Ubuntu - tworzenie kilku partycji

Zainstalowałem ubuntu. Wcześniej na windowsie mialem łącznie 4 partycje, dajmy na to

C=100gb[system windows]

D=200gb[gry,programy,download]

E=400gb[piosenki,filmy,dokumenty]

F=300gb[smieci]

Jak teraz zrobić w Linuxie, żebym miał tak jak na windowsie? Chce używać tylko linuxa, windowsa już wywaliłem. Da się tak zrobić, aby te partycje były widoczne w oknie “PLIKI” w kategorii “URZĄDZENIA”

 

na linuxie mam przydzielone na system 100gm i reszta jest jako /home

Wszystko da się. Jest taki program o nazwie gparted. Potrafi on usuwać, tworzyć, zmieniać rozmiar i przesuwać partycje. Poczytaj o jego obsłudze. Zaplanuj sobie jak ma wyglądać podział u ciebie. Na system przydzielone masz 100gm - co to jest, jakieś gramo-metry?

 

na linuxa mam 100GB

 

Ale jak to zrobić, żeby miało ręce i nogi?

Jak ręce i nogi. Po prostu dzielisz sobie tym programem duży dysk na mniejszcze partycje. Format plików dajesz najlepiej ext4. To tyle. Po podzieleniu dysku w eksploratorze plików będziesz widział swoje partycje. Od razu będą działać.

Najlepiej zrobić tak, aby partycje były montowane (podłączane do struktury katalogów) automatycznie podczas startu systemu. Służy do tego plik /etc/fstab. Tam jest zapisane np. partycja o nr UUID ma być montowana do katalogu xyz z systemem plikowym abc z opcjami 1234. Tutaj dowiesz się jak sprawdzić jaki numer UUID mają partycje http://www.mblog.boo.pl/artykul-161-blkid-sprawdzanie-numeru-uuid-partycji-urzadzenia.html

Jak już ustalisz numer UUID partycji, to dokonaj odpowiedniego wpisu w w/w pliku. Utwórz katalog (pusty), do którego ma być partycja montowana itp. Dodam tylko, że edycja tego pliku oraz tworzenie katalogu w miejscu innym niż katalog własny, wymaga uprawnień administratora.

Można też prościej, bez nr UUID. Ja mam na dysku 2 partycje z systemem plikowym NTFS, bo mam Windows 7. Są to partycje /dev/sda2 i /dev/sda5. W pliku /etc/fstab mam dwa wiersze odpowiadające tym partycjom:

/dev/sda2 /mnt/02 ntfs defaults 0 0

/dev/sda5 /mnt/05 ntfs defaults 0 0

Te dwa wiersze oznaczają, że np. partycja /dev/sda2 ma być montowana w katalogu /mnt/02 z systemem plikowym ntfs i domyślnymi ustawieniami. Oczywiście ten katalog o nazwie 02 w /mnt utworzyłem sam.

zaczynam już się gubić.

Robie od nowa partycje podczas instalacji sustemu.

/dev/sda

  /dev/sda1   -20gb na linuxa

 /dev/sda2   -100gb /home

 /dev/sda3   -450gb

 /dev/sda4   -430gb

 

wszystkie jako podstawowe, jakie punkty montowania przypisać do partycji sda3 oraz sda4? chcę je używać jak partycje w win7

Wobec tego mam propozycję. Zanim zaczniesz tworzyć te partycje - poczytaj na ten temat, nie śpiesz się. To tylko na początku wydaje się trudne. Dysk twardy to taki stół, na którym możesz ustawić tace (partycje), które są elastyczne - dają się zmniejszyć, powiększyć, przesunąć - ale tylko w granicach tego stołu.

spieszę się, bo przy pierwszej instalacji linuxa wyczyściłem, sobie cały dysk, wszystkie dane mi przepadły :smiley: ale już je odzyskałem i leżą sobie całkowicie na innym,fizycznym, dysku.

 

jeśli zrobię tak:

/dev/sda

  /dev/sda1   -20gb na linuxa

  /dev/sda2   -100gb /home

  /dev/sda3   -450gb /home/mojepliki

  /dev/sda4   -430gb /home/piosenki,filmy

 

zda to egzamin?

Pytasz o punkty montowania /dev/sda3 i /dev/sda4. Decyzja należy do ciebie. Możesz sobie wymyślić np. że /dev/sda3 będziesz montować do /mnt/piesek, a /dev/sda4 do /mnt/kotek. Albo do zupełnie innych katalogów. Możesz to określić już podczas instalowania systemu, wtedy te katalogi zostaną utworzone przez instalator. Jeżeli chcesz to zrobić po zainstalowaniu systemu, to czeka cię edycja pliku /etc/fstab i ręczne tworzenie katalogów, ustalanie UUID itp.

jestem w trakcie instalowania systemu. Zobacze czy osiągnąłem to co chciałem. :stuck_out_tongue:

Na twoim miejscu zamiast tworzyć te dodatkowe partycje powiększyłbym na maksa /home.

Też o tym myślałem, ale wtedy będę miał jedną partycję i wszystko będę musiał tam wrzucać. W windowsie się już przyzwyczaiłem do kilku partycji.

I odnośnie tego, zrobie /home z całą dostepną pamięcią i podczas instalacji linuxa na nowo, to partycja /home oraz “/” sa jako dwie różne partycje? czy to sa tak jakby katalogi?

 

Zainstalowałem ponownie i niby jest ok. Dyski pokazują mi się pod nazwą “wolumin o rozmiarze 200GB” można jakoś zmienic na swoją nazwe?

Partycja / być musi. Bez niej nie da się zainstalować systemu. Partycja /home może być, ale nie musi. Tak w rzeczywistości to to jest katalog /home znajdujący się w strukturze katalogów, którzy może znajdować się na innej partycji. Co do tych nazw - nie wiem. Jak ja chcę “wejść” do katalogu Dokumenty, to najpierw idę do katalogu domowego i dalej do Dokumenty.

ok, mam tak

/dev/sda

  /dev/sda1 20gb na system

  /dev/sda2 /home- cała dostępna pamięć

 

i gdy nastepnym razem będę chciał sformatować system, to przepadnie mi cały dysk, czy tylko  /dev/sda1?

wez pod uwage ze struktura katalogow w linuksie jest inna niz ta w windowsie, jezeli masz montowac osobno katalogi w /home np /home/muzyka to lepiej daj wiecej na home po prostu

Nie ma czegoś takiego jak “formatowanie systemu”. Jest formatowanie partycji. Jak następnym razem będziesz instalować system, to instalatorowi wskaż /dev/sda1 jako / i nakaż jej sformatowanie a /dev/sda2 jako /home i bez formatowania. Wtedy wszystkie dane na /home zostaną.

czyli linux wszystkie partycje tworzy jako “katalogi” na partycji / ?

można to tak ująć, montujesz katalogi na partycje

Tak. Ten katalog / jest nadrzędny. W nim znajdują się wszystkie inne podkatalogi czyli również /home. Użytkownicy umieszczają na odrębnych partycjach nie tylko podkatalog home. Niektórzy dają na innych partycjach katalog /boot, /usr. /var itp.

Dla przykładu w firmie mamy osobny dysk na katalog /var/log wtedy to wyglada na przyklad tak /dev/sd B /var/log