Ubuntu przeinstalowanie bez biosu

Czesc, mam problem, zainstalowalem ubuntu, ale chcialem jednak innaczej ustawic przydzielenie przestrzeni dyskowej. Problem mam taki, ze na kompie mam tylko ubuntu, a monitor mam z kolei wziety z pracy sluzbowy(lenovo T24i-10) i niestety nie moge wejsc do biosu, tzn moge ale monitor nie wykrywa sygnalu. Normalnie jak wlacze system monitor dziala, w Biosie nie. I nie wiem co mam zrobic teraz z tym fantem. Ktos ma jakas porade? Aha monitor podlaczam przez HDMI ale probowalem tez na VGA i dalej biosu nie widac. Nie mam innego monitora …

Wcześniej jaki monitor ozywałeś?

Wczesniej mialem win10 na telewizorze. Komp przelezal nieuzywany 2 lata, w miedzyczasie kupilem lapka i lapek sluzy do wszystkiego. Stary komp ma mi sluzyc do nauki linuxa itd. DO biosa tez nie potrzebowalem wchodzic od dawna, a na lapku wlacza sie normalnie na wbudowanym monitorze, wiec nie bardzo mam odniesienie.

Co to za komputer? Może przycisk menu szybkiego bootowania i wybrać pendrivie z szybkiej listy.

Teraz jestem w pracy wiec nie napisze dokladnie, ale komp zlozony przeze mnie, plyta i3 (tyle pamietam), grafika radeon r9 270, kurde sory nie pamietam, skladalem go lata temu, menu szybkiebo bootowania dziala, ale ekran sie nie wyswietla. ODpalilem go generlanie po 2 latach wczoraj, i spod windowsa wybralem opcje restartu z bootowalnego pena (na ktorym mam ubuntu) i wtedy sie wszystko wlaczylo OK zainstalowalem system. Ale teraz juz tej opcji nie mam. Nie bardzo chce inwestowac w nowy monitor.
PS. z kompem wg mnie jest wszystko OK, po tych 2 latach wlacyzlem dzialalo wszystko jak poprzednio. Jedyny problem to fakt, ze monitor nie wykrywa sygnalu z kompa do momentu pojawienia sie ekranu startowego OS.

Zmień partycje po instalacji.

To użyj GRUBa do bootowania z pendrive pod warunkiem, że używasz bootowania w trybie UEFI. Nie jest to proste dla początkującego, ale postaram Ci wytłumaczyć:

  1. Przy uruchamianiu jak masz menu GRUB (jak nie ma to naciskaj przycisk Shift lub w starszych dystrybucjach Esc szybko wiele razy przy uruchamianiu komputera do czasu uzyskania grub menu), przejdź do command prompt klawiszem “c”.

  2. Wpisz ls, aby uzyskać listę dysków/partycji. (hd0 to dysk pierwszy, hd1 to drugi itd.) Pendrive pewnie będzie dyskiem hd1.

  3. Jak już zidentyfikujesz partycję na pendrive np. jako hd1,gpt1 to wpisz ls (hd1,gpt1) powinno się pojawić coś w stylu:

Partition hd1,gpt1: Filesystem type fat - Label `etykieta_ubuntu`, UUID 1234-ABC8 Partition start-512 Sectors...

  1. To co musisz zapamiętać to UUID jakie się pokazało i po kolei wpisujesz:
insmod part_gpt
insmod fat
insmod search_fs_uuid
insmod chain
search --fs-uuid --set=root TWOJE_ZAPAMIĘTANE_UUID
chainloader /efi/boot/bootx64.efi
  1. Finalnie wpisujesz: boot i system powinien wystartować z pendrive pod warunkiem, że nośnik jest prawidłowo przygotowany i wcześniejsze kroki poprawnie wskazują na partycję z pendrive i plik bootx64.efi.

O panie! :slight_smile: Dzieki wielkie, sprawdze jak wróce z pracy.
Ale swoja droga czy to nie jest dziwne, ze nie mozna wejsc do biosu? ROzumiem gdybym odpalal kompa na TV, ale na zwyklym biurowym monitorze powinno przeciez dzialac…

Na jakimś tam złomku jeszcze na monitorze CRT tak miałem. Tzn. gdy weszło się do ustawień BIOS to sygnał był “out of range”. Wtedy pomogło podłączenie “śmieciowej” karty graficznej, przestawienie opcji w BIOS i powrót do zintegrowanej.
W sumie jak masz HDMI to nie głupi pomysł podłączenie go do jakiegoś TV.
Nieraz podłączałem laptopy z uszkodzoną matrycą do TV i ustawienia BIOS normalnie były widoczne.

