2019 CEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

General SMART Values:
Offline data collection status:  (0x00) Offline data collection activity
                                        was never started.
                                        Auto Offline Data Collection: Disabled.
Self-test execution status:      (   0) The previous self-test routine completed
                                        without error or no self-test has ever 
                                        been run.
Total time to complete Offline 
data collection:                (   10) seconds.
Offline data collection
capabilities:                    (0x15) SMART execute Offline immediate.
                                        No Auto Offline data collection support.
                                        Abort Offline collection upon new
                                        command.
                                        No Offline surface scan supported.
                                        Self-test supported.
                                        No Conveyance Self-test supported.
                                        No Selective Self-test supported.
SMART capabilities:            (0x0002) Does not save SMART data before
                                        entering power-saving mode.
                                        Supports SMART auto save timer.
Error logging capability:        (0x00) Error logging supported.
                                        General Purpose Logging supported.
Short self-test routine 
recommended polling time:        (   1) minutes.
Extended self-test routine
recommended polling time:        (  10) minutes.
SCT capabilities:              (0x003d) SCT Status supported.
                                        SCT Error Recovery Control supported.
                                        SCT Feature Control supported.
                                        SCT Data Table supported.

SMART Attributes Data Structure revision number: 1
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  1 Raw_Read_Error_Rate     0x0003   100   100   070    Pre-fail  Always       -       0
  5 Reallocated_Sector_Ct   0x0003   100   100   000    Pre-fail  Always       -       0
  9 Power_On_Hours          0x0002   100   100   000    Old_age   Always       -       574
 12 Power_Cycle_Count       0x0002   100   100   000    Old_age   Always       -       2627
177 Wear_Leveling_Count     0x0003   100   100   000    Pre-fail  Always       -       71265
178 Used_Rsvd_Blk_Cnt_Chip  0x0003   100   100   000    Pre-fail  Always       -       0
181 Program_Fail_Cnt_Total  0x0003   100   100   000    Pre-fail  Always       -       0
182 Erase_Fail_Count_Total  0x0003   100   100   000    Pre-fail  Always       -       0
187 Reported_Uncorrect      0x0002   100   100   000    Old_age   Always       -       0
192 Power-Off_Retract_Count 0x0003   100   100   000    Pre-fail  Always       -       143
196 Reallocated_Event_Count 0x0003   100   100   000    Pre-fail  Always       -       0
198 Offline_Uncorrectable   0x0003   100   100   000    Pre-fail  Always       -       0
199 UDMA_CRC_Error_Count    0x0003   100   100   000    Pre-fail  Always       -       0
232 Available_Reservd_Space 0x0003   100   100   010    Pre-fail  Always       -       0
241 Host_Writes_32MiB       0x0003   100   100   000    Pre-fail  Always       -       192688
242 Host_Reads_32MiB        0x0003   100   100   000    Pre-fail  Always       -       194005

SMART Error Log Version: 0
No Errors Logged

SMART Self-test log structure revision number 1
Num  Test_Description    Status                  Remaining  LifeTime(hours)  LBA_of_first_error
# 1  Extended offline    Completed without error       00%     15874         -
# 2  Short offline       Completed without error       00%     15874         -

Selective Self-tests/Logging not supported

WDC WD5000LPLX-00ZNTT0 HDD

smartctl 7.0 2018-12-30 r4883 [x86_64-linux-5.1.14-zen1-2-zen] (local build)
Copyright (C) 2002-18, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family:     Western Digital Black Mobile
Device Model:     WDC WD5000LPLX-00ZNTT0
Serial Number:    WD-WXF1AC4981U6
LU WWN Device Id: 5 0014ee 65adc835b
Firmware Version: 01.01A01
User Capacity:    500 107 862 016 bytes [500 GB]
Sector Sizes:     512 bytes logical, 4096 bytes physical
Rotation Rate:    7200 rpm
Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is:   ACS-2, ACS-3 T13/2161-D revision 3b
SATA Version is:  SATA 3.1, 6.0 Gb/s (current: 3.0 Gb/s)
Local Time is:    Wed Jun 26 16:12:51 2019 CEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

General SMART Values:
Offline data collection status:  (0x02) Offline data collection activity
                                        was completed without error.
                                        Auto Offline Data Collection: Disabled.
Self-test execution status:      (   0) The previous self-test routine completed
                                        without error or no self-test has ever 
                                        been run.
Total time to complete Offline 
data collection:                ( 6720) seconds.
Offline data collection
capabilities:                    (0x7b) SMART execute Offline immediate.
                                        Auto Offline data collection on/off support.
                                        Suspend Offline collection upon new
                                        command.
                                        Offline surface scan supported.
                                        Self-test supported.
                                        Conveyance Self-test supported.
                                        Selective Self-test supported.
SMART capabilities:            (0x0003) Saves SMART data before entering
                                        power-saving mode.
                                        Supports SMART auto save timer.
Error logging capability:        (0x01) Error logging supported.
                                        General Purpose Logging supported.
Short self-test routine 
recommended polling time:        (   2) minutes.
Extended self-test routine
recommended polling time:        (  79) minutes.
Conveyance self-test routine
recommended polling time:        (   5) minutes.
SCT capabilities:              (0x3035) SCT Status supported.
                                        SCT Feature Control supported.
                                        SCT Data Table supported.

SMART Attributes Data Structure revision number: 16
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  1 Raw_Read_Error_Rate     0x002f   200   200   051    Pre-fail  Always       -       0
  3 Spin_Up_Time            0x0027   143   142   021    Pre-fail  Always       -       1816
  4 Start_Stop_Count        0x0032   090   090   000    Old_age   Always       -       10876
  5 Reallocated_Sector_Ct   0x0033   200   200   140    Pre-fail  Always       -       0
  7 Seek_Error_Rate         0x002e   200   200   000    Old_age   Always       -       0
  9 Power_On_Hours          0x0032   092   092   000    Old_age   Always       -       5874
 10 Spin_Retry_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
 11 Calibration_Retry_Count 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
 12 Power_Cycle_Count       0x0032   097   097   000    Old_age   Always       -       3075
192 Power-Off_Retract_Count 0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       222
193 Load_Cycle_Count        0x0032   162   162   000    Old_age   Always       -       114837
194 Temperature_Celsius     0x0022   107   089   000    Old_age   Always       -       36
196 Reallocated_Event_Count 0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0
197 Current_Pending_Sector  0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0
198 Offline_Uncorrectable   0x0030   200   200   000    Old_age   Offline      -       0
199 UDMA_CRC_Error_Count    0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0
200 Multi_Zone_Error_Rate   0x0008   200   200   000    Old_age   Offline      -       0

SMART Error Log Version: 1
No Errors Logged

SMART Self-test log structure revision number 1
No self-tests have been logged.  [To run self-tests, use: smartctl -t]

SMART Selective self-test log data structure revision number 1
 SPAN  MIN_LBA  MAX_LBA  CURRENT_TEST_STATUS
    1        0        0  Not_testing
    2        0        0  Not_testing
    3        0        0  Not_testing
    4        0        0  Not_testing
    5        0        0  Not_testing
Selective self-test flags (0x0):
  After scanning selected spans, do NOT read-scan remainder of disk.
If Selective self-test is pending on power-up, resume after 0 minute delay.

Tak wygląda wynik Smart zdrowego dysku.
Aktualnie mam zainstalowanego Arch-a. Dysk podzielony na partycje:

/dev/sda1 - /
/dev sdb1 - swap
/dev/sdb2 - home

Zainstaluje Ci kernel od nowa. Linux archlinux 5.1.14-zen1-2-zen
System Arch Linux KDE system działa i jeszcze się nie posypał .

Spróbuj ze zwykłym (vanilla) kernelem zamiast “zen”.

No właśnie mi linux 5.1.15.arch1-1 posypało kilka razy i niemiło wspominam,
Ok spróbuje

Spróbuj jeszcze z jądrem linux-lts.

Zaraz Ci każą jądro kompilować…
Miałem to samo na KDE Neon, system zastygał, ale tylko na FF 67 przy jakiś materiałach video
KDE 5.16
Wywaliłem FF, cały katalog mozilli z /home, przeleciałem bleachbitem w trybie root też. Ponowna instalacja, wszystko ładnie się z powrotem zsynchronizowało i problem jak ręką odjął.
Metoda jak z windowsa, ale zadziałało, nie szukałem przyczyn, nie mam czasu na pierdoły.

1 polubienie