Temperatura Ryzen 2700X

Witam,

chciałem zapytać czy dla procesora Ryzen 2700X temperatura w spoczynku rzędu 45-50 stopni jest normalna, w stresie dochodzi do 60-75, zależy jakiemu programowi wierzyć ale używam Ryzen Master, jak odpaliłem Aide i użycie wynosiło 100 % temperatura oscylowała w granicach max 86 stopni,
Chłodzenie to https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-grandis-2-xe1436-975165/

Obudowa:https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/obudowy-33/,,,,,,,,,,,,/1/?q=silentium+pc+gladius

Dodatkowo w obudowie są zamontowane 4 wentylatory nie licząć tych od chłodzenia, są to wentylatory silentium 120 mm.

Dodatkowo te wentylatory nie mają oznaczenia w którą stronę powietrze “płynie” i nie wiem jak je montować tzn. nie wiem gdzie wciągają a gdzie wypuszczają powietrze tzn z któej strony, pomoże ktoś?

Nad całością czuwa płyta Ryzen x 470 Pro od Asusa

Procesor jest ustawiony na 3,7 bazowo a widze skoki napięcia na 1,5 prawie a z tego co wiem napięcie jest na Auto, zegary skaczą nawet na 4 ileś, może cos nie gra w ustawieniach?

Wysokie temperatury w spoczynku jaki przy obciążeniu. Zastanawia mnie czemu napięcie wzrasta do 1.5, skoro takie da się wymusić dopiero poprzez OC - w stock nie powinno mocno przekraczać 1.3, a nawet być poniżej. Z jakiegoś powodu procek wchodzi w maksymalnego, dostępnego Boosta - czyli 4,3 GHz właśnie. Rozejrzyj się po opcjach w UEFI czy gdzieś nie masz ustawionej jakiejś maksymalnej wydajności.

1 polubienie

Może te wentylatory zle przykręcam i jest zly obieg ?

Zły montaż wpływa na temperatury, ale nie aż tyle by z ok 60-70 zrobić 80-90. Prostym testem jest przyłożenie kartki do wentylatora. Jeżeli kartka lgnie ku wentylatorowi znaczy, że od tej strony powietrze jest zasysane, jeżeli odpycha to z tej strony powietrze jest wypychane. Masz napięcie ok 1.5 gdzie w stock powinno być ok 1.3 więc najpierw szukałby po różnorakich ustawieniach. Masz Ryzena z “X”. Może funkcja XFR za bardzo się rozhulała?

1 polubienie

Przy max obciążeniu było 86 a jak nie jest max obciążony np. gry no to tak jak pisałem, za pierwszym razem nałożyłem grubo pasty temp były w granicach 36-45 ale potrafily ostro skoczyć np. z 36 od razu na 49, jak nałożyłem drugi raz paste tym razem mniej bo myślałem że to wina grubej warstwy temp oscylują w granicach 45-50 spoczynek, napięcie mnie martwi bo niby jest Auto chyba a skacze i to sporo, czasem jest 1,3 a jak zegar zwieksza taktowanie np. powyżej 4,0 skacze już na 1,4 a nawet potrafilo na 1,5.
Sprawdzę ustawienia może dam nawet jakieś screeny będzie łatwiej.

Pasty nie ma być “na styk”, a najlepiej równomiernie rozprowadzić ją po IHS. Poszukaj w opcjach UEFI czegoś od XFR. Z tego co się zorientowałem to tę funkcję również można sobie dostosować by np. nie był ustawiany maksymalny, możliwy Boost. Chciałbym pomóc więcej, ale jeszcze nie mam w posiadaniu swojego Ryzena.

1 polubienie

paste zawsze rozprowadzam po IHS kawałkiem uciętym z karty kredytowej tak żeby było równo ewentualnie na krzyz.

Zrobiłem Reset ustawien w Biosie i pierwszy raz zobaczyłem temp rzedu 35 stopni przy maksymalnych obrotach wentylatora,jeden wentylator nie działa czego nawet nie zauwazylem,ale nadal temp skacza nawet do 40 ileś, nie wiem gdzie znaleźć funkcje XFR w jakiej zakładce może być?