Można systemd nakazać, by dokonał wejścia do efi, ty jednak piszesz, że masz bios.

@Domker - GRUB tez sie nie wyswietla, na bank sie wlacza, bo system sie nie uruchamia i mam ciagle czarny ekran, ale nic nie widze, ani na monitorze (hdmi/vga), a nie na tv niestety.

@nintyfan - sory dla mnie jako laika, nomenklaturowo to wciaz bios :wink: Tak czy innaczej, monitor ani tv nie wyswietlaja mi ekranu biosa/eufi/gruba.

Mam pod blokiem sklepik maly komputerowy chyba nie mam wyjscia tylko skoczyc do goscia i poprosic zeby mi umozliwil odpalenie i przeinstalowanie systemu.

Pisałeś, że na Windows odpisałeś bios. Systemd umożliwia to samo. Musisz tylko znaleźć odpowiednie polecenie, bo sam go nie pamiętam.

Zakładam, że masz inny komputer/laptop skoro tego nie używałeś przez 2 lata, więc przełóż po prostu dysk do innego komputera i zmień rozmiar partycji.
ps.
Może masz obudowę na dysk zewnętrzny? Adapter USB-SATA kosztuje też grosze.

Płyta główna ma kartę graficzną? Zakładam, że masz wyświetlacz podłączony do karty, a może BIOS idzie przez wbudowaną?

hej, dzieki za wszystkie odpowiedzi. Problem “rozwiazalem” (to dosyc wzgledne) metoda prostacka, bo juz mialem dosyc meczenia sie z tym. Moze to byl wielki blad, jeszcze nie wiem, ale z poziomu systemu wszedlem w apke discs i po prostu zrobilem format dysku -> reboot i odpalilo bootowalnego pena z instalka. Przy probie instalacji systemu od nowa wyskoczyl mi jakis komunikaty, ze jest problem z formatowaniem partycji systemowej efi. Dokladnego komunikatu nie pamietam, ale zrobilem wstecz i pozmienialem partycje jeszcze raz. Postanowilem brnac dalej w swojej desperacji i jak kazdy laik ktory przeczytal X poradnikow nt. instalowania ubuntu, wymyslilem sobie podzial: 500MB dla partycji systemowej EFI, 100GB dla / (ext4), 16GB ext4 dla partycji wymiany, i na zewnetrznym dysku 1TB ext4 dla /home. Czekam na kpiny z Waszej strony :smiley:

I ok, system sie zainstalowal. Mam teraz problem, ktory rowniez wystepowal wczesniej, a o ktorym nie pisalem, a po czesci myslalem ze moze zniknie przy ponownym postawieniu systemu. Problem juz pojawil sie podczas instalacji, kazde moje klikniecie mialo opoznienie, sama myszka reagowala natychmiastowo ale juz klikanie mialo opoznienie kilku sekundowe, to samo z reakcja klawiatury. System jak sie uruchomi ale zanim sie zaloguje, wydaje sie dzialac szybko myszka reaguje szybko, klikniecia dziala od razu, wpisywanie hasla przy logowaniu rowniez pojawia sie natychmiast, tak jak powinno. Po zalogowaniu znowu jest ten sam problem, najade myszka na ikone aplikacji, podswietli sie dopiero za 3 sekundy, klikniecie to samo. Wpisywanie komend w terminalu rowniez ma opoznienie, filmy na YT klatkuja. Zakladam ze to problem ze sterownikami karty graficznej. (zanim jeszcze zrobilem ten format probowalem zainstalowac inne sterowniki ale napotkalem cala mase problemow z fglrx-core i zgodnoscia z innymi ppa). Nie wiem jak to rozwiazac, przeczytalem juz z 20 roznych forow na ten temat i podawane porady niestety nie dzialaja u mnie. Konfiguracja mojego kompa ponizej:
proc: core i3(1150) intel i3-4160 3.60Ghz 3mb box
pamiec DDram3 2x 4096MB
desk twardy sdd goodram 120GB sata ssd c100
dysk twardysata III 1TB
grafika PCI-E MSI Radeon R9 270 2048M)
plyta glowne Socket 1150 gigabyte ga-h81m-hd3 (hb1 pci-e ddr3)

