Temperatura procesora

Witam,

od niedawna kontroluję parametry mojego komputera - z czystej ciekawości. Mój procesor Intel i5 pracuje w temperaturach od 80 do 100 stopni Celsjusza. Wiem, że prawidłowa temperatura powinna być w granicach 40-60 stopni Celsjusza. Komputer stoi w “dziurze” na biurku przeznaczonym do komputera. Nie mam żadnych dodatkowych coolerów do procesora.

Komputer działa normalnie, nie zawiesza się, wszystko chodzi płynnie, ale domyślam się, że procesor, który pracuje w takich temperaturach nie pożyje zbyt długo. Dodam też, że komputer jest używany około 6-8h dziennie.

Powinienem kupić jakiś dodatkowy cooler? Jeżeli tak to jaki?

To zwykły pecet czy laptop?

Przede wszystkim przeczyścić aktualny, jak temperatury nie spadną to musisz kupić nowy CPU Cooler (wnioskuję że masz BOXowy)

To desktopowy komputer.

Tak, mam boxowy cooler.

Na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze coolera? Jestem w tym temacie kompletnie zielony.

Jakim programem monitorujesz temperatury ? Niektóre przekłamują nawet o 10-15°C.

Sprawdź temperatury w SIV (jest 32 i 64bit) uruchom odpowiedni i wrzuć screen z okna.

Niestety, w moim przypadku nie przekłamuje.

Nie wiem czemu Twój wentylator chodzi na tak niskich obrotach (83% mocy ! robisz coś co tyle zużywa ? ) . Sprawdź w BIOS’ie czy obroty ustawione są na AUTO.

To już wszystko wiadomo. Musisz kupić nowy Cooler, temperatura spadnie nawet o 30 stopni (zależy od Coolera)

Podaj budżet i wymiary obudowy (najlepiej zmierz od gniazda CPU do ścianki ile masz miejsca)

To problem z BOXowym wentylatorem, bo gdy włączyłem powiadomienia w wypadku błędów w pracy wentylatora to zaczął wyć/ostrzegać.

Wymiana na nowy czy kwestia ustawień?

Jeżeli chodzi o wymiary to jest miejsce - mam obudowę typu mercedes - serwerową. Później, wieczorem mogę podać dokładne wymiary.

Nie brzmi to dobrze ,jeżeli wyje ostrzeżeniami to jest coś nie tak ,i chyba zajdzie potrzeba szybkiej zmiany na nowy cooler.

Jakie ustawienia są dostępne ?

na 90% wymiana na nowy, chyba że chcesz go na jakieś 4000 RPM tyle że będzie wyć tak że mamy wołającej na obiad nie usłyszysz :smiley:

CPU SMART FAN CONTROL Disabled/Enabled

CPU SMART FAN MODE: AUTO/Voltage/PWM

Z tym, że przy wyłączeniu smart fan control ustawia się na max obroty i na takich pozostaje niezależnie od temp.

Spróbuj :

CPU SMART FAN CONTROL > Enabled

CPU SMART FAN MODE > Auto

Zrób tak

Smart Fan Control ENABLED

Smart Fan Mode PWM

To będzie wtedy ustawiało obroty w zależności od temp. o ile masz Cooler 4 pinowy. Jak to sprawdzić ? Popatrz czy masz 4 kabelki idące od Coolera. Jak masz 4 kabelki w tym 1 niebieski to masz Cooler na PWM, czyli możesz PWM ustawić.

Do tej pory miałem ustawione na Enabled/Auto. Ustawiłem teraz na Enabled/PWM, ale prędkość obrotów wentylatora pozostała taka sama - niezależnie od ustawień. Musi być uszkodzony cooler.

W tym wypadku jaki mi doradzacie? Wiadomo… Taki, żeby zażegnał problem z temperaturami rzędu 100 stopni i żeby nie przepłacić. Wychodzi na średnią-wyższą półkę. Jak to się przedstawia cenowo?

BUDŻET. To musisz nam podać :smiley: I rozmiar obudowy, a właściwie miejsce od podstawki procesora do ścianki obudowy. Musisz zmierzyć mniej więcej.

Pokaż również drugi screen z SIV > kliknij na szarą ikonkę przy PSU i daj zrzut.

BUDŻET elastyczny byle cooler był ze średniej-wyższej półki. Zaraz zrobię wymiary, 30 minut potrzebuję. :slight_smile:

Dodane 08.01.2012 (N) 15:24

Nie wiem gdzie to znaleźć. Jakieś dodatkowe wskazówki?

Ok mam

elasticus plasticus budzetus mówisz ? :stuck_out_tongue: nie ważne…

Proponowałbym to, o ile wejdzie Ci do kompa (minimum 16,2 cm pomiędzy podstawką i ścianką obudowy)

http://www.cooling.pl/thermalright-hr02-macho-rev-2,produkt,553661.html

Cytuję

pasywnie tzn. wentylator się nie kręci co równa się 0 hałasu

Co jest z linią +12V … ?

Biorąc poprawkę na to ,że to pomiar programowy…U mnie :

111.jpg

I czy masz zablokowany mnożnik ,czy co ,bo zdaję się że Twój proc cały czas idzie pełną parą .

Sprawdź w opcjach zasilania Twój plan czy nie masz w zarządzaniu energią procesora 100% przy min(5%) i max(100%).