Pani ma ograniczoną sprawność manualną, trzęsą jej się dłonie, ma problemy ze wzrokiem, pamięć i zdolności poznawcze też już nie te, więc musiałby być naprawdę prosty i wygodny w obsłudze. Także wymagania większe, niż taki typowy telefon dla seniora. No ale też nie może być jakiś mega drogi. Niezbyt się orientuję w cenach, ale byłoby fajnie, gdyby nie kosztował więcej niż 500-600zł. Telefon praktycznie tylko do rozmów i odbierania wiadomości - tu ważne, aby tekst był duży i wyraźnie widoczny. Pani niestety z powodu udaru trochę niewyraźnie mówi - nie wiem czy da się coś na to poradzić, może jakiś lepszy mikrofon? Przycisk do odbierania połączeń powinien być intuicyjny i jakoś wyróżniony. Musi być wygodny do trzymania i żeby nie dało się przypadkowo wciskać jakichś przycisków podczas rozmowy. No i dobrze, aby był odporny na upadki. Z drugiej strony niestety te pancerne mają bardzo „męski” wygląd, a chcemy, żeby się też w miarę podobał tej pani, fajnie jeśli kolor będzie jakiś inny niż czarny.
Jeśli macie jakieś porady, na co jeszcze zwrócić uwagę, to chętnie poczytam, bo bardzo rzadko tę osobę widuję i ogólnie nie mam do czynienia z żadnym seniorem, więc mogłam o czymś nie pomyśleć
Tego właśnie nie jestem pewna. Z jednej strony ta osoba chciałaby też sobie oglądać zdjęcia, które ktoś jej przyśle, a z drugiej mam obawy, czy poradzi sobie z obsługą dotykowego. Przed udarem obsługiwała smartfona. W każdym razie ważne, aby było do tego telefonu jakieś pancerne, gumowate etui, żeby nie był taki gładki i obły, bo wtedy nie zapewnia to dobrego chwytu, gdy trzęsą się ręce i ktoś ma problemy manualne.
https://s-studio.com.pl/31734/telefon-maxcom-strong-mm920-zolty.jpg - myślałam o tego typu obudowie lub etui, tylko w bardziej damskich kolorach, a nie jak dla mechanika
Taka obudowa/etui zapewnia pewniejszy chwyt, chroni telefon podczas upadku a i też trudniej będzie coś przypadkowo nacisnąć, zwłaszcza jakieś boczne przyciski
Omijałbym raczej te telefony typowo dla seniora z tego wzglądu że one… nie są dla seniora. Menu np w takich maxcomach jest zbyt skomplikowane, za dużo klikania i zatwierdzania wszystkiego kolejnymi klikaniami. Stawiałbym na zwykły smartfon z zainstalowanym launcherem dla osoby starszej, ikony wielkie, na ekranie głównym najważniejsze funkcje na jedno dotknięcie itp.
A co myślicie o myPhone Hammer Energy 2? Też jest polecany dla seniorów… I wygląda na łatwy do trzymania w dłoni, nie ma kształtu używanej kostki mydła, jak większość tych paskudnych stricte dla seniorów, co chyba nawet mi by się niewygodnie takie coś trzymało w dłoni
Nie istnieje cos takiego jak telefon dla seniora.
Telefon dobiera sie pod fizyczne mozliwosci osoby która ma go obsługiwać.
Pomyśl co bys potrzebował gdybyś to był ty
Dowolny smartfon + aplikacja w rodzaju BIG Launcher .
Smartfon daje możliwość sterowania głosem, połączenia video, dowolnie wielkich guzików, ewentualnej pomocy zdalnej, przypominania o lekach itd. wbrew pozorom zwykłe telefony są mniej przydatne, mimo początkowej niechęci posiadaczy.
Te niby dla seniora telefony np. często trudno się odblokowuje. Np gwiazdka i #, albo przełącznik.
Mają małe i ciemne ekrany, są zwykle tandetne.
Kiedyś stare Huaweie w budżetowej serii Y (lata temu) miały taką opcję prostego interfejsu, widziałem to w modelu Y3II. Korzystałem przez chwilę z tego interfejsu i był o wiele bardziej intuicyjny niż „zwyklak”. Super opcja dla starszych osób bo mega widoczne. Nie wiem czy teraz jest coś lepszego.
