TWRP jak skasowac?

Witam podczas rootowania zainstalowalem TWRP. Teraz nie moge zrobić aktualizacji Androida. W jaki sposób moge przywrócić orginalny recovery? Znalazlem kila poradników ale żaden nie dotyczył Asusa. Posiadam Asus ZenFone 3 ZE520KL. Nie wiem skąd go pobrać orginalny recovery. Prosze o pomoc

Doświadczenie mówi mi, że będziesz musiał znaleźć w necie paczkę z obecnym, oryginalnym systemem i wgrać ją na telefon przez PC, tracąc wszystkie dane. Ale nigdy nie miałem w ręku Asusa, więc musisz poszukać sam dokładnych informacji…

Oryginalny rom przywraca oryginalne recovery. Tracisz także root i itp, bo robisz czyste flashowanie z wipe automatycznie wgrywając rom.

  1. Ściągnij sobie plik / paczkę z najnowszym oprogramowaniem do swojego ASUSa
  2. Wyciągnij z niego boot.img albo recovery.img
  3. Przeflashuj via fastboot
  4. Restart urządzenia.

Opcja druga:
Tak jak napisał @anon25492837 - przy pomocy oficjalnych narzędzi WYMUŚ ponowne przeinstalowanie oryginalnego oprogramowania. W 99,9% przypadków wszelkie partycje (w tym recovery) zostaną przywrócone do pierwotnego stanu.
0,1% zastrzegam dla siebie na wypadek gdyby jednak San Marino postanowiło dokonac aneksji Watykanu.

no kolego zobacz tutaj i wybierz odpowiedni https://www.sammobile.com/

W nawiązaniu do wiadomości prywatnej…
Wstęp - w filmiku miałeś najprawdopodobniej informację, że jeśli zabierasz się za modowanie, odblokowywanie i/lub rootowanie smartfona to powinieneś mieć samoświadomość tego co robisz. W innym wypadku - daruj sobie. No ale nie w tym rzecz…

UWAGA! Zanim zaczniesz pamiętaj o jednej rzeczy - ja sam osobiście nie posiadam Zenfone’a 3 więc nie biorę na siebie odpowiedzialności jeśli coś skopiesz. Robisz to na własne ryzyko. W każdym bądź razie na najpopularniejszych Xperiach, Nexusach, Pixelach, Motorolach ten sposób by zadziałał…

  1. https://www.asus.com/pl/Phone/ZenFone-3-ZE520KL/HelpDesk_Download/ - tu masz softy do swojego fona. Pobierasz, który Ci tam potrzeba. Z pliku ZIP wypakowujesz plik boot.img
  2. Wchodzisz w tryb bootloader
  3. Sprawdzasz łączność z kompem fastboot devices
  4. Flashujesz plik boot.img do swojej partyji recovery. fastboot flash recovery boot.img
  5. Uruchamiasz sprzęt ponownie.

Jak juz wspomniałem - nie wiem jaki będzie rezultat operacji, ale partycje cache, data, system, recovery obecne są w każdej komórce. Ale nawet jak coś schrzanisz to pamiętaj - dopóki wstaje bootloader to fon jest do odratowania.

Ja bym wgrał cały soft, a nie się pieklił. Mogą wystąpić problemy, jak wspomniał @anon82843335 i na przyszłość jak się modyfikuje telefon, to trzeba się zapoznać ze skutkami, zaletami i się dobrze do tego przygotować. A przede wszystkim modyfikacje są zalecane dla zaawansowanych użytkowników danego modelu telefonu.

Nie trzeba się bawić przez fastboot’a. Jeśli masz plik boot.img lub boot.zip można go zaflaszować bezpośrednio spod samego twrp. Po reboocie recovery zostanie zamienione na nowe. Tak samo można uaktualniać/zmieniać twrp.
BTW… w asusach (a także wielu innych) to nie twrp blokuje OTA, a root. Wystarczy “full unroot” i OTA przechodzi bez problemów.

