Thunderbolt 4 vs USB 3.2 Gen. 2

Witam. Mam w laptopie Thunderbold 4. Czy mogę podłączyć do tego dysk Samsung Portable SSD T7 przez USB-C ?. To jest to samo ? Producent podaje zapis/odczyt 1000 MB

Mam też złącza USB-A ale jakie to są to nikt nie wie jak to wersja HWinfo64 podaje 3.2 to nie wiadomo, każdy program podaje inaczej, nawet na stronie laptopa nie ma specyfikacji, tylko pisze USB ale jaka to wersja to nie wiadomo, po co tyle tych usb, ja bym to nazwał normalnie 1,2,3,4 i kazdy wie, jak mogę to sprawdzić ?

Wersję USB sprawdzisz przy użyciu np. AIDA64 lub podaj nam model lapka, jeśli go znasz.

AIDA64: HP OMEN by HP Laptop 17-ck0xxx - xxx to pewnie 10 modeli

i7-11800H , RTX 3060. 16GB DDR4 3200, WIN 11, 17 cali

mi się wydaje że to jest USB typu A 3.2 gen1 ale nie jestem pewny. Jaka jest różnica do gen2? Niby mam Thunderbolt 4 mam osobno na USB-C, ale nie pisze to w żadnym programie, nie ma żadnej dokumentacji do laptopa, ten thunderbolt to jest to samo co USB-C?

Jak jest on z niebieskim plastikiem to jest to USB 3.X.

Nazewnictwo niby przerobili niedawno na Nowe oznaczenia portów USB. Jak rozpoznać stare i nowe złącze?

Więc kiedyś będzie się podawać maksymalną szybkość np.:

USB 80 Gbps czyli „USB 4 2.0” (tylko port USB-C)

USB 40 Gbps czyli „USB 4.0” (tylko port USB-C)

Reszta:

USB 3.2 Gen 1 = USB 3.0 = USB 3.1 Gen 1 = USB 5 Gbps

USB 3.2 Gen 2 = USB 3.1 = USB 3.1 Gen 2 = USB 10 Gbps (można spotkać ze złączem USB-C)

USB 3.2 Gen 2x2 (tylko port USB-C) = „SuperSpeed” USB 20 Gbps (przy czym przedrostek SuperSpeed już jest passé).

USB 1.X lub 2.0 to będzie „Legacy USB” i raczej nie przejdzie nazwa „480 Mbps” (0,48 Gbps)

Czarne są USB-A. Ale ja nie o to pytam. Pytam czy mogę podłączyć SSD zewnętrzny Samsung Portable T7 do Thunderbolt 4, czy to jest to samo co USB-C

Nie jest to to samo, ale możesz podłączyć. Jest w pełni kompatybilne i nie uszkodzi Ci dysku, jeżeli o to się martwisz.

1x USB 4 Type-C Thunderbolt 4
3x USB 3.2 Gen 1 Type-A

To jaki dysk zwe mogę kupić?

Pisze, że T4 jest zgodne z usb4 i kompatybilne wstecz czyli te wszystkie wersje 3.x co sobie wymyślili, czyli powienien obsługiwać 3.2 gen 2 2x2 super mega ultra speed next generation pocałuj mi ptaka pre order, jak go podłącze