System nie chce się uruchomić - "Przygotowywanie automatycznej naprawy"

Witam wszystkich! Ostatnio robiłem czyszczenie systemu (jakieś CCleanery, skanery antywirusowe itp.). Po zakończeniu skanowania przez jeden program (konkretnie Malvarebytes - btw. nigdy nie miałem z nim takiego problemu) i uruchomieniu ponownie komputera okazało się, że system nie chce się załadować. Najpierw się resetował, a po drugim razie wyskakiwał napis “Przygotowywanie automatycznej naprawy”, po czym otwierał się niebieski ekran z możliwościami:

  1. Kontynuuj
  2. Rozwiąż problemy
  3. Wyłącz komputer

Poczytałem głębiej o tym problemie i okazało się, że jedyną opcją jest “Zresetowanie ustawień do stanu początkowego”, co też chciałem zrobić (nie mam zapisanych żadnych obrazów systemu, ani opcji przywracania systemu - wiem, że tutaj zrobiłem błąd, bo powinienem mieć jakąś kopię, ale tyle razy czyściłem kompa i nigdy mi się nic takiego nie zdarzyło, więc po prostu myślałem, że i tym razem wszystko pójdzie normalnie). Gdy tak wybrałem, zaznaczyłem opcję “Zachowaj moje pliki” (no kurde, nie chcę tracić swoich prac przez wadliwość jakiegoś głupiego systemu), jednak przy wybraniu tej opcji wyskakiwał błąd “Podczas resetowania ustawień do stanu początkowego wystąpił problem. Nie wprowadzono żadnych zmian.”, musiałem dać Anuluj i nie mogłem nic więcej z tym zrobić.

Ale dalej, potem poczytałem, że można wejść ręcznie do instalatora W10 (tak, mam oryginalne USB z Windowsem 10 Home) i stamtąd spróbować zainstalować system bez większej utraty danych. Odpaliłem więc instalkę, klikam dalej, dalej i w momencie, kiedy jest opcja “Jakiego typu instalację chcesz wykonać?”, cokolwiek nie wybiorę, to pojawia się problem:

  1. Uaktualnienie: zainstaluj system Windows i zachowaj ustawienia, pliki oraz aplikacje
  • Gdy to wybieram, to wyskakuje mi Raport zgodności informujący mnie o tym, że “Komputer został uruchomiony z nośnika instalacyjnego systemu Windows. Usuń nośnik i ponownie uruchom komputer, aby system Windows mógł zostać uruchomiony normalnie. Następnie włóż nośnik instalacyjny i ponownie uruchom aktualizację.” Mam wrażenie, że problem pojawił się, gdy próbowałem przywrócić system do stanu początkowego. Ogólnie zauważyłem, że potem na tym niebieskim oknie zamiast “przejdź do systemu Windows 10” pojawiło się “przejdź do systemu Windows Recovery Enviroment” i myślę, że przez to może być problem (patrz screen 1)
  1. Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane)
  • Gdy to wybieram, to z żadnym dyskiem nie mogę nic zrobić (poza formatowaniem, którego CHCĘ UNIKNĄĆ)


    Tylko na drugim dysku (ten 1 TB) mogę zainstalować Windowsa, ale nie chcę tego robić, bo ten dysk jest przeznaczony do gier i innych dupereli.

Ogólnie pytanie brzmi: Co mogę zrobić w takiej sytuacji, by ogarnąć cały ten burdel i uratować kompa (najlepiej Z ZACHOWANIEM danych, aplikacji itp.)

Ewentualnie, czy mogę zrobić coś takiego, że np. zainstaluję Windowsa na dysku D (ten 1 TB) i go uruchomię z tego poziomu i z tego poziomu spróbuję naprawić Windowsa na dysku C? A potem bym usunął Windowsa z D i operował normalnie na dysku C, jak wcześniej.

Pytam, bo jestem kompletnie bezradny, próbowałem wielu opcji, a Format chcę zostawić jako ostateczną ostateczność, a mam nadzieję, że da się zrobić coś innego, poza formatem.

Proszę o pomoc.

(wpis wycofany przez autora, zostanie automatycznie usunięty za 24 godziny, chyba że zostanie oflagowany)

Napraw jest na rozruchu z nośnika dvd/usb. Jeżeli to nie zadziała, to weź uaktualnij z poziomu rozruchu. To powinno nadpisać pliki systemowe i naprawić system. I chyba nawet swoich plików nie stracisz.

