Ubuntu 14.04 lts - Czy na moim komputerze by dobrze chodziło?

(jakubgross) #1

Witam, Chciałbym na swoim komputerze o następujących parametrach zainstalować Ubuntu 14.04 LTS:

AMD Athlon 64 x2 4200+ 2x2,2 GHz

2 GB ram ddr2

Asus M2A-MXAMD

AMD Radeon HD4670 512 MB

Dysk Hitachi 160GB.

Czy te Ubuntu by dobrze chodziło na moim komputerze?

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam, :slight_smile:

jakubgross

(Jusko) #2

Powiedzmy, że 2GB na Ubuntowe środowisko Unity to tak…dopiero do w miarę działania :wink: Ale nie będzie działało najgorzej, żeby mnie ktoś o demonizowanie nie posądził. KDE 4 jako środowisko lepiej radzi sobie na takich zasobach sprzętowych :wink: Powiem więcej - testowałem Ubuntu 12.04 na takim samym procesorze i identycznej ilości RAM - no…tryb Unity 2D musiał wchodzić w grę. Niemniej przyśpieszyli Unity od tego czasu, więc 12.04 nie jest obiektywny do oceny.

(Operetka) #3

Ja mam Ubuntu 14.04 64bit i 6GB RAM. System świeżo po uruchomieniu pobiera 400MB RAM. Przy włączonym Audacious i Firefox 29 ze stronami: wp, onet, forum dobreprogramy, facebook, gmail i youtube z wtyczką pipelight, pobiera 1GB RAM. Więc nie chce mi się wierzyć, że Ubuntu będzie działać niewydajnie na 2GB RAM, tym bardziej, że prawdopodobnie zostanie zainstalowany system 32bit.

(Jusko) #4

Unity według zaleceń, potrzebuje przynajmniej “1024 MiB RAM (system memory)”. Więc cudów się nie osiągnie. Przy 6GB RAM możesz mieć dużo pamięci cachowane i czujesz, że to po prostu działa dobrze (podobnie sam mam 4GB RAM w laptopie i też śmiga - w sumie jak każde nowoczesne środowisko).

Poza tym:

Więc parę swoich wymogów ma.

Sznurek: https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements

Także same Ubuntu będzie śmigać, tym bardziej, że pracują cały czas nad szybkością Unity - ale 2GB RAM to nadal bez rewelacji dla aplikacji. Mnie ostatnio sam Firefox zjadł 3.3GB RAM :slight_smile: Więc więcej RAM, niż autor fizycznie ma w ogóle pamięci :slight_smile: Także nie ma co w takim razie rzucać się na XYZ otwartych aplikacji i 40 aktywnych kart w Firefoksie :wink:

Autorze -  Ubuntu 14.04 będzie działać, ale jak chcesz zjechać z pamięci to Xubuntu świetnie się nada, bo do Lubuntu schodzić nie musisz :wink: A XFCE też można świetnie podpicować, dodać pasek z ikonami po lewej stronie itd.

(Stefe) #5

U mnie bardzo ładnie działa Unity, sprzęt chyba podobny. Mam więcej ramu, ale chyba rzadko zapełniam 2GB.

Zrzutekranuz2014-05-06195257.th.png

Co do KDE, wcale nie było tak ślicznie, z niego przesiadłem się na Unity i jest lepiej. A najładniej z takich ładnych GUI na takim sprzęcie sprawuje się Pantheon, ale on jest standardowo chyba tylko w eOS.

(jakubgross) #6

No to ściągam i instaluje 14.04 LTS. :slight_smile:

(Stefe) #7

Przy okazji, używam wersji 32bit.

(jakubgross) #8

No ja też instaluje 32 bit. 

A Windows 7 32 bit by też dobrze chodził? Bo korzystam z XP. 

(Irabuntu) #9

Pójdzie, 12.04 miałem na podobnym sprzęcie z grafiką 256 MB i hulało całkiem przyzwoicie. Inna sprawa, że Unity jakoś nie przypadło mi do gustu. Od jakiegoś czasu LMDE Cinnamon i jestem zadowolony :wink:

(jakubgross) #10

Dobra dzięki. :slight_smile:

(roobal) #11

Jak nie zamierzasz ciąć się żyletką, to nie korzystaj z Unity na tym sprzęcie.

(jakubgross) #12

Dobra nie po to napisałem temat żebyście się kłucil.

Co do tematu miałem Win XP usuwam i instaluje 7. Jako drugi system Ubuntu 14.04.

Jakieś uwagi ??

(rgabrysiak) #13

Cześć,

Uwagi odnośnie czego? Informację jak będzie działać Ubuntu na twoim komputerze już otrzymałeś. W innym temacie uzyskałeś dot. działania systemu Windows 7 na twoim komputerze.

Więc czego jeszcze nie wiesz?

(system) #14

Ja mam 4GB RAM i kiedy miałem Ubuntu 13.10, to chodziło całkiem sprawnie. Teraz mam Debiana z KDE i mogę KDE polecić, wbrew temu jakie są opinie, nie jest takie ociężałe, wystarczy powyłączać wszystkie efekty graficznie i powinno śmigać. Karta graficzna to w moim wypadku zintegrowany Intel HD, jednak mogę sobie pozwolić na kilka efektów graficznych, nic mi nie zmula.

(jakubgross) #15

@rgabrysiak

Chodziło mi o to czy ktoś ma jakieś inne propozycje. :slight_smile:

(roobal) #16

Odnośnie systemu, środowiska graficznego?

(jakubgross) #17

No środowiska.

(LeserGD) #18

Testuj i sprawdzaj co będzie dla Ciebie najbardziej wygodne.

(Stefe) #19

Pantheon w eOS. Świetne, śliczne środowisko graficzne o bardzo małych wymaganiach sprzętowych. Całkiem przyzwoicie pracuje nawet na Sempronie (jądro barton).

(jakubgross) #20

A jaką mam ściągnąć wersję Ubuntu? No chodzi mi o to: i386?, AMD 64? Chcę, aby Ubuntu było 32 bitowe.