System na Sata II

Mam taki problem chce zainstalować xp sp2 na 250GB Sacie II. Po tym jak instalator po raz pierwszy uruchomia ponownie komputer, podczas ładodowanie pisze mi “Błąd ładowanie systemu”. Co jest :?:

Płyta głowna: Asus M2N4 SLi

Proszę o pomoc :?

Pewnie musisz wgrać sterowniki do dysku, przed instalacją jak wyświetli się komunikat ‘‘jeśli chcesz wgrać stery to raid lub sata, naciśnij klawisz’’

Przy instalacji win tak :?:

Z tego co piszesz wynika, że:

  1. instalator WINDOWS rozpoznał dysk SATA II;

  2. Ty wybrałaś instalację na określonej partycji;

  3. po zakończeniu pracy instalatora WINDOWS (w trybie tekstowym) uruchamia się procedura STARTU WINDOWSa w trybie graficznym;

  4. i tu KLOPS - mimo zainstalowania plików wymaganych do dalszej części instalacji SYSTEM nie wstaje;

Najpierw sprawdź czy nowy dysk widziany jest przez BIOS komputera.

Jeżeli tak nie jest (po wyczerpaniu mozliwości konfiguracyjnych BIOSu) konieczny będzie UPDATE BIOSA.

Update Biosa? koleś bez jaj.

Poprostu ustaw odpowiedni dysk w Biosie. W dziale Boot czy cos tam. Jezeli masz dwa dyski oczywiście ;]

Niestety na niektórych nowych płytach ASUSa nawet dysk SATA jest niewidoczny.

Przerabiałem taki problem niedawno.

Sprawdzić czy taśmy IDE są dobrze podpięte. Można też zobaczyć czy dyski są wykrywane w Biosie. Oprócz tego w menu Standard CMOS Features lub podobny => Access Mode zobacz jakie są ustawienia czy na Auto czy na inne. Jak na Auto to ustaw na LBA i spróbuj.

Jeżeli BIOS wykrywa dysk i nic z tego to wejdz do Konsoli Odzyskiwania [R] i wpisz polecenie fixboot, potem exit i restart komputera (jeżeli tworzyłeś jakieś partycje). Jak to sprawdzisz to zobaczymy co dalej.

Od kiedy to się zaczeło ? To nowy komputer ?

Pokolei. Złożyłem sobie kompa już jakies 2 tygodnie temu i jechałem (teraz też jade) na dysku 60GB. Wczoraj kupiłem 250GB dysk i chciałem na nim zainstalować Windowsa a tamten 60 GB mieć jako kieszeń.

Robie to tak:

  • Tylko jeden dysk jest podpięte ten SATA

-Wkładam płyte windowsa, uruchamiam instalacje, 4 partycje są zrobione, wybieram partycje 10GB i formatuje ją (NTFS), po formatowaniu wgrywa pliki potrzebne do tej głównej instalacji i urochamia kompa ponownie, i w tym momencie powinnien mi się załączyc instalator Windowsa a zamiast tego pisze żę Błąd ładowanie sytemu.

W Biosie wykrywa mi dysk i windowsie także bo już pare plików jest na nim. Wszystko jest na Auto itp.

To zainstaluj z Windowsa, na płycie przecież są stery do dysku, jeśli jest taka możliwość a powinna być.

Niestety nie ma na płycie xp sterowników do tej karty.

Może ktos podac linka do sterowników potrzebnych i opis jak je zainstalowac :?:

a moze ma to związek czy jest oryginalny windows

taśmy IDE w SATA? Chyba kable SATA… :wink:

W instalacji nie ma… ale na forum ma… :wink:

Poszukaj sterów do kontrolera dysku na stornie Asusa.

Może być konicznea aktualizacja BIOSu. Płyty oprate o nowe chipsety nForce nie są wolne od błedów… :frowning:

A gdzie tak napisałem ? Napisałem to na wszelki wypadek bo to dotyczyło starego dysku jezeli miał podpięty razem z nowym. Często tak robią.

A Ty widziałeś gdzieś żeby Ovitz pisał o drugim dysku?

Nie muszę wiedzieć, ponieważ i tak za mało informacji podał. Te błędy wystepują również przy nieprawidłowym podłączeniu dysków (zarówno pojedyńczego jak i przy dwóch naraz a te drugie często bywają też starsze)

Podczas instalacji na Satcie drugi dysk był odłaczony.

A co do tych sterowników to jakie powinnienem zainstalować :?:

http://support.asus.com/download/downlo … uage=pl-pl

Ovitz Ok

A jak sytuacja wygląda w Biosie w Access Mode (tu ustaw na LBA lub inny) i w opcjach tam gdzie RAID oraz APIC (tutaj na disabled)?

Proponuję to najpierw sprawdzić a jak nic z tego to pózniej zlikwidować wszystkie partycje jakie załozyłeś. Wykonać w Konsoli Odzyskiwania “fixboot” i założyć od nowa partycje ale tym razem tylko dwie partycje tak na szybko (jedna z nich 20 GB i druga pozostały obszar). A podczas tworzenia partycji wykonac pełne formatowanie. Instalujesz Windowsa i obserwujesz co się dzieje. Jezeli nic to trzeba z aktualizować BIOS. W tym przypadku sprawdzasz jaka masz wersję Biosu i na stronie producenta szukasz czy nie ma nowszego. Ale lepiej będzie jak to zrobi za Ciebie serwis.

W Access Mode mam tylko opcje Large (zmiennić na to :?: ) a co do opcji innych to tak: W IDE Function Setup mam takie opcje

OnChip IDE Channel 10

OnChip IDE Channel 11

IDE DMA transfer

Sata 1, 2

Sata DMA transfer

IDE Prefetch mode

I wszystkie te opcje są ustawione na Enabled.

Zrobiłem partycje 20GB i reszta na 2 partycje mimo to nei działa, jeszcze spróbuje z Konsola odzyskiwania.

Ma ktoś jeszcze jakieś sugestie bo jestem w kropce :frowning:

Jak nie możesz, to idź tam gdzie kupileś dysk, i się niech oni martwią, powiedz że nie potrawisz, a muszą zrobić bo wkońcu kupowałeś u nich. To w ramach kupna niech zainstalują system powiedz jak mają dysk podzielić, przeciez jak kupujesz kompa to zawsze oni składają i instaluje sterowniki. Ja bym tak zrobił jak bym kupił, bo po co czas tracić, kupujesz więc wymagasz.

Wszystkie cześći były kupowane oddzielnie i skąłdane przezemnie.

Wszystko poza obudową kupiłem w Prolinie w Gliwicach i od mojej miejscowości jest jakieś 60 km do Gliwic wiec z tym byłby problem :?