Szukam programu/sposobu na obrócenie zdjęć

Witajcie. Czy mogę obrócić, najlepiej wszystkie jednocześnie, zdjęcia, które zrobiłem telefonem w pionie, tak aby były w pełnym rozmiarze - tj. w poziomie? Na telefonie wystarczy, że obrócę urządzenie i jest ok, ale jak to zrobić, żebym miał ten efekt zdjęcia na PC?

Proponuję skorzystać z programu IrfanView. Klawisz “B”, wybierasz “masową konwersję” i działasz :wink:

Polecam program XnView wersja Standard

https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/przegladarki_grafiki/XnView.html

Microsoft office picture manager
Przerzucasz prawo/lewo, odwracasz jak chcesz.

Chodzi mi o to, że zdjęcia robione pionowo wyglądają źle na PC chociażby, jak nagrywając wideo pionowo - ten sam efekt. Jeśli obrócę takie zdjęcie na PC to owszem, zrobi się większe, jakby panoramiczne, ale “treść” fotografii również się obróci, a tego nie chce. Obrócić mogę w każdym wbudowanym programie w windowsie. Mam nadzieję, że wyraziłem się jasno :slight_smile: W tym Iranview to nie umiem tego zrobić, może się da, zresztą w Xnview też nie potrafię :stuck_out_tongue:

Chodzi Ci o przycięcie góry i dołu?

Nie, nie, załączam dwa zdjęcia. Jedno jest zrobione właśnie w pionie i tak wygląda na kompie - czyli źle, drugie zdjęcie robione w poziomie wygląda bardzo dobrze, jest rozciągnięte na cały ekran. Moje pytanie, to czy mogę zdjęcie typu jak to “1” zrobić, obrócić - nie wiem, aby było tak jak to “2”? :smiley:

Te w pionie pewnie masz ustawione proporcje 16 na 9, ustaw sobie 3 na 2.

Masz dwie opcje, aby zdjęcie 1 wyglądało jak 2:

  1. zmieniasz proporcje w poziomie, ale wtedy wszystko będzie rozciągnięte i będzie wyglądało nie tak.
  2. kadrujesz zdjęcie tak, aby ważna dla Ciebie część była w odpowiednich proporcjach i kształcie, ale łączy się to z tym, że jak ktoś już tu napisał, obcinasz górę i dół zdjęcia.
    Dodatkowym efektem tego, że tak naprawdę wycinasz część obrazu ze zdjęcia oryginalnego, jest to, że końcowy obraz będzie miał mniejszą rozdzielczość, niż zdjęcie oryginalne.
1 polubienie

Chyba potrzebowałbyś kilku zdjęć, pewnie nawet sieć neutronowa nie uzupełni poprawnie boków budynku w tle:

Już nawet pomijając że są pod różnymi kontami zrobione.

jeżeli masz monitor z pivotem to wystarczy obrócić ekran o 90 stopni :slight_smile:

Tak na zdrowy rozum - a skąd weźmiesz brakujące elelementy (te “na czarno”), jak im nie zrobiłeś zdjęcia?

1 polubienie

Photoshop jednolite i powtarzalne fragmenty całkiem sprawnie dorabia :slight_smile: ale przy bardziej skomplikowanych kadrach szybko się gubi, no i nie jest to masowe, automatyczne rozwiązanie

1 polubienie

@Fizyda może napisze makra czy co tam ma PS do “automatyzacji”.


A nie - już pamiętam:

“nagraj sobie akcje”.

@krystian3w Nie zautomatyzujesz tego bo to nie jest kwestia obracania zdjęcia, a kadrowania.

@Jimix Nie ma też sensu tego kadrować bo pogarszasz jakość i nie uzyskasz efektu jaki przedstawiłeś w poście: Szukam programu/sposobu na obrócenie zdjęć
Powód jest przedstawiony na obrazku niżej:


Jak widzisz na pionowym zdjęci brakuje przynajmniej połowy widoku w poziomie. Jedyne co możesz zrobić to każde zdjęcie ręcznie wykadrować, ale uzyskasz zdjęcia o mniejszej rozdzielczości (gorsze), przykład:
Layer%201
(kolejny minus jest taki że wychodzi Ci kwadrat a nie zdjęcie, jakbyś chciał je wywołać to będziesz miał kolejne problemy. Gdybyś chciał zachować proporcje 16:9 to jakość będzie jeszcze gorsza i jeszcze mniej w pionie zmieści Ci się na takim zdjęci)

Rozwiązaniem jest robienie zdjęć po ludzku normalnie w poziomie, ewentualnie w pionie jak taki masz zamysł artystyczny. Generalnie kadrowanie kadru w taki sposób jaki chcesz by był finalnie na zdjęciu.

Reasumując:
Automatycznie tego nie zrobisz, jedyna opcja to ręczne wykadrowanie każdego zdjęcia i nauczenie się robienia zdjęć telefonem (co w mojej ocenie jest już dzisiaj trudniejsze niż robienie zdjęć profesjonalnym aparatem).