Przy zdjętej szybie obudowy temp od 34-35 do 45

XFR powinien być w zakładce OC, a jak nie to zainstaluj Ryzen Master i tam poszukaj.

1 polubienie

Rzućcie linkiem do programu, który ‘wiarygodnie’ pokaże temperatury na procku. Nie będę mierzył zewnętrznie. To zobaczę jak to u mnie wygląda dla porównania.
ps.
Na Windows.

Akurat Windowsa mam dość i na lapku siedze na linuksie a na PC Windows tylko do gier :D.
Ok no to co ustaliłem,a no to że przez pomylke nie podłączyłem górnego wentylatora, jak wiecie Grandis ma 2 wentylatory i jeden był fabrycznie założony w złą stronę i wzajemnie się wykluczały tzn parły powietrzem w swoja stronę, zmieniłem to i podłączyłerm wentylator, tak się składa że mam Ryzen Master tylko potrzebuje dokładnych wskazówek gdzie wejść żeby znaleźć XFR.
Po zmianach temperatura na normalnych obrotach wentylatorów w spoczynku wynosi od 32 do 45 max.
Martwi mnie nadal Voltage bo wynosi nawet do 1,475 a taktowanie wzrasta nawet do 4,225 momentami.
Od razu czuć że obudowa jest chłodniejsza i jest lepiej ale coś chyba jeszcze jest z ustawieniami.

Na maksymalnych obrotach wentylatorow temperatura wachala się w granicach 31,50 do 41

czy takie temperatury jak podałem wyżej teraz są ok?

W IDLE ok, a w stresie? Cały czas ten XFR jest rozhulany, a nie mam pojęcia jak się tę funkcję ogranicza. Wg tego co wyczytałem stosowna opcja powinna być w UEFI w zakładce OC, ale napisałeś, że nie było.

@anon741072

Osobiście używam tego:

https://www.hwinfo.com/download.php

Jak radzi sobie u mnie z FX 3820 - a programy potrafią być co do niego wybredne - to chyba poradzi sobie z Ryzenem.

1 polubienie

Czy mam rozumieć ze XFR to taka funkcja TURBO?
Pozmieniałem ustawienia w BIOSIE, włączyłem sobie też DOCP, i wyłączyłem core performance boost i pomogło,napięcie jest niskie,bazowe taktowanie się trzyma,żadnych skoków,temperatury jak widać.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/52c41c6144d0d589

https://www.fotosik.pl/zdjecie/0f989526f2bd076e

https://www.fotosik.pl/zdjecie/b97369ebdb80071c

https://www.fotosik.pl/zdjecie/d61a1d7734a1d670

Bardzo dziękuję ci za pomoc już kolejny raz,miałeś rację z tym XFR.

Ryzen Master albo HW monitor pokazuja w miare ok temp.

Sprawdzę po pracy, bo też od niedawna mam ten procek, ale u mnie wentylatory praktycznie stoją w miejscu dopóki nie odpalę kompilacji kernela :wink:

Szczerze to nie wiem czy to miało się nazywać Turbo. Nie wiem czy teraz przypadkiem nie wyłączyłeś turbo całkowicie. Wg specyfikacji procesor powinien osiągać boost do 4 Ghz. Większe wartości to zasługa XFR i OC, które właśnie chcieliśmy wyłączyć. Podstawowe Turbo nie powinno robić problemu.

to zostawić jak jest czy szukac dalej, nawet nie wiem gdzie jest tam opcja turbo bo ten BIOS mało czytelny jest.

Ogólnie chyba wyłączyłeś turbo całkowicie, ale bazowy zegar 3700 też nie jest wcale tragiczny. Poczekajmy na @anon741072, bo akurat ma tę platformę i może gdzieś da się wyłączyć ten XFR lub chociaż ograniczyć. Ewentualnie możesz teraz zrobić manualne OC do 4Ghz i styknie. Pokaż mi jeszcze Screen z AI Tweaker.