System nie widzi dysku

Witam, mam stosunkowo dziwny problem. Mianowicie - Zakupiłem dysk firmy samsung, gdyż brak mi miejsca na filmy. Odłączyłem stary (seagate) - podłączyłem ten tak samo jak był podłączony poprzedni, zworki nic nie ruszałem, ładnie ruszył, zainstalowałem windowsa XP. Następnie podłączyłem stary dysk (seagate) by mieć dwa i przerzucić z seagate na samsunga pliki. Wszystko ładnie pięknie, lecz teraz wyjąłem dysk stary seagate, gdyż już mi nie jest potrzebny. Odpalam PC - i widzę error bootowania. W biosie nie widzi dysku (samsunga). Nic nie mogę zrobić, próbowałem go sformatować, ale jak sformatować dysk, którego komputer nie widzi. Nie wiem - nie ruszałem nic zworki wcześniej, teraz kombinowałem. Jaka może być przyczyna takiego zachowania mojego nowego dysku?

W skrócie: Działał, zainstalowałem na nim xp, podłączyłem stary dysk, przerzuciłem pliki, odłączyłem stary dysk i nowego komputer nie widzi. Z góry dziękuje za każdą pomoc.

Czy na pewno bootowanie z dysk, czy może z płyty masz? Dyska IDE ATA czy SATA?

A Bios dysk widzi?

bios również nie widzi, w bootowaniu do wyboru tylko CD.

Jaki to dysk IDE ATA czy SATA?

Spróbuj zresetować BIOS. A czy w BIOSie dodawałeś urządzenia? Ja przed paroma dniami miałem identyczny problem, z tym że u mnie przestał widzieć i dysk i napęd.

jak sprawdzić jaki to dysk? przykro mi, nigdy się tym nie interesowałem, poza tym laik ze mnie. Jak się resetuje BIOS? Jak się dodaję w BIOSie urządzenia?

Poza tym przecież bios + PC widział ten dysk, dopiero jak włożyłem stary, przerzuciłem pliki na stary i wyjąłem stary przestał widzieć.

ATA: http://pl.wikipedia.org/wiki/ATA_technologia

SATA: http://pl.wikipedia.org/wiki/SATA

BIOS albo zworką albo baterią

A jeszcze o tym zapomniałem. W Standard CMOS features wybierasz kanał pod, którym masz i dodajesz jeśli nie ma.

Możesz mi przybliżyć pojęcie resetowanie biosu zworką ? Na czym to miałoby konkretnie polegać? A taśmy mam “ATA”, takie jak to -> http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c … 27_002.jpg

Ale to możliwe, żeby PC po prostu przestał widzieć ten dysk, dopiero jak włożyłem stary, przerzuciłem pliki na stary i wyjąłem stary?

Ustawiasz zworkę w pozycje CLEAR CMOS na parę sekund w instrukcji powinno być o tym szerzej napisane.

Jeśli padł Ci kontroler IDE ATA tak jak w moim przypadku to możliwe. A czy przy włączonym komputerze zmieniałeś dyski ?

W dniu 21.07.2008 , o godzinie 10:19 został dopisany post przez finetto

post-43941-13856534189032_thumb.jpeg

Nie mam instrukcji do tego, ale zworkę zaraz tak ustawię i będę kombinował. Nie padł mi kontroler, gdyż stary dysk działa jakby nigdy nic.

katipq , chesz instrukcję do płyty to podaj jej model.

A co do przestawiania zworek, odłącz komputer od sieci i dotknij bolca w kontakcie, abyś nie przeniósł ładunku elektrostatycznego z ciała na komputer.

płyta główna - MSI 865PE Neo2-PS (MS-6728 v2.0) (5 PCI, 1 AGP, 4 DDR DIMM, Audi

Mikroukład płyty głównej - Intel Springdale i865PE

Typ BIOS'u - AMI (09/29/04)

 [BIOS]


    Właściwości BIOS'u:

      Sprzedawca American Megatrends Inc.

      Wersja V3.A

      Data wydania 09/29/2004

      Rozmiar 512 KB

      Urządzenia startowe Floppy Disk, Hard Disk, CD-ROM, ATAPI ZIP, LS-120

      Możliwości Flash BIOS, Shadow BIOS, Selectable Boot, EDD, BBS

      Obsługiwane standardy DMI, APM, ACPI, ESCD, PnP

      Możliwości rozbudowy ISA, PCI, AGP, USB

a ze zworką i resetem biosu będę kombinował jak nie ma innego wyjścia.

Manual (Instrukcja)

z 50 stron A4 o tej płycie głównej, ale nie znalazłem nic o zworkach i jak się resetuję biosa. czemu mi komputer nie widzi tego dysku po prostu? zanim przerzuciłem pare plikow ze starego, wszystko bylo ok, nic nie zmienialem, tylko podlaczylem na chiwle i odlaczylem stary dysk ;/

Strona 2-22 - czyszczenie CMOS (czyli potocznie biosu)

Na stronie 2.2 Masz zaznaczoną tą zworkę JBAT1

Wejdź potem do biosu i wybierz: Load BIOS Setup Defaults (potem wychodząc zapisz zmiany klawiszem F10).

Niestety - nie pomaga :roll:

Czy jeszcze coś mogę zrobić? Czy jedynym wyjściem jest oddanie pc do serwisu i 50 zł w plecy? Bo nie wiem, po prostu PC przestał mi widzieć dysk…

A z trybem slave master próbowałeś?

Możesz jeszcze spróbować zmienić taśmę, podłączyć do innego gniazda i zobaczyć, czy dysk chodzi u kogoś innego.

dysk chodzi na drugim kompie, probowalem na kazdej dostepnej tasmie i zworka w kazdym miejscu.

To może to być kontroler jak mówiłem. Jeżeli masz gwarancję to oddaj do serwisu.