Ubuntu 8.10 po instalacji kodeków Internet przestał chodzić

(Dawiddek55) #1

Witam, Ostatnio zainstalowałem Ubuntu 8.10, skonfigurowałem po wielu próbach internet, zainstalowałem stery i włączyłem compiza, jednak po włączeniu go, internet przestał chodzić, a na viście chodzi bezproblemowo. Jak znów uruchomić internet na linuxie?

(matiit) #2

A jak skonfigurowałeś ten internet? Jaki w ogóle masz internet?

Niemozliwe że tylko włączenie compiza miało wpływ na to... Podaj więcej szczegółów...

(Spectatorx) #3

Jak włączenie compiza wyłączyło Ci internet to w takim razie musisz wyłączyć compiza aby włączyć internet.

(Dawiddek55) #4

Internet skonfigurowałem przez edycje plików /etc/network/interfaces i /etc/resolv.conf i internet działał, nastęnie po instalacji kodeków, włączenia sterownika ekranu i włączenia compiza i po resecie internet przestał działać. Mam neta LAN, sieć osiedlowa.

właśnie nie, próbowałem i niestety, internet nie działa już w ogóle, z wyłączonym i włączonym compizem :?

(Maarcin80) #5

terminal i:

sudo /etc/init.d/networking restart

czołem.

(Dawiddek55) #6

NIestety, nie działa, próbowałem także po tym poleceniu resetować kompa, jednak to też nic nie dało.

(Maarcin80) #7

Sieć osiedlowa więc pewnie pppoe?

terminal:

sudo pppoeconf

yes, yes, wpisać uzytkownika, hasło znów yes, yes, yes ;] i jest :smiley:

a jak bedzie po restartach siadać to wtedy moja 1 komenda ;]

jeśli jakaś inna inszość, to już milczę, ja tam jestem amatorem ;]

(Dawiddek55) #8

Mogę się mylić, na 100% mam LANa ale czy mam ppoe? Nie wiem, ale sprawdzę, ale wydaje mi się, że nie mam tego :stuck_out_tongue:

EDIT:

no i gites, teraz niedość że net nie działa, dodatkowo teraz podczas odpalania systemu mam dodatkowy sterownik-niepotrzebny zamulacz :?

(roobal) #9

Nie wiem czy trafnie strzelam, ale może pliki konfiguracyjne podczas instalacji zostały zamazane nowymi.

Przejrzyj jeszcze raz te pliki, które konfigurowałeś, jest jeszcze możliwość że system zmienił Ci DNSy co u mnie się zdarzało, sprawdź to :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Dawiddek55) #10

Sprawdzałem, ale niestety, pliki konfiguracyjne są wpisane :frowning: Wolałbym, żeby nie były, wpisałbym je i cieszyłbym się netem, ale pliki konfiguracyjne są. Wiem, że bardzo dziwny jest ten fakt, że wszystko jest, tylko neta niema, ale mam nadzieje że pomożecie mi go znowu odpalić.

(Rkolodziejak) #11

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że compiz powoduje jakiś crash w systemie, prawdopodobnie w X-ach i niektóre aplikacje (jak np. network manager) po prostu przestają działać (choć mnie to nie przekonuje). Mimo wszystko sprawdź jeszcze raz zawartość /etc/network/interfaces i /etc/resolv.conf na zawartość literówek lub innych błędów.

Podaj też wynik polecenia

ifconfig

oraz wykonaj ekperyment:

1. Włącz ubuntu w trybie recovery/single user (opcja w grubie)

2. Po załadowaniu systemu z menu jakie się wyświetli wybierz opcję "root" - przejdziesz do konsoli

3. sprawdź czy działa internet --> np. jakiś ping lub mtr - ale co ważne zrób to raz po adresie domenowym (np. ping http://www.onet.pl)

oraz raz po IP czyli "ping 213.180.138.148"

1. po zakończeniu eksperymentu wpisujesz "reboot"

Podaj wyniki na forum. Eksperyment ten pozwoli stwierdzić, czy compiz (który w tym trybie się nie uruchomi) ma wpływ na działanie internetu, oraz czy poprawne są DNS-y w resolv.conf.

Jeżeli neta nie będziesz miał - błąd w konfiguracji internetu, lub uszkodzone pakiety/brak modułu/itp

Jeżeli będzie - wtedy trzeba będzie powtórzyć eksperyment ale w inny sposób, o tym na razie nie będę pisał.

(Dawiddek55) #12

sprawdziłem i nie zauważyłem żadnego błędu.

wynik polecenia ifconfig:

Przepraszam za złą składnie, liniki nie sa dopasowane, niestety notatnik visty i notatnik ubu nie współpracują ze sobą.

Zrobiłem dokładnie tak jak piszesz, i konsola wypluwa dokładnie to samo, co konslola w trybie normalnym. A dokładnie:

po wpisaniu ping http://www.onet.pl uzyskałem:

ping: unknown host onet.pl

po wpisaniu ping 213.180.138.148 uzyskałem:

Connect: Network is unreachable

Czyli internet nie chodzi na całym systemie, i nic do tego Compizowi. Jednak instalowałem jeszcze:

• Kodeki Audio i wideo, które zaproponował program Rythmbox.