To by mogło być problematyczne, bo po udarze ta osoba trochę niewyraźnie mówi. Tzn. przez większość czasu da się spokojnie zrozumieć, ale jednak nie jest to tak wyraźna mowa jak u zdrowej osoby, a np. ja mówię bardzo wyraźnie i często dyktuję wiadomości na smartfonie, to czasem i tak mi źle coś zapisuje, np. ostatnią głoskę „e” często myli z „y” (nie wiem, chyba że jednak to u mnie jest jakaś naleciałość śląskiego akcentu)
No raczej trudno sobie to wyobrazić. Jeszcze ten brak zręczności czy gorsze widzenie tak, ale co do trudności poznawczych, to tu nawet dokładnie się nie orientuję, jak to wygląda.
Przy kłopotach z pamięcią na pewno przydałby się jakiś alarm przypominający o konieczności doładowania baterii. Nic więcej nie przychodzi mi do głowy.
Intuicyjne menu to trochę takie nie wiadomo co, bo dla każdego co innego będzie intuicyjne
Po przemyśleniu całkowicie się zgadzam. W ogóle zastanawiam się nad sensem tych wszystkich wielkich klawiszy numerycznych. Przecież ta osoba nie będzie i tak ich używać, bo nie będzie wstukiwać numeru z pamięci, tylko wybierać osobę z zapisanych kontaktów. Kto by w ogóle miał pamiętać jakieś numery??
Wg mnie te telefony dla seniora z klawiaturą numeryczną są totalnie bez sensu. Zwłaszcza, że mały ekranik, na którym zapewne psińco widać dla kogoś mającego problem ze wzrokiem i poryte menu wymagające przeklikiwania się przez wiele opcji są raczej trudne w obsłudze, żeby znaleźć i wybrać konkretny kontakt czy jakąś inną funkcję.
Po zastanowieniu myślę, że tu jednak lepszy będzie smartfon z jakimiś aplikacjami dla seniora i pancernym etui. Tylko jak ostatnio szukałam takiego etui dla siebie, to był z tym mega problem
Nie no, znam taką jedną starszą osobę (która nie miała udaru) i 100x lepiej byłoby dla niej wybieranie numeru z pamięci czy tam z kartki niż posługiwanie się jakimkolwiek telefonem komórkowym. Wybrałem tej osobie TCL 3189, telefon niby prosty i już z obsługą volte a i tak zdarzają się problemy. Minus tego TCLa to małe litery i ktoś bez okularów raczej sobie nie poradzi w obsłudze.
Na allegro masa tego pancernego dziadostwa XD
Z pancernych smartfonów w budżecie 500 - 600 zł będzie ciężko. Poza Cat’ami (korzystałem w pracy, super telefony! i wytrzymałe) i ewentualnie Motorolą ThinkPhone za ponad 4 tys to nie widzę nic sensownego, bo reszta producentów jak oukitel, doggee czy hammer to istna loteria.
Pancerne etui to tańszy wybór. Sam mam dwa telefony w etui które niby nie są pancerne, ale są wykonane z „grubej gumy”, jeden z nich wiele razy poleciał na glebę i nic się nie stało.
Ze smartfonów szukałbym tych które łatwe są w „modowaniu” czyli system jak i producent nie wymusza na siłę swoich rozwiązań. Kiedyś - podobno - telefonami które dobrze nadawały się do jakiegokolwiek modowania były Samsungi, Xiaomi, niektóre modele innych producentów. Teraz sam mogę potwierdzić że większość telefonów Motoroli (i tabletów Lenovo) też świetnie się nadają do modowania a na pewno jak zmieni się launchera to system sam z siebie tego nie przełączy.
Ewentualnie poszedłbym do elektro marketu i zapytał się czy któryś z Huawei nadal ma tryb prosty o którym pisałem wcześniej:
Źródło grafiki:
Huawei P9 - test, opinie, recenzja flagowego smartfonu Huawei z aparatem Leica
To raczej nie ten typ, na pewno wybiera połączenie z listy kontaktów i używała smartfona przed udarem, a i teraz chyba też, tylko już się psuje no i ma z nim ogólnie problemy, bo zapomina naładować i często podczas rozmowy zdarzy jej się coś niechcący wcisnąć
Może i masa, a do mojego Xiaomi Mi A2 Lite nie było prawie nic. Zaledwie 1 rodzaj w dwóch brzydkich kolorach. Wybrałam niebieski i po jakimś czasie zmienił się w kolor błota - nie, to nie jest brudne, tylko przebarwienie od dotykania palcami, nie do umycia. Nie wiem jak teraz, bo szukałam już dość dawno. Może zależy na jaki model telefonu jest ta masa, no i tu właśnie trzeba by to sprawdzać.
Inny problem, że te pancerniaki z nieznanych przyczyn są tylko w typowo męskich kolorach. Mi się one mega podobają, ale wolałabym np. biały, jasny fiolet albo miętowy czy kolor roku 2024 ;), a nie czarny czy czarno-pomarańczowy jak dla mechanika. Tym bardziej starsza pani będzie wolała jakiś kobiecy kolor
Zależy jak się trafi:
W takim etui jak wyżej na pewno nic nie wciśnie.
Może warto byłoby zastanowić się na smartfonem z ładowaniem bezprzewodowym? Tyle że licząc najtańszą motorolę z tą funkcją to około 999, potem już zbliżamy się do 2k. Z drugiej strony, smartfony ogólnie krótko trzymają.
Może to od modelu zależy bo żeby znaleźć plecki do Motoroli E32S też miałem problem, jak pojechałem do punktu gsm z którego zawsze kupowałem większość rzeczy, to nagle się okazało że niby mają plecki ale na wszystkie sztuki jakie mieli był źle wycięty otwór na słuchawki. Za to do moich dwóch egzemplarzy G82, wcześniejszej G50, e6s, e7 i e40 znalazłem bez problemu. Do samych G82 plecków było lekko z kilkadziesiąt.
Jeżeli ta pani jest głównie w domu, to niezależnie od tego co wybierzesz, dodatkowo postawiłbym na stole
Prosty telefon z obrazkami, głośnomówiący jest wiec pewnie słuchawki nawet nie trzeba podnosić.Jest tez przycisk SOS, chyba zdalny? Telefon budową nawiązuje do czasów gdy wszystko nie było tak skomplikowane. Minus taki ze wymaga klasycznej linii telefonicznej.
Myślę, że takim telefonem, to już by mogła się poczuć urażona, np. jak dostała kubek-niekapek (nie ode mnie), to wstydziła się go używać i nadal rozlewa pijąc ze zwykłych. Nie wiem też, jakby się tam sprawy miały z linią telefoniczną i jak w takim telefonie wybiera się kontakty z listy, bo ta pani na pewno nie jest zwolenniczką wprowadzania numerów i na pewno ich nie będzie pamiętać, zwłaszcza, że jest ich dużo, bo ma liczną rodzinę
Myślałem o tym jako o drugim telefonie - awaryjnym. Pewnie masz rację ze odczucia mogą byc rożne.
Moje spostrzeżenia z obsługi i pomocy osobom starszym i po udarach, wylewach są takie, że:
Smartfon z wielkimi plackami (wgraną specjalną aplikacją) sprawdza się lepiej niż telefon dla seniora.
Odblokowanie większości telefonów dla seniora już jest wyzwaniem. Obsługa SMS niewykonalna.
KONIECZNIE trzeba nabyć MAGNETYCZNĄ końcówkę do ładowania i wkleić do telefonu. Trzeba kupić dwa, takie same kable, jeden na zapas. (bez magnetycznych końcówek do ładowania takie osoby często niszczą gniazda i sprawia im trudność podłączenie).
Końcówkę magnetyczną mogę polecić każdemu, świetna sprawa, chyba że ktoś dużo używa telefonu „na kablu” trzymając go w ręce, to będzie się wypinać.
I do tego ze dwie albo ładowarki bezprzewodowe, chyba widziałem taki patent. Wtedy ładowarki by się poukładało w takich miejscach gdzie ta osoba najczęściej telefon trzyma i problem z ładowaniem byłby rozwiązany.