Temperatury procka skaczą! [WYJAŚNIONE]

Hej! Użytkowałem sobie z kompa aż uruchomiłem HWMonitor i zobaczyłem zaskakująco dziwną temperaturę procka! Skakała jak powalona, były to skoki mniej więcej 75-85 80-90 itd.! Więc postanowiłem nałożyć nową pastę na procka i wyciągając radiator procek był do niego przyklejony i pasta była na nim stopiona więc wypolerowałem to wszystko itd. Po włączeniu kompa temperatury spadły tylko o 5 stopni Celsjusza i dalej skakała. Przeinstalowałem system, skoki były na mniejszych temperaturach typu 50-60 60-70 ale i tak dalej martwiła mnie temperatura!

Procek: AMD a10 7800
Płyta główna: Medion D3F3-EM

Pomoże ktoś! Z góry dziękuje:)

Poproszę specyfikację kompa (cpu, obudowa i cooler jaki). Wrzuć pełne screeny z HWmonitor.

Procek wyżej a cooler SILENTIUM PC Spartan 3 LT HE1012 obudowa Genesis IRID 300

Spartan powinien spokojnie dać radę z tym prockiem… wg mnie przez tą słabą płytę główną (Może procesor z uszkodzonym pinem?) jest nieprawidłowy odczyt wartości temperatury. Jak będzie pokazywać takie 70 stopni to weź zdejmij boczną ścianę obudowy i dotknij radiatora procesora czy faktycznie nagrzany jak piec.
PS: przed otwarciem obudowy się uziem dotykając kaloryfera.

1 polubienie

Znaczy, przed nakładaniem pasty procek wyszedł z radiatorem i pogięły się piny ale wszystkie wyprostowałem. Nie mam kaloryfera bo wszędzie mam podłogówke :slight_smile: Radiator jest ciepły ale nie parzy nie jest to wysoka temp. Wszystko jest super dokręcone pasty dałem trochę więcej!

A tu wgl screeny z HWMonitor. Jak coś to wiem że za dobra karta graficzna na procka ale przez koronawirusa inne podzespoły nie dotarły i czekają.

Co znaczy “więcej”? Pasta ma wypełnić mikroubytki w powierzchniach stopki chłodzenia i IHS procesora, więc nie powinno dawać się jej więcej jak “ziarno grochu” nałożone na środek procesora.

Temperatury sprawdź za pomocą HWiNFO:
https://www.hwinfo.com/download/

spoko wiem

Ja się wtrącę, bo to moja działka z A8 od AMD. :slight_smile: Na początek wywal HW info i pobierz AMD Overdrive. HWinfo nie zawsze odczytuje poprawne temperatury.

Jaka pasta weszła? Dobrze chłodzenie dałeś? AMD ma te cholerne zaczepy, że można osiwieć…:wink:

Po drugie konieczne może okazać sie wymienienie chłodzenia lub zabawa w ustawienia BIOS, przynajmniej u mnie możesz zmienic budżet energetyczny z 65 na 45 i obniżyć boost na low. Stracisz z 10% wydajności, ale będzie działało bardziej kulturalnie.

1 polubienie

Wszystko ok weszło. Radiator jest gorący i temperatury są takie same w AMD Overdrive! Z Biosem po obinżeniu temperatury spadły o 5 stopni Celsjusza!

A jak wygląda sytuacja gdy zdejmiesz panel boczny?

Ta obudowa to istny piekarnik.

Czyli np takie?

Zwróć uwagę, ze AMD overdrive nie pokazuje Ci temperatury, a margines do spalenia procka.
Czyli większa wartość = chłodniej. Gorący radiator nie ejst dowodem, potwierdza tylko oddawanie ciepła.

Obudowa w środku jest chłodna! Tylko radiator w niej jest gorący.

odpal benchmarka na 15 min i połóż rękę na zewnetrznej części obudowy, na wysokości procka. Ciepła może być, ale gorąca, to dopiero źle.

Dodatkowo wrzuć wykres z OOCT, czy zegary szaleją, czy nie.

PS. Ja na A8-760 bodaj 110 stopni miałem odczytu w OOCT, to powinno system wyłączyć i spalić go.

Taka ilość nie na każdym procesorze i nie przy każdym chłodzeniu się rozleje po całej powierzchni, bardziej trzeba samemu sobie wykminić ile dać.

Gdzieś widziałem testy, nadmiar pasty nie szkodzi a raczej pomaga.

Daje radę jak nie używa integry i nie jest kręcony.

Tak, przy Threadripperach, których IHS jest prostokątny, ziarno grochu nie zda egzaminu.

Zapewne u Łysego :smiley:

Bez porównania bardziej rzetelne źródło.

Trzeba pamiętać że nie każdy procesor ma idealnie płaski IHS i nie każde chłodzenie jest idealnie wyszlifowane, mam jedno, bardzo skuteczne kompletnie bez szlifu - potrzebuje sporo pasty.

Nie cierpię tego gościa. Może ma wiedzę i doświadczenie, ale jego filmy są przegadane. Zasypiam po minucie.

Niestety, gada pierdoły i długo ale sporo można się dowiedzieć, nikt nie testuje tak jak Steve.

Spójrz na to Przechwytywanie
Jak tu dać ziarnko grochu?