TV-DVB-T, a anteny stare->W wiadomościach TVP

Witam

Dzis oglądam serwisy informacyjne TVP i o dziwo moim uszom słyszę, że do odbioru DVBT trzeba będzie wymienić stare anteny TV !!

No ja się przesłyszałem czy ja nie wiem co, ale TV na żywca by kłamali i naciągi, że do odbioru trzeba anteny wymieniać??

wiem ze nie bo odbieram DVBT na antenie siatkowej 10 letniej co najmniej!!

Kilku ludzi z mojej okolicy ma stare anteny, stary telewizor, a pomiędzy tylko mały konwerterek. Póki co działa.

Przestrzegam tylko przed naganiaczami wysyłanymi przez sieci satelitarne - zazwyczaj młodzież, co potrafi nieźle nakłamać, bo płacą jej od podpisanej umowy. Niedawno i mnie nawiedził chłopaczek w garniturze. Przyjąłem postawę “Ja tam nie wiem, biedny wsiok jestem” i sobie go posłuchałem. Wizja jak z apokalipsy. Jak nie wezmę TVN-u, to nie będę miał żadnego dostępu do TV, wszystko wyłączą. Zostaną tylko trzy państwowe kanały radiowe. Aha… :roll:

Oczywiście, że to nieporozumienie! Wymiana anten na dzisiejsze kanały 21-69 nie jest potrzebna chyba, że ktoś ma straszny szmelc.

@Chłopaki,

ja nie mówię, że ktoś mi to wmawiał na żywca. Tylko dziś w wiadomościach to słyszałem(parafrazuje) stare anteny trzeba będzie wymienić!!

Również mam antenę siatkową.Nawet usunąłem wzmacniacz antenowy i odbiera bez problemu.

Zasada jest taka,jeśli analog śnieży to antena jest do wymiany,ale jeśli da się ją ustawić tak,żeby analog dość dobrze odbierał,to ok.Tuner DVB-T ułatwia ustawienie pokazując siłę i jakość sygnału z multipleksu,można się tym kierować,w Polsce są na razie 3 multipleksy,a więc potrzebne są trzy kanały,kanał to od razu jedna częstotliwość,na której jest nadawany multiplex - paczka programów,jeśli antena dobrze odbiera sygnał z dostępnych na waszym terenie stacji analogowych i multipleksów to nie trzeba jej wymieniać

dla Katowic częstotliwości to

MUX2 698 Mhz

MUX3 714 Mhz

oczekiwanie na MUX1 746 Mhz

Więc jeśli zobaczysz przy ręcznym ustawianiu częstotliwości w tunerze jest wysoko siła sygnału i jakość na danych dla twojego województwa częstotliwościach to antena ok.

Chyba,że masz rozlatujący się w rękach zardzewiały staroć to wtedy do wymiany

Te trzy częstotliwości dla każdego województwa są inne

@Johny

Ja tu miałem raczej na myśli TVP która chyba okłamuje na żywca swoich abonentów?

PS: u mnie analog nie odbierał za dobrze a DVBT jest ok :slight_smile: To tak na marginesie

w TVP był po prostu błąd nie do uczonego ćwoka

zobaczysz że za parę dni będą przepraszać za błędne informacje, mogę się założyć :lol:

Dokształcałem sąsiadów co do dvb-t, mieli anteny tzw. suszarki na grzyby i żadna nie łapała Śleży we Wrocławiu, jakieś skrawki sygnału pojawiały się na słabszym nadajniku z Żórawiny ale nie dało się oglądać, po wymianie na kierunkową dipolowską za 30zł wszystko gra pięknie.

Tak więc nie zawsze zwykła suszarka będzie się nadawać, choc faktem jest że mogli to inaczej ująć. Już widzę cwaniaczków którzy chcąc dorobić będą chodzić i wciskać ludziom anteny z montażem po 400zł - dla starszych, schorowanych osób tv to jedyny kontakt ze światem więc łatwo dadzą się naciągnąć niestety.

tak nie do końca informowano źle.

ku przypomnieniu, a może do wiadomości,

antena składa się z elementów poprzecznych /dipol, director, reflektor/,

aby miec największy zysk /najmocniejszy sygnał/ ich dlugość winna być dobrana do częstotliwości

nadawanego sgnału, to nie znaczy, że innej nie mozna odbierać /zalezy w jakiej odleglosci od stacji nadawczej znajduje sie odbiorca/ ilosc elementów poprzedzajacych dipol takze poprawia zysk anteny/.

Czyli wniosek powinien być taki, przed zakupem anteny trzeba sprawdzić , czy na starej odbiera.

To co powiedziano w TVP jest kłamstwem.

cholinex możesz podać jakieś źródło tych wiadomości; co to za program, o której to oglądałeś, kto się wypowiadał na ten temat, itd. ?

tvp jak i inne tel. nadają spoty edukacyjne, w których nie spotkałem się, aby bezpośrednio padały takie stwierdzenia, ot pierwszy z brzegu:

Wystarczy że jest antena siatkowa /starsza/ i wystarczy tylko wymienić w niej płytkę np. na taką… http://allegro.pl/wzmacniacz-antenowy-m … 50704.html

Moi sąsiedzi tak zrobili ,i ja.Wszystko JAK NA RAZIE ŚMIGA w cyfrowym obrazie oczywiście po podłączeniu także dekodera DVB-T :wink:

Analog może dobrze odbierać ale sygnał możne być przesterowany o wartości ponad 90 dB i z cyfrą może być kłopot.

Takie wzmocnienie mają często wzmacniacze antenowe puszkowe.

Nie ma problemu jeżeli zastosuje się dobry wzmacniacz z regulacją wzmocnienia domowy (np: ALCAD ) nie dopuszkowy, a następnie sygnał rozprowadzi na inne odbiorniki tel.

Analog może odbierać dobrze, ale nie będzie cyfry jeżeli w instalacji są kanałowo strojone zwrotnice antenowe lub co raczej nieprawdopodobne ale możliwe kanałowo strojony wzmacniacz. Cyfrowe kanały są nadawane na innych kanałach niż programy analogowe.

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

TV kłamała zawsze i to nie tylko w sprawie anten;)

Nie potrzeba dodatkowej anteny…

@camper

Ja nie mówiłem o spotach tylko jak w tytule o wiadomościach. NP teleexpres gdzie pokazywano stare anteny i mówiono ze trzeba będzie się pożegnać ze starymi antenami, a zakupić anteny do odbioru DVBT :smiley:

A może mówiono prawdę, tylko nie wysłuchałeś do końca. Może chodzi o stare anteny kierunkowe, do odbioru 1 i 2 chodzące w innych polaryzacjach, które nie nadają się do odbioru cyfrowego.

Chyba nie wiesz o czym piszesz.

Zasada jest tak, że ludzie nie wymieniają kabla od anteny (żywotność od 5 do 8 lat) i to jest najczęstsza przyczyna spadku jakości odbioru - lub złe zaizolowanie przewodu, a co za tym idzie dostanie się wody po ekranie), nie wspomnę już o wymianie płytki.

na potwierdzenie mojej informacji link

http://satkurier.pl/news/75330/do-dvb-t … ntena.html

też mam siatkową antenę i odbiera sprawdzałem nawet bez niej na samym kablu i kawałku drutu wystawionym za okno odbiera do nadajnika mam ok 20km jak ktoś ma daleko nadajnik i siła sygnału jest słaba to zmienić antenę na kierunkową

A jednak prawda, ktoś chce ludzi zrobić w balona: http://pclab.pl/news49861.html