Ubuntu 9.10 - konfiguracja Internetu z Neti (SpeedTouch 330)

Witam! Jestem dopiero początkującym użytkownikiem Ubuntu i już mam problem drobny. Jak zrobić tak, żebym miał internet przez modem SpeedTouch 330 na tym systemie?

Provider: Netia

System: Ubuntu 9.10

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Dopóki nie kupiłem routera, to net na modemie uzyskałem przy pomocy UbuDSL, który nie wiem czy jeszcze w ogóle “żyje”. Zainteresuj się UbuDSL albo Linnet, o którym możesz przeczytać w tym wątku alternatywny-sposob-instalacji-neostrady-ubuntu-t323887.html - nie przejmuj się, że tyczy się Neostrady, dostawca usług internetowych jest mało ważny, najważniejsze że jak modem działa to i net będzie :slight_smile:

Pozdrawiam!

Już wykminiłem z linnet to, ale czy można jakiś skrypcik mały zrobić, żeby nie trzeba było tych poleceń wpisywać? I da się jakoś wyłączyć to ciągłe pytanie o hasło? Jak chce wejść na partycje trzeba wpisac hasło, czasami nawet przy wylogowywaniu trzeba wpisać hasło. Irytujące to trochę. Dziękuje za pomoc.

A jakim poleceniem uruchamiasz połączenie z netem? Na pewno da się to zrobić automatycznie np. poprzez rc.local, wtedy zawsze po uruchomieniu systemu będziesz miał połączenie, ale najpierw podaj polecenie.

Pewnie, że można :slight_smile: Tworzysz plik tekstowy i klepiesz w nim taką treść:

#!/bin/bash

polcenie_1

polecenia_2

polecenie_3

polecenie_n

I możesz podać, tak jak pisał dragonn , ścieżkę do skryptu w /rtc/rc.local , aby wykonywał wszystko automatycznie po zalogowaniu do systemu.

Pozdrawiam!

to może podam wszystko co wpisuje w terminalu: najpierw loguje się jako root poleceniem sudo, potem przechodze do katalogu linnet poleceniem cd, a następnie łączę się z netem poleceniem ./linnet -p . O;]

a ten skrypt jak potem zapisać? bo ja to jestem początkujący i nie bardzo się wyznaję na tych wszystkich poelceniach i skryptach^^

Ten skrypt jest bardzo prosty, ale ci pomogę, tylko podaj gdzie znajduję się plik linnet? A to z tym sudo to chodzi ci o sudo su? Po co się logować jako root, powinno wystarczyć jedno polecenie:

sudo /katalog/linnet/linnet -p

I wtedy nie trzeba skryptu, wystarczy jedno polecenie w rc.local.

Do linnet trzeba sie zalogować na root. A co do skryptu to ja sobie go zrobie, tylko nie wiem jakie rozszerzenie ma mieć skrypt i co to jest to rc.local. Sorry panowie, dla was może to jest banalne, ale ja oprócz używania LiveCD do wprowadzania jakichś tam zmian w zablokowanych plikach windows nie miałem stycznosci z Ubuntu^^.

Nie da radę jako sudo ? Bez sensu, ale i tak w rc.local to to będzie działać bez logowania się jako root, bo to co tam jest wykonywane domyślnie jest wykonywane jako root. Podaj dokładną ścieżkę do katalogu gdzie jest linnet, to co wpisujesz po cd. Możesz zaraz zrobić to:

sudo gedit /etc/rc.local

Przed linią exit 0 wstawiasz linię:

/katalog/linnet/linnet -p

Robisz reboot, i sprawdzasz czy zaraz po starcie systemu. Plik będzie tak wyglądać:

#!/bin/sh -e

#

# rc.local

#

# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.

# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other

# value on error.

#

# In order to enable or disable this script just change the execution

# bits.

#

# By default this script does nothing.

/katalog/linnet/linnet -p

exit 0

Po edycji

W przypadku jednego, dwóch poleceń to tak ale w przypadku kilku bardziej złożonych lub oddzielnych można się już pogubić i lepiej do rc.local podawać jednak ścieżkę do skryptów :slight_smile: Poza tym sam skrypt jest bardziej elastyczny, może kolega woli sam decydować kiedy chce nawiązać połączenie :wink:

Normalnie, tak jak w każdym programie do edycji tekstu z GUI, czyli Zapisz/Zapisz jako… Chyba, że chcesz umieścić skrypt poza swój katalog domowy to już musisz to robić z uprawnieniami administracyjnymi.

Skrypty powłoki mają najczęściej rozszerzenie .sh ale w Linuksie rozszerzenia są zbędne, jak nie dasz rozszerzenia to skrypt i tak będzie działał tylko musisz mu wcześniej nadać prawo do wykonania jako programu.

Pozdrawiam!

linnet jest w /home/adam/speedtouch . Z tym rc.local nie bangla.

Wpisujesz:

sudo gedit /etc/rc.local

Otwiera ci się edytor testu z otwartym plikiem rc.local. Wklejasz do niego taką zawartość:

#!/bin/sh -e

#

# rc.local

#

# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.

# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other

# value on error.

#

# In order to enable or disable this script just change the execution

# bits.

#

# By default this script does nothing.

/home/adam/speedtouch/linnet -p

exit 0

Czyli kasujesz wszystko co tam jest (CTRL + C, CTRL + A, CTRL +V :smiley: ) i dajesz zapisz. Zamykasz edytor i robisz reboot (by sprawdzić czy wszystko działa).

Cudnie :smiley: Dzięki wielkie szanownym Panom :smiley:

A jeszcze jeżeli Panowie zechcieli mi odpowiedzieć, czy da się te idiotycznie pytania o hasło wyłączyć lub chociaż zredukować, to byłbym niezmiernie wdzęczny.

Po pierwsze nie jest idiotyczne, bo jest to jedno z zabezpieczeń systemu, dlatego Linux jest właśnie bezpieczniejszy niż Windows ale cóż Windows i przyzwyczajenia robią swoje (Microsoft za bardzo wchodzi w tyłek klientom), więc dla Ciebie są idiotyczne a dla mnie powodem do czucia się bezpiecznym.

Po drugie, nie napisałeś co to za partycje, domyślam się że windowsowe, czyli FAT/NTFS. Jeśli tak to do ntfs doinstaluj sterownik ntfs-3g , stwórz katalog, w którym ma być montowana partycja:

sudo mkdir /ntfs

i do /etc/fstab dodaj odpowiednią linijkę:

sudo echo "/dev/partycja_ntfs /ntfs ntfs ntfs-3g 0 0" >> /etc/fstab

Jeśli chcesz całkowicie wyłączyć potrzebę podawania hasła, to w konsoli wykonaj kolejno:

sudo su

visudo

I dodaj na końcu pliku taką linijkę:

nazwa_uzytkownika ALL=NOPASSWD: ALL

EDIT:

@JanSzatan - Odpowiedź kierowana do postu poniżej, pisana w tym poście aby nie zaśmiecać wątku :slight_smile:

Jednie wolą wygodę inni bezpieczeństwo :slight_smile:

Nie ma sprawy :slight_smile:

Pozdrawiam!

Panie drogi, nie przyzwyczajenie a wygoda;] I dziękuje za pomoc ;]