System na Sata II

(Ovitz Pl) #1

Mam taki problem chce zainstalować xp sp2 na 250GB Sacie II. Po tym jak instalator po raz pierwszy uruchomia ponownie komputer, podczas ładodowanie pisze mi "Błąd ładowanie systemu". Co jest :?:

Płyta głowna: Asus M2N4 SLi

Proszę o pomoc :?

(Michal Kolatek) #2

Pewnie musisz wgrać sterowniki do dysku, przed instalacją jak wyświetli się komunikat ''jeśli chcesz wgrać stery to raid lub sata, naciśnij klawisz''

(Ovitz Pl) #3

Przy instalacji win tak :?:

(Miwidlak) #4

Z tego co piszesz wynika, że:

1. instalator WINDOWS rozpoznał dysk SATA II;

2. Ty wybrałaś instalację na określonej partycji;

3. po zakończeniu pracy instalatora WINDOWS (w trybie tekstowym) uruchamia się procedura STARTU WINDOWSa w trybie graficznym;

4. i tu KLOPS - mimo zainstalowania plików wymaganych do dalszej części instalacji SYSTEM nie wstaje;

Najpierw sprawdź czy nowy dysk widziany jest przez BIOS komputera.

Jeżeli tak nie jest (po wyczerpaniu mozliwości konfiguracyjnych BIOSu) konieczny będzie UPDATE BIOSA.

(Marcintt Pl) #5

Update Biosa? koleś bez jaj.

Poprostu ustaw odpowiedni dysk w Biosie. W dziale Boot czy cos tam. Jezeli masz dwa dyski oczywiście ;]

(Miwidlak) #6

Niestety na niektórych nowych płytach ASUSa nawet dysk SATA jest niewidoczny.

Przerabiałem taki problem niedawno.

(Micromac) #7

Sprawdzić czy taśmy IDE są dobrze podpięte. Można też zobaczyć czy dyski są wykrywane w Biosie. Oprócz tego w menu Standard CMOS Features lub podobny => Access Mode zobacz jakie są ustawienia czy na Auto czy na inne. Jak na Auto to ustaw na LBA i spróbuj.

Jeżeli BIOS wykrywa dysk i nic z tego to wejdz do Konsoli Odzyskiwania [R] i wpisz polecenie fixboot, potem exit i restart komputera (jeżeli tworzyłeś jakieś partycje). Jak to sprawdzisz to zobaczymy co dalej.

Od kiedy to się zaczeło ? To nowy komputer ?

(Ovitz Pl) #8

Pokolei. Złożyłem sobie kompa już jakies 2 tygodnie temu i jechałem (teraz też jade) na dysku 60GB. Wczoraj kupiłem 250GB dysk i chciałem na nim zainstalować Windowsa a tamten 60 GB mieć jako kieszeń.

Robie to tak:

• Tylko jeden dysk jest podpięte ten SATA

-Wkładam płyte windowsa, uruchamiam instalacje, 4 partycje są zrobione, wybieram partycje 10GB i formatuje ją (NTFS), po formatowaniu wgrywa pliki potrzebne do tej głównej instalacji i urochamia kompa ponownie, i w tym momencie powinnien mi się załączyc instalator Windowsa a zamiast tego pisze żę Błąd ładowanie sytemu.

W Biosie wykrywa mi dysk i windowsie także bo już pare plików jest na nim. Wszystko jest na Auto itp.

(Kwisnia 1990) #9

To zainstaluj z Windowsa, na płycie przecież są stery do dysku, jeśli jest taka możliwość a powinna być.

(Ovitz Pl) #10

Niestety nie ma na płycie xp sterowników do tej karty.

Może ktos podac linka do sterowników potrzebnych i opis jak je zainstalowac :?:

(Rastko1) #11

a moze ma to związek czy jest oryginalny windows

(McDracullo) #12

taśmy IDE w SATA? Chyba kable SATA.. :wink:

W instalacji nie ma... ale na forum ma.. :wink:

Poszukaj sterów do kontrolera dysku na stornie Asusa.

Może być konicznea aktualizacja BIOSu. Płyty oprate o nowe chipsety nForce nie są wolne od błedów.. :frowning:

(Micromac) #13

A gdzie tak napisałem ? Napisałem to na wszelki wypadek bo to dotyczyło starego dysku jezeli miał podpięty razem z nowym. Często tak robią.

(McDracullo) #14

A Ty widziałeś gdzieś żeby Ovitz pisał o drugim dysku?

(Micromac) #15

Nie muszę wiedzieć, ponieważ i tak za mało informacji podał. Te błędy wystepują również przy nieprawidłowym podłączeniu dysków (zarówno pojedyńczego jak i przy dwóch naraz a te drugie często bywają też starsze)

(Ovitz Pl) #16

Podczas instalacji na Satcie drugi dysk był odłaczony.

A co do tych sterowników to jakie powinnienem zainstalować :?:

http://support.asus.com/download/downlo ... uage=pl-pl

(Micromac) #17

Ovitz Ok

A jak sytuacja wygląda w Biosie w Access Mode (tu ustaw na LBA lub inny) i w opcjach tam gdzie RAID oraz APIC (tutaj na disabled)?

Proponuję to najpierw sprawdzić a jak nic z tego to pózniej zlikwidować wszystkie partycje jakie załozyłeś. Wykonać w Konsoli Odzyskiwania "fixboot" i założyć od nowa partycje ale tym razem tylko dwie partycje tak na szybko (jedna z nich 20 GB i druga pozostały obszar). A podczas tworzenia partycji wykonac pełne formatowanie. Instalujesz Windowsa i obserwujesz co się dzieje. Jezeli nic to trzeba z aktualizować BIOS. W tym przypadku sprawdzasz jaka masz wersję Biosu i na stronie producenta szukasz czy nie ma nowszego. Ale lepiej będzie jak to zrobi za Ciebie serwis.

(Ovitz Pl) #18

W Access Mode mam tylko opcje Large (zmiennić na to :?: ) a co do opcji innych to tak: W IDE Function Setup mam takie opcje

OnChip IDE Channel 10

OnChip IDE Channel 11

IDE DMA transfer

Sata 1, 2

Sata DMA transfer

IDE Prefetch mode

I wszystkie te opcje są ustawione na Enabled.

Zrobiłem partycje 20GB i reszta na 2 partycje mimo to nei działa, jeszcze spróbuje z Konsola odzyskiwania.

Ma ktoś jeszcze jakieś sugestie bo jestem w kropce :frowning:

(Kwisnia 1990) #19

Jak nie możesz, to idź tam gdzie kupileś dysk, i się niech oni martwią, powiedz że nie potrawisz, a muszą zrobić bo wkońcu kupowałeś u nich. To w ramach kupna niech zainstalują system powiedz jak mają dysk podzielić, przeciez jak kupujesz kompa to zawsze oni składają i instaluje sterowniki. Ja bym tak zrobił jak bym kupił, bo po co czas tracić, kupujesz więc wymagasz.

(Ovitz Pl) #20

Wszystkie cześći były kupowane oddzielnie i skąłdane przezemnie.

Wszystko poza obudową kupiłem w Prolinie w Gliwicach i od mojej miejscowości jest jakieś 60 km do Gliwic wiec z tym byłby problem :?