:smiley:

Próbowałem naprawić z poziomu nośnika USB, tak jak piszesz, ale to nic nie dało.
Teraz pytanie w takim razie, jak “uaktualnić z poziomu rozruchu”? Co masz dokładnie na myśli?

Hej,

A jaki był komunikat, gdy chciałeś zainstalować system na Dysk 0 Partycja 2? Bo instalacja na pozostałych partycjach tego dysku jest niemożliwa z wiadomego powodu - ilości dostępnej pojemności partycji.

Pozdrawiam,
Dimatheus

W opcjach zainstaluj masz uaktualnij jej użyj podczas bootowania z nośnika. Lub tej opcji co pisałeś uaktualnij z zachowaniem plików tam z poziomu Windows. To powinno naprawić problem.

No zobaczymy. :grin:

Witam,

Pojawił się taki komunikat: "Nie można zainstalować systemu Windows w tym obszarze dysku twardego. Partycja jest partycją systemową EFI (ESP). Czytałem trochę o tym, ale wolę tego nie ruszać, bo nie chcę niczego zepsuć bardziej.

Pozdrawiam,
Jacek


Do Seby:
Masz na myśli te opcje? Żadna z nich nie działa z jakiegoś powodu.

Otwórz spoiler

Inne opcje naprawy dostępne są tylko wtedy, gdy mam zachowany jakiś obraz Windowsa z przeszłości lub ustawiony punkt przywracania - a ja tych rzeczy nie mam

Na którym masz obecnie system Windows zainstalowany? Weź jakiś linux wypal u kogoś i z rozruchu tak przygotowanej płyty użyj bez instalacji w celu zgrania na jakiś nośnik twoich ważnych danych. Następnie czeka ciebie instalowanie Windows niestandardowa z usunięciem wszystkich partycji i na nowo założeniem i instalacją na jednej z nich. Wiąże się to z usunięciem wszystkiego, więc i programy potem trzeba zainstalować. Widocznie system dostał mocno po tyłku i tylko to zostaje.

System mam zainstalowany na dysku 0. Przekopiowałem sobie ważne pliki na Dysk 1. I jeśli naprawdę będzie trzeba, to sformatuję Dysk 0 i zainstaluję na nowo Windowsa, ale póki co jeszcze czekam na odpowiedź Dimatheusa.

Uaktualnienia z live DVD / USB dzialają?

Mi pisało w przeszłości (Windows 10 1709?) by zrobić je z poziomu aktywnego systemu.

Jak sprawdzić/zrobić te uaktualnienia? Sprawdzałem raczej wszystkie możliwe opcje i nic nie weszło.

Ale nie instalujesz systemu w trybie Legacy, czyli bez bootowania EFI?

1 polubienie

Zgaduję, że o to chodzi?

Zdjęcie

Jak w takim razie to ustawić i co zrobić dalej, jak już ustawię?

Jeśli nie o to chodzi, to mógłbym prosić o rozwinięcie myśli?

Storage boot na uefi i sprawdź czy pójdzie.

Dokładnie o to. I trzeba spróbować włączyć UEFI przy bootowaniu i sprawdzić, czy instalator ruszy.

Dalej mogę zainstalować system tylko na Dysk 1 Patrycja 4. A przy Dysku 0 Partycji 2 (typ: System) ciągle pojawia się ten komunikat co wyżej, że “Patrycja jest patrycją systemową EFI (ESP)”. Dodatkowo żadne uaktualnienia, ani naprawy dalej nic nie dają.

Pamiętasz co napisałem? Prawdopodobnie zostaje ci zgrać pliki na jakiś nośnik typu pendrive/cd/dvd przy użyciu live linux i potem instalacja na czysto z wywaleniem wszystkich partycji i na nowo ich założeniu. I raczej tego nie unikniesz, jeżeli wszystko zawodzi.

Jak masz możliwość, to przede wszystkim sprawdź dysk na obecność błędów logicznych lub fizycznych. Jeśli uruchomisz wiersz poleceń (z uprawnieniami administratora), to wykonaj komendę:

chkdsk c: /f

Pozostałe partycje też warto sprawdzić.

Jeśli możesz podpiąć ten dysk do innego komputera (no chyba, że miałeś włączony wcześniej secure boot i TPM, to nie), to możesz też to sprawdzić/naprawić na innym komputerze, wybierając tylko inną (właściwą) literę partycji. Ja mam specjalny komputer do takich 'zabaw".
Można też sprawdzić dysk programem MHDD (to program uruchamiany z bootowalnej płyty, pendriva, a nawet… dyskietki :slight_smile: