Telewizor Samsung UE40J5200 i DVB-T2

Witam!
Mam pytanie: czy wymieniony model telewizora w temacie od Samsunga obsłuży DVB-T2 HEVC? Moi dziadkowie mają ten model TV i po pierwsze: przestał odbierać niektóre kanały, po drugie: zaczął domagać się upgrade’u (aktualizacji) oprogramowania. Czy takowa aktualizacja może wprowadzić obsługę HEVC, czy jednak to kwestia sprzętowa? Z góry dzięki :slight_smile:

Samsung mówi, że nie.

Ich aktualizacja raczej tego nie odblokuje jak przykładowo w Czechach też nie działa.

Niektóre modele niby można przerobić jak znajdziesz instrukcję na np. Elekrodzie.


Do początku/końca 2023 będzie już tylko odbierał stary sygnał (TVP, WP, Nova, Metro, Zoom) bez kupna tunera DVB-T2/HEVC 256-QAM.

Gdyby ten telewizor był wystarczająco wydajnym komputerem to łatka software’owa mogłaby wprowadzić obsługę HEVC.
O telewizorach wiele można powiedzieć, ale nie to, że mają szybkie procesory, więc nie, aktualizacja nie może wprowadzić obsługi H.265.
Takowa musi być zaimplementowana sprzętowo.

Co do tego czy ten telewizor obsługuje HEVC - poszukaj w internecie, nie wydaje mi się, aby akurat ktoś aktywny na forum miał ten telewizor i mógł się wypowiedzieć.

No OK, ale tak, czy siak wypadałoby to zupgrade’ować nawet wtedy, kiedy nie korzysta się ze Smart TV, nie? Zwłaszcza, że ten komunikat podobno wyskakuje przy włączaniu i co jakiś czas… Nie widziałem tego na własne oczy, ale tata mi mówił o tym.

Co do DVB-T2, to w takim razie tylko tuner… Jaki porządny kupić tak do 150 zł?

Nie zapomnij ze masz dopłatę w wysokości 100 zł do dekodera lub 250 do Tv.

No, jeszcze co! Potem abonament RTV konieczny! Wrrr! :stuck_out_tongue:

„Dobry” sąsiad go szybciej załatwi.

Daj ty spokój z tym i zaproponuj może modele tunerów…

Tak cięzko wpisać w google np.
dekoder do DVB-T2 HEVC ceneo

Wpisz.

łatwo, łatwo, ale jest tego setki… Czytałem, że ktoś kupił za 70 PLN i działał ok. tygodnia, a drugi kupił chyba za 80 i… uszkodził TV! (poszło HDMI i chyba coś jeszcze). Ja od siebie bym polecił Fergusona, ale czy on jeszcze istnieje? Poza tym, Wiwa też ma całkiem OK. Mój dziadek miał DVD od Wiwy właśnie.

Zawsze sie cos moze posypac. Przy dziesiatkach produktów dostaniesz tylko opinię typu u mnie działa (albo nie). Tym bardziej ze rzecz dotyczy tylko tych co przez antenę. Dla tych z kabłowki problem nie istnieje.

No tak, takie np. Altusy 300 też mogą

Myślałem, że dostanę propozycje.

Wpisz w googlach " testy dekoderów do DVB-T2 " to znajdziesz rankingi.
Nic lepszego nie wymyślisz bo tu co najwyzej dostaniesz jednostkowe opinie, subiektywne, na zasadzie, u mnie działa.

Zostaje szukać takich co mają DP (DisplayPort), ten ma mniejszą szansę spalenia TV od „tak” jak SCART („eurozłącze”) odpada - ale podejrzewam, że mało telewizorów ma DP a jeszcze trudniej o tuner z DP.

OK, zobaczy się i temat do zamknięcia.

Zapomniałeś już? :man_facepalming:
Tunery DVB-T2 HEVC - godne polecenia - RTV, AGD, audio oraz gadżety / RTV i AGD - dobreprogramy - forum

Zawsze warto zrobić aktualizację telewizora do najnowszej wersji a potem ustawić go na KRAJ NIEMCY, lub CZECHY (nie język tylko lokalizację) i zrobić wyszukiwanie.
Są modele, które w polskiej dystrybucji mają programowo wyłączone głowice DVB-T2 lub kodek HEVC.
Są również takie, gdzie trzeba wejść w menu serwisowe i dopiero z tej pozycji włączyć.
Jest to marginalny procent TV, jednak warto zawsze spróbować na swoim.

Ja teściowej kupiłem Ferguson Ariva T30 i jest zadowolona - w jednym ze sklepów komputerowych za 99,90 złotych. Ciekawą opcją jest Ferguson Ariva T75, droższy od poprzednia o około 40 złotych, ale zyskujemy pilot na bluetooth (wtedy dekoder możemy schować np. za telewizor), łączność WiFi, żeby obsługiwać wbudowane aplikacje.

Nie ma lepszej pochwały dla sprzętu, niż opinia teściowej, chwalącej zięcia za zakup. To ostatecznie załatwia sprawę! :smiley:

No OK - w końcu po co płacić te 100 zł, jak może nie trzeba będzie…