-instalowałem język PL do Ubuntu, bo po instalacji nie jest spolszczone w 100%

-włączałem sterowniki grafiki NVIDIA.

-instalowałem SKYPE 2.0 for linux

Aha, dodam, że w /etc/network/interfaces były jakieś dziwne linijki, których wcześniej nie miałem. Zrobiłem ich kopię, usunąłem je z /etc/network/interfaces. Po tym w tym pliku było tylko to, co napisał mi mó admin sieci, i po tym net działał, a jak już pisałem, net przestał chodzić po tych instalacjach.

Jeśli chcecie, mogę podać, co konkretnie jest w /etc/network/interfaces i w resolv.conf.

(Hudys1) #13

Przyjmuję,że masz 1 kartę sieciową...

W kosoli

sudo gedit /etc/network/interfaces

Zamień to co masz w pliku na to

auto eth0

iface eth0 inet static

address 192.168.5.51

netmask 255.255.255.0

network 192.168.5.0

broadcast 192.168.5.255

gateway 192.168.5.1

GATEWAY: Brama domyślna, zobacz z taką, jak nie działa to zmień na 192.168.1.1, jeżeli tez nie pomoże to edytuj plik i zrób tak

auto eth0

iface eth0 inet dhcp

Po tym w konsoli

/etc/init.d/networking restart

/etc/resolv.conf

nameserver 194.204.152.34

nameserver 194.204.159.1

Są to DNSy tepsy :F w sumie nie wiem czy coś wskórają...

A co do ping to spróbuj zpingować adres IP 208.69.34.231 (http://www.google.pl)

(Rkolodziejak) #14

Podaj jeszcze raz zawartość tych plików na forum.

Dodatkowo podaj jeszcze wyniki poleceń:

lspci

lsmod

sprawdzimy jaką masz kartę sieciową i jakie moduły są załadowane (i czy są). Powiem tak: sprawa jest bardzo dziwna, pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Możesz looknąć też na polecenie

dmesg

nie wklejaj go bo będzie tego dużo ale może rzuci ci się coś ciekawego w oczy - polecenie pokazuje informacje o komunikatach startowych - w tym również błędy jakie pojawiają się podczas startu. Szukaj wszystkiego ze słowami "network" "eth0" "connection" itp - może znajdziesz jakiś inny ciekawy błąd np. odnośnie modułu (module) czy też podobnych. Nasjlepiej jest uruchomić ponownie komputer, zalogować się normalnie i sprawdzić dmesg.

Jaki sterownik Nvidia instalowałeś - otwarty czy własnościowy (z repozytoriów czy ze strony nvidii) ?

Karta zintegrowana czy osobna na szynie pci?

Czy pojawia się na pasku koło zegarka ikona połączenia sieciowego ?

(Dawiddek55) #15

1.Sterownik: Kliknąłem System> administracja>Sterowniki i tam były 2 stery, obydwa do karty graficznej, jeden był jakaś stara wersja, a drugi, rekomendowany przez ubuntu, nowszy,chyba wersja 177.

2.Karta jest zintegrowana z płytą główną.

3.Wcześniej się pojawiała taka ikonka, teraz już nie.

Za chwilkę zedytuję posta i dam odpowiedzi co do komend.

(Rkolodziejak) #16

Jeżeli nie ma ikonki to NetworkManager nie działa - sieci nie będzie.

Biorę pod uwagę, że używasz środowiska gnome, wykonaj zatem:

ps aux | grep Netw

powinieneś otrzymać info czy NetworkManager działa.

(Dawiddek55) #17

poczkeaj, powoli :wink: najpierw powiem tak: wykonałem tamte polecenia. I mam ich screeny, proszę:

po poleceniu dmesg, dałem na wklej.to-masa linijek.

KLIK-POLECENIE DMESG

I screeny:

interfaces:

interfaces.th.png

resolv.conf

resolvconf.th.png

lsmod (w 2 częściach):

lsmod1.th.png

lsmod2.th.png

lspci:

lspci.th.png

Tyle. Chciałem dodac, że w internet configuration miałem podaną błędną maskę podsieci, ale w plikach tekstowych mam ją wpisaną, mimo wszystko wpisałem ją też w graficznym konfiguratorze.

Zaraz podam wynik komendy, którą podał kolega wyżej.

dodam, że ta komenda ps aux | grep Netw- po niej nie działa net, zrobiłem screena, ale vista nie czyta tego i nie moge wstawić na Imageshack, no chyba, że to ważne, wtedy można jeszcze raz screena dać.

Już mi sie nie chce z tym walczyć, chyba się poddam, jak myślicie jak zainstaluję Minta, to będzie wszystko OK?

(Rkolodziejak) #18

To polecenie pokazuje tylko działające procesy w systemie (podobnie jak menadzer zadań w windows) a grep wyciąga z niego wszystko co ma w nazwie Netw żeby nie zaśmiecać wyniku.

Zrób jeszcze ostatnią rzecz: wpisz w konsoli

sudo NetworkManager

i sprawdź wtedy czy net działa.

(Dawiddek55) #19

po tej komendzie i innych muszę robić restarta czy nie? Wynik polecenia podam za chwilkę.

(Rkolodziejak) #20

Nie, polecenie bez restartu. Wpisujesz i sprawdzasz czy net działa