PS. o ile to cos da ponizej wynik lspci -nn | grep -E ‘VGA|Display’
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 4th Generation Core Processor Family Integrated Graphics COntroller [8086:041e] (rev 06)
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Device, Inc. [AMD/ATI] Curacao XT / Trinidad XT [Radeon R7 370 / R9 270X/370X] [1002:6810]

Jak wygląda sprawa z grafiką zintegrowaną też na niej źle działa jak na Radeonie R9 270 ?

Twój Radeon to architektura GCN 1.0 o ile się nie mylę i jest problematyczna w 2 punktach.

  1. sterowniki graficzne
  2. środowisko graficzne (DE) GTK (problemy z akceleracją sprzętową na takich kartach pre-GCN 2.0)

Na jakich sterownikach obecnie pracuje twoja karta grafiki ?
( lspci -v | grep -A11 VGA)

Oczywiście idzie zrobić, żeby działało to w miarę ok, ale karta musi pracować na sterownikach amdgpu i środowisko graficzne nie oparte o GTK (np. KDE), aby wyzbyć się pozostałych problemów.

Nie wiem jak wyglada sprawa z grafika zintegrowana, nie potrafie tego sprawdzic nawet. Jestem mega zielony, cala swoja wiedze czerpie z tego co wyczytam na forach.

lspci -v | grep -A11 VGA daje:
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 06) (prog-if 00 [VGA controller])
Subsystem: Gigabyte Technology Co., Ltd 4th Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 34
Memory at f7800000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4M]
Memory at d0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
I/O ports at f000 [size=64]
Capabilities:
Kernel driver in use: i915
Kernel modules: i915

00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
Subsystem: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Curacao XT / Trinidad XT [Radeon R7 370 / R9 270X/370X] (prog-if 00 [VGA controller])
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Curacao XT / Trinidad XT [Radeon R7 370 / R9 270X/370X]
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 35
Memory at e0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
Memory at f7e00000 (64-bit, non-prefetchable) [size=256K]
I/O ports at e000 [size=256]
Expansion ROM at 000c0000 [disabled] [size=128K]
Capabilities:
Kernel driver in use: radeon
Kernel modules: radeon, amdgpu

Nie mam pojecia jak zmienic srodowisko graficzne.

Kernel driver in use: radeon
Kernel modules: radeon, amdgpu

Czyli masz w użyciu sterowniki radeon, a nie amdgpu.
Trzeba by zainstalować xserver-xorg-video-amdgpu

Tutaj pewny nie jestem, bo Ubuntu ma starą dokumentację.
Najlepiej byłoby dodać sterownik radeon do blacklisty w pliku:
/etc/modprobe.d/blacklist.conf
dodać:
blacklist radeon

Potem regeneracja initramfs poleceniem:
sudo update-initramfs -u

Trudno przewidzieć jak zachowa się po restarcie system.
Nie mam takiej karty, aby to zweryfikować, ale teoretycznie powinien załadować sterownik amdgpu. W najgorszym wypadku uruchomi się w trybie konsoli i trzeba będzie przywrócić poprzedni stan.

Nie mam pojecia jak zmienic srodowisko graficzne

Ubuntu ma domyślnie GNOME, Kubuntu ma KDE domyślnie, ale można po prostu zainstalować KDE i odinstalować GNOME w menadżerze pakietów lub spod terminala i tym samym zamiast takiego Ubuntu masz Kubuntu ze środowiskiem KDE :stuck_out_tongue:
Tu masz jak wygląda KDE na Ubuntu (czyli Kubuntu):


A GNOME znasz, bo masz go obecnie.

Dziekuje bardzo Domker za pomoc i poswiecony czas, przetestuje jak tylko wroce z pracy. Mam nadzieje, ze pomoze, bo ostatnio tylko pracuje w nocy, po obudzeniu siedze przed tym kompem poczym wybija 23:00 i znowu do pracy, juz sni mi sie sam terminal :smiley: