Ubuntu 12.04 - problem z instalacją

Witam, forum często przeglądam, aczkolwiek dzisiaj potrzebuję pomocy, której dopatrzyć się nie mogę w istniejących wątkach.

Od jakiegoś czas chodziło mi po głowie zainstalowanie Linuxa (wcześniej nie miałam z nim nigdzie do czynienia). Poczytałam trochę, wyszło, że Ubuntu jest popularny i przystępny dla zielonego użytkownika. Na Win XP znam się całkiem całkiem, ale Linuxowe szlaczki typu “wejdź na Brud, skompiluj XYZ, dodaj BLABLA” są mi obce -proszę o wyrozumiałość!

Do rzeczy. Mam linuxa 12.04 Ubuntu, pobraną z ekhm… chomika (z oficjalnej strony ściągnęło mi się z prędkością nastu kb/s) -może tu jest pierwszy błąd.

Restartuję komputer (w biosie ustawiany start z płyty), włącza się czarny ekran z 2ma znaczkami na dole, po Escpae przechodzi dalej-> uruchamia się “pulpit” Ubuntu. Dalej przechodzę tak jak tutaj (tylko bez internetu) : http://www.ubuntu.com/download/help/ins … tu-desktop . Ustawiam 20 gb na suwaku i robi coś dłuższy czas po swojemu (przy zachowaniu Win). Dociera do pkt 7 po czym wyrzuca jeden error i pyta czy zaraportować. Odznaczam i klikam kontynuuj. włącza się czarny ekran, sprawdza coś (stan baterii -mam pc…) Zastopowało go na ok. 10 min (kontrolka na stacji nie mryga, jednostka nie wydaje żadnych dźwięków poza wiatrakiem) i pierwszy restart. Odpalam ponownie przechodzę wszystko jeszcze raz, tym razem nie pyta o ilość miejsca i sam idzie dalej, znowu przy ekranie nr 7 wywala błąd, znowu czarny ekran - dochodzi do kilkunastu pozycji i znowu się zawiesza.

Co może być nie tak?

(Ściągnęłam dodatkowo instalatora pod windows, i już go wypróbowuję - o ile nie zniszczę sobie tą kolejną instalacją wszystkiego, to się zaraz pojawię i zdam relację)

//Edit

zainstalował się, chociaż język polski jest częściowy (bardziej go nie ma niż jest :smiley: ), nie wiem jak z resztą. Płytę sprawdzałam czy nie ma braków i wszystko nagrało się pomyślnie. Próbować instalować jeszcze raz, czy to już głupota?

witam sprawdź sumy kontrolne obrazu ISO ,czy to co ściągałaś z chomika do wersja stabilna czy beta , język polski doinstaluje ci się po podłączeniu do sieci

geb88 , po pierwsze - jeśli masz problem ze ściąganiem przez http to ściągnij z oficjalnego torrenta.

Po drugie - zainstalowałaś przez tzw. WUBI i taka instalacja jest uzależniona od wydajności Windows.

Po trzecie - potrzebujesz podłączenia do internetu, monit o potrzebie doinstalowania języka powinien pojawić się sam. Gdyby się jednak nie pojawił, w ustawieniach systemowych wchodzimy w ustawienia języka.

Tak na przyszłość - ściągaj z oficjalnych źródeł :wink:

Nie wiesz czy Ubuntu z chomika nie było jakoś modyfikowane.

“monit o potrzebie doinstalowania języka powinien pojawić się sam” nie pojawił się. Sama próbowałam jakoś temu zaradzić w ustawieniach, tylko że komplikuje tutaj brak internetu.

I tutaj drugi problem. dlaczego nie mam internetu? Otóż sieć akademicka wymaga podłączenia internetu przez program putty (dla win).

W przypadku Linuxa proponują takie rozwiązanie:

http://www.akademiki.uni.torun.pl/autor … unix.shtml

niestety nie działa.

po wpisaniu w terminalu (oho! nowe słowo hehe) ~/.ssh/config pojawia się info o tym, że “plik nie istnieje lub nie ma takiej ścieżki” (lub podobnie)

Powoooli Ubuntu ściąga sięz oryginalnego serwera - będzie za ok. 5h :slight_smile:

/Edyt

Mam sumę kontrolną pobranego pliku, ale jak na razie nie mogę znaleźć sumy z oficjalnej strony

Jaką masz wersję Ubuntu? 32-bitową, czy 64-ro?

Te sumy kontrolne powinny Cię zainteresować:

sumy się zgadzają.

@Łukasz - dziękuję (32 bit)

Nie zauważyłem żeby wypuścili wersję stabilną Ubuntu 12.04;-)

A tak serio system i tak jest póki co niedopracowany, Windows mi chodzi dużo stabilniej. Nie wiem czy nie warto poczekać aż coś z tym zrobia albo spróbować zainstalować jakąś inną dystrybucję.

404 Not Found

 The resource requested could not be found on this server.

nie chcę wyjść na głupią, ale chyba nie mam nic tu do chcenia. Nie wygląda mi to na zabezpieczenie ze strony forum, ale chyba coś nie poszło Ra-v. 404 w ramce.

z tego co się przyjrzałam, to te info o Linuxie jest z 2006… Zapewne sporo się już pozmieniało. Średniozaawansowany użytkownik by sobie poradził… Próbowałam też wszelkiej maści odmian podanego wpisu. Na pewno istnieje ~/.ssh , w którym jest coś wspólnego z hostem.

A tak a propos, po restarcie załącza mi się najpierw ekran wyboru między Win a Linuxem (czarno-biały ekran z Windy?), po wyborze kolejny raz z Gruba (LIN, LIn recovery, Win), a także, że win nie wydziela żadnego innego dysku poza tymi,które miałam (gdzieś ktoś pokazywał prt screen-w przypadku usuwania Linuxa- na którym były 2 dodatkowe nierozpoznane dyski). No i dość sporo rzeczy wywala błędy.

Czy to wina tego, że zainstalowałam go spod Windy? (może to działa jak nakładka na windę…?) A może się ‘krzywo’ zainstalował (lub właśnie, że jest niestabilny)?

Z góry przepraszam za infantylne pytania - nie mam porównania.

//EDIT

widzę, że link się urwał (chociaż wcześniej sprawdzałam i był ok)

Cytuję co na stronie Autoryzacji dostępu stoi:

I. Instalacja i konfiguracja oprogramowania autoryzacyjnego

  1. Przyjmuje się, że pakiet OpenSSH jest zainstalowany.

  2. Do pliku ~/.ssh/config dopisać:

Host router

HostName router.akademiki.uni.torun.pl

Protocol 2

TCPKeepAlive yes

User nazwakonta@stud.uni.torun.pl

W dużym uproszczeniu tak - dlatego lepiej z WUBI nie korzystać :wink:

Nie widzę problem w dopisaniu tego do ~/.ssh/config…

Ja tym bardziej. Możliwe, że nie ma tego OpenSSH…

Żeby nie narobić sobie kogla-mogla, da się to odinstalować w taki sposób jak normalnego Linuxa ? Czy też format tylko poradzi ?

geb88 , Ubuntu zainstalowane przez WUBI odinstalowujesz tak jak każdy inny program.

Usuwasz z poziomu Windowsa w Panelu sterowania. Jest tam Dodaj/Usuń Programy lub coś w tym stylu.

Znalazłem coś takiego: https://eduroam.umk.pl/studenci/instalacja/

umk.pl to nowy adres

Wypełniasz wg. zrzutów na: https://eduroam.umk.pl/studenci/instalacja/linux/

Nie używaj skryptu! Jest on do starych wersji Ubuntu i innych dystrybucji (zrzuty zresztą też :slight_smile:

Myślę, że sobie poradzisz. Jak nie, postaram się pomóc :slight_smile:

Dziękuję Wam pięknie za pomoc ^^

Już się biorę do roboty :slight_smile:

//EDIT

Niestety nie było na czym wypróbować sposobu. Odinstalowałam Wubi i próbowałam po raz kolejny zainstalować z płyty. Ten sam błąd co wcześniej (tym razem wersja ściągnięta z ubuntu.com). Przy wyborze kraju wyskakuje internial error usr/lib/ubiquity/bin/ubiquity. Klikam dalej, przechodzi w czarny ekran, znowu coś wylicza (14 pozycji) i staje dęba na Stopping enable remaining boot-time encrypted block devices -[ok].

No to chyba pozostała Ci tylko instalacja Ubuntu z płyty minimal-cd:

https://help.ubuntu.com/community/Insta … /MinimalCD .

Skoro nawet instalator nie może być bez bugów … trzeba korzystać z debianowego.

marcin’82 , dlaczego minimal? Odpali alternative-cd i będzie OK.

Jak kto woli. Może od razu cały system przez internet instalować.

Chodzi mi o to, że przy alternative będzie miała system po instalacji taki jak z normalnej płyty.

Nie każdy ma dostęp do kabla ethernet do instalacji przez internet, a instalator Debiana obsługuje tylko szyfrowanie WEP.

niestety nie mam dostępu do neta bez uprzedniego podłączenia się do sieci z hasłem i loginem ;/

Ile masz pamięci RAM? Możesz spróbować z wersją 64-ro bitową, choć nie wiem czy na pewno rozwiąże to Twój problem. Moim zdaniem nie zaszkodzi spróbować.

Tutaj możesz ją pobrać: http://www.ubuntu.com/download/desktop (wybierając 64 z prawej).

Podobny (co nie znaczy, że objawiający się tak jak u Ciebie) błąd był i jest podobno rozwiązany: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ubiquity/+bug/792652

Napisz jeszcze raz dokładnie kiedy jaki błąd się pojawia. Połączenie z siecią możesz uzyskać już przy instalacji (albo LiveCD).

-Łukasz- , wątpię, by zależało to od wersji.

http://ftp.wcss.pl/ubuntu-releases/12.0 … -amd64.iso - to musi działać