1 polubienie

ASUS nie udostępnia boot.zip. Natomiast boot.img trzeba sobie wyciągnąć z update.zip* (a dokładnie: UL-ASUS_Z017D_1-WW-14.2020.1708.56-user.zip).
Ponadto w PW napisał mi, że sama porcedurę wgrywania recovery/root’a robił przy pomocy tutoriala na YT. Nie obrażając nikogo możliwe, że chłopak nie do końca wie co zrobił tylko uslyszał od kogoś “Rootuj fona, będzie lepiej”. A jak wiemy najszybsza metoda to właśnie odblokowanie bootloadera, wgranie TWRP i pózniej flash SuperSU


Wg oficjalnej metody aktualizacji oprogramowania wystarczy pod recovery zainstalować ZIP z oprogramowaniem - rodzaj recovery - CWM, TWRP, Stock nie ma znaczenia…

Czyli…
Ze strony producenta ściągnij najnowszą wersję Androida dla Twojego urządzenia (zajmuje niecałe 1.8GB), wrzuć cały plik na kartę pamięci. W TWRP odszukaj i zainstaluj ten plik i tyle…

1 polubienie

Ściągnąłem najnowszą wersje androida i kiedy chce ja zainstalowac w TWRP to wyskakuje mi taki błąd jak na zdjęciu. Najpeirw plik UL-ASUS_Z017D_1-WW-14.2020.1708.56-user.zip skopiowalem na telefon i sprobowalem, a później na karte i też wyskoczył błąd

Na pocieszenie poinformuje Cię, że nie jesteś jedyny, którego dotknął ten problem. Niestety problem dotyczy właśnie TWRP i próby aktualizacji oprogramowania…

Tu masz wątek na XDA traktujący o tym… Obawiam się, że więcej nie jestem w stanie pomóc - po prostu nie mam ZenFona :slight_smile:

Pisałem sciągasz oryginalny rom i flashujesz oficjalnym programem całość.

Tak, bo v.3.0.2 znane jest z biesienia się. Zwłaszcza przy installerach typu Aroma. Trzeba zejść do jakiejś niższej wersji. Nie wiem, czy dla Asusa są, ale np. LG i Samsungi mają 3.0.0 zmodowaną przez dadi11. One działają świetnie i się nie sypią, jak te nowe.

Dalej nie potrafię zrozumieć co kieruje ludźmi bawiącym się w rootowanie urządzeń i odblokowywanie ich gdy są świeże na rynku, oficjalnych solucji brak, a oficjalne wsparcie producenta jeszcze trwa. Ja rozumiem rootować starego trupa by coś wskórać, ale nowy telefon?

Wracając to spróbój tym programem zrobić flash oficjalnym romem ściągnietym ze strony producenta.

Prawdopodobnie dane użytkownika pójdą się kichać, ale tak bywa. Ew. spróbuj cofnąć sam root.

Wiem, zajebałem sprawe, ale chcialem pousówać te dziadostwa które dodaje Asus :confused:

No i to jest zdrowa reakcja, wg mnie nie zjebałeś, tym bardziej, że wszystko Ci działało do tej pory.

1 polubienie

Akurat Asus nie pakuje wielu niechcianych apek, a tych co się nie chce po prostu można wyłączyć i już. Zajmują potem tylko szczątkowa ilość pamięci. Jeszcze jakoś zrozumiem robić to na budżetowcu za 3 stówy, ale ZE520KL to jest top i nawet kilka tych apek to dla niego nic. Poza tym nawet jakby udało się aktualizacja OTA to znowu apki by wróciły.

Nie, to nie jest zdrowa reakcja. wiele serwisów odmawia naprawy gwarancyjnej gdy był robiony root. Niby przywrócić można, a co jeżeli słuchawka padnie lub nie będzie chciała współpracować na modyfikowanym sofcie? Wszystkie apki da się wyłączyć i ich resztki nie zajmują sporo miejsca. To powinno każdemu wystarczyć, a nie rzeźbienie na siłę w nowym telefonie. Uceglenie takiego telefonu to pożegnanie się z gwarancją.

Mam A5 2016 i wgrałem TWRP, jak i zrootowałem go drugiego dnia po zakupie. Root nie pozwala tylko na usuwanie aplikacji, ale to chyba wiesz, skoro pouczasz na forum? Jest mnóstwo aplikacji, które pozwalają na automatyzację, jak Automate, narzędzia czyszczące telefon, jak SD Maid (dzięki którym nie trzeba robić formatu systemu co roku), tweakujące kernel, tworzące prawdziwe backupy aplikacji i danych, jak Titanium Backup, launchery posiadające dodatkowe funkcjonalności (np. gesty), brak reklam dzięki AdAway, itd. Nie zapominajmy też, że wszystkie usprawnienia, oprócz lepszej wydajności, zapewniają dłuższe życie baterii, czyli dłuższe życie samego telefonu (czego tak bardzo boi się producent). Bez roota telefon z Androidem jest zwyczajnie ułomny i różni się coraz mniej od iOS’a.

