Temperatura Ryzen 2700X

Te problemy z kompatybilnością juz raczej minęły, w kwesti grafiki rzeczywiście AMD musi jeszcze sporo nadrobić, a w kwestii procesorów nie postepuje jak intel że masz nowy procek i nową płytę musisz kupić a to jest jakiś plus, przynajmniej sie starają i realizują swoje zamierzenia, meltdown i spectre tu nie ma chyba sensu bo dotyczyło też AMD.

Serio? Czasem mi się wydaje, że ludzie są przewrażliwieni co do żywotnością produktów. Ich postarzanie jest faktem, ale nie popadajmy w obsesję. Jestem tutaj trochę lat na forum i przeczytałem mnóstwo tematów o różnych problemach ze sprzętem, ale nigdy nie trafiłem na taki o padniętym procesorze. Przecież te 80 stopni to nie jest krytyczna temperatura dla takiego układu, a jedynie przekraczając taką mógłby on ulec trwałemu uszkodzeniu.
Mój poprzedni procek FX8320 katowałem na Gentoo (kompilacja wszystkiego ze źródeł, czasem kilka razy w tygodniu po kilka godzin) przez 4 lata, na boksowym chłodzeniu, chwile nawet był podkręcony i żadnych oznak starości.

Piszemy o wersji 2700X, która jest wyżyłowana, a to tak jak z obecnymi silnikami - mała pojemność i turbina. Te silniki często nie wytrzymują nawet 100 tyś km przebiegu. Teraz porównaj to do starych - szczególnie amerykańskich, które mimo sporego wieku potrafią bez problemu działać do dzisiaj. Kompletnie bym się nie czepiał gdyby ten procek miał maksymalne temperatury na poziomie powiedzmy 50-60 stopni i to przy bardzo dużym obciążeniu, ale nie 80 stopni… Czy aby przypadkiem w tedy zestaw nie powinien się wyłączyć?

No nie wiem, nie mam z czym porównać zbytnio, ale mam też laptopa toshiby starego, który przez lata pracował z podobnymi temperaturami bez obciążenia, a podczas oglądania filmu musiałem kłaść go na książce, bo parzył w nogi :smiley: Procesory nie są takie delikatne jak się może wydawać, to kawałek krzemu i trochę metali :smiley:

No takie delikatne nie są, tym bardziej, że tam coraz mniej tego krzemu :wink: Nie znaczy to jednak, że taka wysoka temperatura mu służy.

Trochę luzu. 86 stopni to tylko przy stress teście w Aida. W grach będzie to znacznie mniej, w okolicach 60, 70. 80 mam na moim leciwym już FX 8320, też wykręconym.

1 polubienie

Pamiętajmy że to intel przez lata na swoich prockach mógł smażyć jajka i ja to pamiętam ;).
Nie zapominajmy że jeszcze jest chłodzenie wodne ale ono kosztuje troche.

od 3 dni droczę się ze skokami temperatury w ryzen 1800 na asrock x370 pro4, w moim przypadku okazało się że nie potrzebnie aktualizowałem biosa, wróciłem do wersji z przed roku i wszystko działa cacy ja po kupnie sprzętu :slight_smile: pozdro