Ubuntu (Filmy na Youtube zacinają się coś koło 3fps)

Witam :smiley:

Ledwo rozwiązałem wczorajsze problemy, a dzisiaj dostrzegłem nowy.

Mam (chyba) problem z kartą ATI Radeon 9550. Filmy na yt czy też innych serwisach nie są płynne wieszają się jedynie dźwięk działa dobrze.

Filmy odtwarzane w Vlc czy jakimkolwiek innym programie działają bez zarzutu jednak coś dało mi do myślenia iż może karta graficzna nie funkcjonuje poprawnie. Szperałem na forach próbowałem trochę samemu i z pakietów Ubuntu pobrałem fglrx-control. Z tego co widzę to nic innego jak ATICatalyst. Kiedy próbuję go uruchomić wyskakuje taki oto komunikat.

komunikatq.th.jpg

Stwierdziłem że może coś nie tak z moją kartą graficzną. Sprawdziłem w terminalu czy ją wykrywa.

terminalx.th.jpg

Teraz nie wiem czy karta jest zainstalowana poprawnie czy tylko ją wykrywa.

Pobrałem sterowniki ze strony ATI. Komendą sh i ścieżką do pliku uruchomiłem plik run coś się robiło, robiło i padło.

Szperając w internecie czytałem, że z tymi kartami jest dosyć duży problem w dodatku nie są już wspierane przez producenta.

Za wszelkie rady dziękuje :smiley:

Podaj jaki masz sprzęt, bo Flash jest bardzo słabo zoptymalizowany i nie grzeszy litością dla starszych maszyn.

Mój komp to Athlon XP1600+, Asus A7N8X-X, 786RAM, Radeon9550 128/128. Być może to wina flash. Nie ma jakiejś lekkiej przeglądarki żeby filmy działały poprawnie?:slight_smile:

Taa, mi też strasznie wolno działają filmy na YT i już ktoś mi kiedyś powiedział, że nie będą działały dobrze, bo flash na linuksa jest strasznie słabo zoptymalizowany…

A kartę mam podobną do Twojej bo Radeon 9600.

Twój sprzęt jest za słaby na Flasha. Można spróbować postawić Debiana + Fluxbox + Arora, ale wątpie czy da to znaczącą poprawe.

Na Windowsie wszystko działa ok. Jeśli tak ma to wyglądać to chyba Ubuntu (albo ogólnie Linux) długo u mnie nie zagości (Nie zmienię komputera przynajmniej do grudnia - a jeśli to jedyny sposób który może pomóc). Pokombinuje jeszcze dzisiaj.

Miałem taki sam problem jak ty. Siedziałem na Celeronie 2.6GHz (FSB400) zmieniłem na Pentium 4 2.8GHz (FSB800) jeszcze O/C 3.2GHz. Teraz już można obejżeć film we Flashu (nie na fullscreenie). Nie wiń Ubuntu tylko ****** Panów od Adobe, swoją dorgą ich soft nigdy nie był zoptymalizowany. Zapomniałbym koszt zmiany procka i płyty kosztowało mnie coś koło 100zł.

A z tym wspieraniem to są wspierane przez otwarte sterowniki, zamknięte są już daawno nie wspierane.

Oprócz tego, że Flash nie jest zbytnio optymalizowany problem mogą stanowić sterowniki do karty graficznej, szczególnie te zamknięte. Ja w swoim laptopie mam kartę Intela, do której wydawane są sterowniki z otwartym kodem źródłowym i nigdy nie miałem problemów z Flashem, nawet na pełnym ekranie i w HQ lub HD. U mnie zużycie procesora podczas oglądania filmików na YouTube nie przekracza 20% zużycia procesora. Na stacjonarnym komputerze, na którym miałem Radeon 9200S na otwartych sterownikach też nigdy nie miałem problemów z Flashem, tak samo na laptopie mojej Mamy a na przykład na laptopie mojej dziewczyny na karcie Radeona (nie pamiętam modelu) instalowałem sterowniki zamknięte, bo na otwartych nie działały efekty Compiza i YT też działa dobrze bez przycinania i zużycie procesora również nie przekracza 20-30%,więc jak widać winę ponoszą również sterowniki, nie sam Flash. Na każdym komputerze, który wymieniłem działa Ubuntu.

Pozdrawiam!

Witam.

Rzeczywiście może to być wina procesora.

Że tak zapytam jak instalowałeś sterowniki od karty graficznej? Jeśli instalowałeś w trybie graficznym to się dziwię, że X jeszcze wstają. Zaloguj się w trybie konsoli. Wtedy w konsoli jako “sudo” :stuck_out_tongue:

sh /ścieżka/do/sterownika.sh

Potem zaloguj się na swoje konto i:

startx

Potem jak wszystko będzie ok, możesz jeszcze sprawdzić, czy jest obsługa renderingu 3D:

gears

===

Dodam, że używam PCLinuxOS, sterowniki otwarte, karta Radeon 9100 i flash działa bez problemu. Procesor Athlon 2000XP+

@roobal

Zgadza się roobal, ale starszy sprzęt nie obsługuje akceleracji, jeśli obsługuje to Flash nie ma sterowników.

Nie chodzi Ci przypadkiem o glxgears , wchodzące w skład pakietu mesa-utils? :wink:

Pozdrawiam!

Pewnie to są jakieś niuanse między dystrybucjami :slight_smile:

pclosscreen08.th.png

Polecenie:

glxgears

daje taki sam efekt :slight_smile:

Być może, u mnie polecenie gears pokazuje command not found :wink:

Pozdrawiam!

Możesz troszkę łopatologiczniej wytłumaczyć? Zalogować mam się przy starcie, uprzednio pobierając stery ze strony ati tak? Staram się nauczyć wszystkiego w miarę możliwości, może to dobrze że mam takie problemy jakiegoś doświadczenia nabiorę (Chyba sam się próbuje pocieszać :D)

Apropo filmów na yt kombinowałem troche i oto co uzyskałem. Filmy chodza normalnie. Łapią zwiechę jak ruszam myszką :D. Problem pojawia również kiedy uruchamiam filmy na FullScreen-ie. Wita mnie komunikat “The Adobe Flash Plugin has crashed”. Usuwałem flash instalowałem z innych źródeł i to samo. Grafikę sprawdze jutro bo już mi się spać chce :smiley:

Tak masz pobrać sterowniki, najlepiej do katalogu domowego i przełączyć się w tryb tekstowy i zalogować się na swoje konto a potem jako root, np. poleceniem sudo su , wyłączyć Xserver poleceniem init 3 i zainstalować sterowniki tak jak podał marcin wyżej. Po zainstalowaniu uruchamiasz znowu Xserver poleceniem init 5 i logujesz się do systemu. W razie potrzeby możesz uruchomić ponownie komputer, choć w Linuksie nie jest to specjalnie wymagane.

Pozdrawiam!

Jak próbuję przejść w tryb konsoli (Alt+Ctrl+F1/F2 o ile dobrze wiem) to monitor “zasypia” i koniec zabawy. Mogę jedynie Alt+Ctrl+F7 żeby do graficznego wrócić.

No to może loguj się od razu do konsoli. W gdm masz przecież do wyboru rodzaj sesji.

Zalogowałem się o oto co poczyniłem :slight_smile: na komendę init 5 nie uzyskałem żadnej odpowiedzi może źle jej użyłem albo co. Wyskoczył też komunikat odnośnie sterowników. Pobierałem ze strony ATi do Radeona9550 dla Linuxa 32bit. Chyba mi czegoś brakuje albo te sterowniki nie są odpowiednie.

zdjcie0147.th.jpg

Wybaczcie jakość, robione na szybko telefonem. Nie wiedziałem czy mogę jakoś zrzut ekranu zrobić :smiley:

Nie lepiej zrobić chroot’a, jeśli masz płytkę od Ubuntu lub jaką kolwiek inną z dystrybucją Linuks możesz to zrobić.

Instrukcja http://damlab.pl/howto/chroot/

Przeczytałem o tym chroot-cie ale uważam, że jest to zbyt skomplikowane jeśli z Linuxa ma korzystać “wkrótce” cała rodzina.