A trwałe uceglenie telefonu, to czasem nowy telefon i to dzięki gwarancji właśnie, bo matoły w serwisie nie będą dociekać co się zepsuło, bądź nie potrafią / nie mają czasu. Z czymże, żeby do tego doprowadzić trzeba mieć zablokowany bootloader, inaczej jest naprawdę trudno osiągnąć stan, w którym nie można samemu odratować telefonu przez zwykłe flashowanie systemu z PC. W skrócie - trzeba rozwalić telefon na tyle, że nawet Tryb Download na nim nie działa.

Jeszcze inna sprawa, że wykonanie aktualizacji, o której pisze autor wątku, jest raczej zbędna, bo domyślam się, że chodzi o aktualizację z 6 na 7. Mam taką samą aktualizację dostępną dla siebie w A5 2016 i tak samo jest zablokowana. I wiesz co? Mam gdzieś ten update, bo kompletnie nic nie wnosi - usprawnienia, które zrobiłem z telefonem przy użyciu roota są o wiele bardziej opłacalne, niż męczenie się na nowym systemie, gdzie root jest jeszcze nawet prawdopodobnie niedostępny, a praktycznie nie ma żadnych nowych funkcjonalności, oprócz lekko zmienionego UI. Już prędzej, gdybym się znudził, zacząłbym szukać custom ROMa, gdzie nikt nie będzie mnie ograniczał, co więcej będzie mi dawał więcej niż producent przykazał.

Dlatego jeszcze raz pochwalę Kamila za pierwszą, zdrową i naturalną reakcję, jaką jest niechęć wobec pozostania niewolnikiem systemu :wink: Możesz się dodatkowo Kamilu zastanowić, czy nie warto lepiej zacząć poskramiać moce jakie drzemią w roocie, niż próbować aktualizować system.

Nic nie zmieni mojego zdania (i nie tylko mojego), że root na nowym, sprawnym telefonie jest głupi. O tych mitycznych bajeczkach, że bateria nagle lepiej działa też słyszałem i nawet doświadczyłem - wgrywałem już nie jednego custom roma i w zależności od modelu działy się różne rzeczy. Od niezauważalnej niemal zmiany na plus, po spadki o kilkadziesiąt procent w ciągu godziny. Na zwykłym romie osiągniesz to samo wyłączając zbędne aplikacje w tle czy zmniejszając przynajmniej trochę jasność ekranu. Nie wiem co to za jazda na custom ROM czy rooty, ale czy daje jakieś wielkie korzyści w zamian za utratę ew. gwarancji? Niekoniecznie. A i istnieje wiele Laucherów, które takie bajery dają nam bez Roota, ale to chyba wiesz.

Zbędna aktualizacja… ok, tutaj śmiechłem. W obecnym momencie, gdzie ataki na telefony z androidem to chleb powszedni brak aktualizacji to czysty idiotyzm, zwłaszcza jak aktualizacje udostępnia sam producent w OTA. To nie tylko numerek wyżej, ale załatanie podatności i braków w software, no ale skoro uważasz, że lepszym pomysłem będzie wgranie custom roma zrobionego w piwnicy to sorry, ale się nie dogadamy.

Co do Samsungów i ich rootowaniu. Już naczytałem się w Internecie płaczu jak to serwis odmówił naprawy, bo flaga Knox nabita. Wiele serwisów pierwsze co robi to sprawdza flagę i nawet jak problem jest sprzętowy np. problem z dotykiem to odmawia nieodpłatnej, gwarancyjnej naprawy. Od strony prawnej nie wiem czy tak mogą, ale czy walka z serwisem na własne życzenie jest tego warta?

Android nauczył mnie jednego. Wszelkie modyfikacje typu custom ROMY itd. potrafią sprawić, że telefon wypnie się na wszelkie próby ratowania, a jak na gwałt trzeba oddać telefon do serwisu to wszelkie usuwanie śladów po naszej działalności może się nie za bardzo udać. Póki jest gwarancja to Androida nie dotykam, potem mogę się ew. bawić jak gra jest warta świeczki. Root + niezaktualizowany Android lub nie daj Szatanie custom Rom to proszenie się o kłopoty. Chyba, że się ważnych danych nie ma.

1 polubienie