Uaktualnienie Dell Optiplex czy warto i w co

Witam

Chce siostrzeńcowi 9lat troszkę podrasować desktopa, dostał już dawno tego Optiplexa 7010. Chciał czasem pograć w Fortnite i wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia, także z czasem w zapewne inne tytuły, ale chciałbym wykrzesać z tego co ma niewielkim kosztem (ja stawiam) coś sensownego.
Na tą chwilę wymieniłem mu HDD na SSD Samsung 860 Evo 1TB (nawet i z zamiarem przerzucenia kiedyś do innego pc/laptopa) i już widać mega różnicę w szybkości działania komputera (taka dygresja odnośnie prędkości, czy dobrze zrobiłem włączając intel RAPID w tym Magician? dziwnie sporo wzrosły prędkości, czy to ok? zdjęcie przed i po poniżej | wyniki z innego programu też dorzucam).
Pamięci mu też dorzuciłem i ma teraz 16GB.
I sedno sprawy:

  • zaktualizowałem bios do wersji A29 z 28/06/2018 płyta to Dell 0GY6Y8 Ivy Bridge Q77 (info o płycie)
  • procek i3 3240.
  • 16GB DDR3 w dual
    Czy mogę mu wymienić ten procek na i5 lub i7 i kupić nawet używkę karty graficznej? Czy jest sens dalej w to inwestować i jeśli tak, to w jakie podzespoły byście poszli? Co się tu opłaca wstawić niedużym kosztem a żeby w miarę te gierki mu chodziły?

Mega dzięki za odpowiedź
Będę wdzięczny za pomoc


Za jedno 500 plus, to weź dowolną i5 i dodaj 1050ti. Sprawdź jednak zasialcz, bo diabli wiedzą, czy 280, czy jakaś 220W.

Starsze karty będą zbyt prądozerne, a i7 do takiego sprzetu średnio sie opłaca (ilepiej już w Ryzeny isć).

1 polubienie

Jaka buda?
SFF czy MT?
Mam SFF z i5 3470s i GTX1650.
i5 trochę ogranicza 1650.
W drugim mam MT i i7 3770 + GTX1660s.
Upgrade ma większy sens niż szukanie nowego, te maszyny bardzo lubią modyfikacje, zwłaszcza w budzie MT.
Można bez problemu wymienić zasilacz, fajnie to śmiga z i7 3770 i GTX1650 - nie wymaga to zmiany zasilacza, patrz tylko aby GTX nie miał dodatkowego zasilania bo tu już wchodzi nowy zasilacz.

1 polubienie

Właśnie zasilacz, zapomniałem, ten tutaj to

Czyli masz MT.
Zatem

Upgrade bezproblemowy i bardzo skuteczny tylko jak napisałem wyżej zwróć uwagę aby GTX był zasilany wyłącznie z PCI.
Jeżeli jednak już szarpniesz się na nowy zasilacz szukaj GTX1650s.

1 polubienie

Czyli masz wersję kompa MT normalna buda. Możesz zasilacz w przyszłości zmienić. Procka to jakiś 34…/35… z Core i5.

1 polubienie

Powtórzę, i5 trzeciej gen dość znacząco ograniczają nowe grafiki ale fakt że są 3x tańsze niż i7.

Tak to wygląda u mnie.

1 polubienie

SUPER wielkie mega dzięki za wszelkie odpowiedzi
Dodam tylko, że ze “starego” mojego kompa został mi zasilacz od paru lat leży nieużywany. To może kiedyś zmienię na ten? Tylko nie montowałem go od razu bo mi go szkoda było…

Bo ten co jest, to rozumiem, że nie ma wyjść na zasilanie karty graficznej, gdybym kupił taką, która tego potrzebuje ? (ewentualnie przejściówki?) ma tylko wyjście na to co widać na zdjęciu

o co z tym kaman?

small form factor i medium tower, czyli kompletny mikrus i średnia buda na stoliku. :slight_smile:

1 polubienie

czyli dać tego seasonica i potem i7-3770 i GTX1650s? sorry na kartach graficznych to już w ogóle się nie znam, nie chcę tylko wydać fortuny na ten upgrade, wiem, że są różni producenci grafik i jakiego wybrać?

Rozmiar, jak na obrazku ale po zasilaczu widzę że masz MT czyli tego największego z nich.

A zasilacz tani ale dobry.
Ja wybrałem Siletium PC, 500W da ci duży zapas.

1 polubienie

Zależy ile chcesz wydać. 1650 Super to koszt 900 zł, lepsza by była 1660 (nawet bez super), 1050TI dostaniesz zaś za jakieś 350 zł, ew. ponegocjujesz do tylu.
I7 nie ma znaczenia, możesz dać dowolną 2000/3000 (byleby płyta wspierała).

1 polubienie

ten seasonic wziałem wtedy bo robiłem kompa całkowice fanless, ale z czasem uciekłem w laptopy i tak został i leży (ciekawe, czy zadziała po paru latach)
w ogóle wielkie dzieki za odpowedzi WASZE mega mi pomagają

Zasadniczo po wymianie zasilacza możesz tam wsadzić praktycznie każdą kartę, wyjątek będą stanowić karty z więcej jak dwoma wentylatorami, po prostu nie wlezą i tak jak kolega wyżej napisał, 1660 będzie lepsza a z tego co widzę ciężko dostać jakiekolwiek, czy to 1650s czy 1660.
Ewentualnie możesz szukać używki 1060, 1050ti, 1650s, 1660 z dowolna końcówką.
Jeżeli zdecydujesz na opcję tanią czyli i5 to nie celuj wyżej niż 1650.

1 polubienie

A jeszcze poproszę o pomoc, bo w specyfikacji IVY BRIDGE na wiki znalazłem, że i3 obsługują DMI 2.0 / PCIe 2.0 a i5 i i7 DMI 2.0/PCIe 3.0, co to dla mnie oznacza?
info o płycie głównej

Dodatkowe FPS.
W opisie płyty nie widze oznaczenia, ale powinna jednak v3 wspierać, różnice przy 1650Super/1660 moze zobaczysz jako 2-3 FPS przy 50.

1 polubienie

Ze swojej strony dodam że opcja bieda - bierz 3470, w opcji bogatej szukaj 3770.
Różnica ceny jest trzykrotna ale tak jak 3470 ograniczy ci swoją wydajnością praktycznie każdą z wymienionych wyżej kart tak 3770 nie ograniczy nawet 1660s.

Co do powyższego pytania nawet nie myśl o i3 bo to chyba masz w tej chwili.
Jest za słaby.
Jak chcesz opcję max bieda to zostań przy nim i dokup tylko GT1030.

Coś tam pograsz ale na niskich lub max średnich ustawieniach.

1 polubienie

Ach no są jeszcze Xeony ale cenowo nie wypadają specjalnie.


Masz przykład co możesz zrobić.
1 polubienie

To jeszcze zapytam pod kątem mobo (coś kojarzę z czasów gdy się trochę tym interesowałem) bo w mobo patrzy się na te sekcje zasilania itd niektóre potrafią kosztować że 2 tysiące i więcej i czy to w tym kompie mobo da radę…? Do tej karty i procka? Mówimy i5, i7 i 1050 1650 itd