System na minikompa, mało ROM

siemka
mam minikomputerek z pracy jak na zdjęciach
tam jest jakiś zakładowy OS a chciałbym mieć windowsa, chce z niego zrobić mój mini serwer ftp
niestety on ma tylko 1GB ROM
jak widać na zdjęciach płyta ma 2 wyjścia SATA ale widzę tylko wejścia DATA a gdzie zasilające?
jest wejście DC_IN ale czy tam jakoś podłącze kabel zasilający SATA?
tam jest jakiś adapter IDE ATA , właśnie 1GB, mogę podłączyć jakoś dysk HDD pod IDE?

ostatecznie może da się zainstalować jakiś system na tych 1024 MB ROMu, ale jaki? winda nie pójdzie

pozdro

Prawdopodobnie możesz podłączyć dysk 2,5" używając adaptera USB->SATA.
Oczywiście portów na płycie też możesz użyć, ale zasilacza potrzebujesz zewnętrznego.

znalazłem cos takiego
adapter

ale mowisz że jak podłacze zew dysk przez usb i zainstaluje na nim system to bedzie działać??

ja myślełąem jakiś nie duży hdd przez sata podłaczyć

Może ChromeOS ?

a moge jakoś podpiąć sie pod te wejście , jakiś kabelek z takiego wejscia na sata zasilający?
oznaczony jest jako DC_IN2

znalazłem jeszcze coś takiego
przejściówka

tylko wątpię czy ten komp ma USB 3 , a chyba USB 2 nie obsłuży system z dostateczną predkością

Prędkość oczywiście będzie ograniczona, ale wnioskując po ilości pamięci flash na płycie i typie pamięci RAM wnioskuję że ten komp i tak demonem prędkości nie będzie.

prędkość nie ważna , byle by chodził, on będzie robić jako serwer FTP , chce móc wysyłać i odbierać pliki z PL do DE.
np, torrent (na ten komp a potem plik do mnie) lub netflix (od czasu do czasu zalogować sie na konto by mi nie zmienili języka na DE !! :stuck_out_tongue: )
w sumie koszy nie będzie duży z 30 EU

czy przez tę przejściówkę mogę zrobić tak że SATA DATA normalnie pod płytę główna a SATA Power przez ta przejściówke? hmm

A nie możesz, dla jasności, spisać gdzieś z tyłu komputerka jego firmy i modelu?

Thin Client. Amen.

hmm???

No aż smutno człowiekowi się czyta taki post.
Weź spróbuj zainstalować linuxa. Na 1GB ram to obecnie nic już nie pójdzie windows xp - stary grzmot. A na 1GB ram linux pójdzie spoko.

  1. Bardzo prosty jest https://www.openmediavault.org/ jako mini serwer. Obsługa przez www.
  2. podobny jest https://www.xigmanas.com/ jak wyżej

Spróbuj satysfakcja gwarantowana. Napisz pomogę … :slight_smile:

Dzięki za pomoc, jutro poczytam . Ale na razie walczę z pojemnością HDD. Mam tylko 1 GB, nie wiem czy na tym tego linuksa postawie

“Te wyjście” czy “to wyjścia”?
To nie wyjście tylko zasilanie, tam się czteropinowe zasilanie płyty głównej z zasilacza podłącza.

BTW, to terminal?

Tam są gniazda SATA. Trzeba sprawdzić czy da się z tego bootować. Jeśli tak to jesteś w domu.
Ten minidysk ssd niestety nadaje się … na breloczek. Osobiście zainstalował bym sam ubuntu serwer.
Instalacja prosta. A potem samba i działa. A jak ftp to może vsftpd. Niestety ftp to też protokół przestarzały. Można jeszcze nfsa. Ale pod klientami windows to trochę zabawa.
Czyli raczej samba. pzdr

hej welon
no są wejścia sata data, ale nie widzę sata power
niestety na linuxach znam się słabo, ftp to może dużo powiedziane, chce mieć dysk w pl by czasem się zalogować po polskim ip, a czasem coś ściągnąć

Zamiast wróżyć z fusów, nie lepiej po prostu poczytać o tym sprzęcie?
Jest to ThinClient VXL Itona z serii “D”.

Generalnie, straszne padło.

wiem :stuck_out_tongue: , ale na tym nie będzie chodzić nowy DOOM tylko utorrent , jakiś lekki serwer FTP , i może teamviewer

Święta idą, więc życzenia są jak najbardziej OK :joy: