Trwały i wydajny dysk HDD 3,5" 2 TB do backupów. Co kupić?

Szukam dobrego i wydajnego dysku HDD 3,5" 2TB. Głównym jego zadaniem ma być przechowywanie ważnych danych oraz okazjonalne robienie backupów. Transfer i trwałość mile widziane. Co polecacie… które modele się dobrze sprawują i nadają? Najlepiej bez SMR, o ile takie są lepsze.

Doświadczam déjà vu :wink: Wszystko co już Tobie napisaliśmy o dyskach 2,5" (tutaj) jest aktualne, plus dochodzi dodatkowy element, który może się zepsuć, czyli zasilacz :wink:

Ale ten przypadek jest inny. Przy dyskach 2,5" można byłoby się jeszcze kłócić, że nie ma odpowiednich testów porównujących poszczególne modele. W dodatku tamten temat miał wskazówki odnośnie podłączania zewnętrznie przez porty USB, więc był o czym innym niż teraz pytam.

Chcę konkretne modele, które dobrze działają i opłaca się kupić.

Nie jest o czym innym, to są te same problemy i te same niuanse. Wszystkie te testy możesz sobie w buty wsadzić, bo albo są sponsorowane albo subiektywno-sentymentalne (marka) albo i tak producent poleci w kulki i zmieni bebechy bez zmiany w oznaczeniu modelu. Takie czasy.

Zrozum że nie ma już trwałych i w miarę niezawodnych HDD. Nie przy takiej gęstości zapisu i nie w takich cenach. To się już nie zmieni, ten pociąg odjechał. Dlatego kogo stać to archiwizuje na LTO, kto nie ma często zmieniających się danych to na BD-R HTL, a pozostali robią pierdylion kopii na pierdylionie nośników plus ewentualnie chmura. Każdy ma swoje sposoby, jedne racjonalne, inne trochę mniej, adekwatnie do scenariusza.

Ktoś poleci Ci dysk marki X, model Y bo jemu „trzy lata już działa i jest zadowolony”. Ty kupisz taki sam i umrze za tydzień bo tak też może być. A może być i tak, że ten owy ktoś nawet nie wie, że już jego dane są uszkodzone bo ocenia działanie na podstawie samego faktu uruchomienia Windowsa. Także… no nie da się nic polecić. Celuj w serwerowe, większa szansa że dłużej przetrwają (tyle że większość jest na SAS…).