Ubuntu - tworzenie kilku partycji

???

Uźywam Archa od przeszło roku. Nigdy nie miałem wydzielonej partycji /boot.

Od kiedy Linux wymaga osobnej partycji /boot? Linux wymaga tylko jednej partycji, czyli /, reszta jest tylko opcjonalna. Używam Linuksa od ponad roku(najpierw Ubuntu, potem Debian i teraz Arch) i nigdy nie miałem osobnej partycji /boot. Mam tylko 2, czyli / i swap.

Lukasch255, na jakim etapie stanąłeś, bo z treści tego wątku trudno wywnioskować? Pisałeś najpierw o Ubu, a później nagle twój Debian się przebija przez te morze OT.

 

Do reszty od /boota:

Komenda dd pozwala :wink:

dd nie ma nic wspólnego z formatowaniem dysku.

​Poczytaj sobie:

man dd

zamiast wypisywać bzdury. Kilka osób wyżej też zwyczajnie bredzi.

Koledze pewnie chodziło o nadpisanie powierzchni zerami, czy innymi losowymi śmieciami. Faktem jest jednak, że z formatowaniem nie ma to wiele wspólnego.

 

 

Posłuchałem rady kolegi wyżej i zainstalowałem debiana. Chcę pozostać przy linuxie dłużej a konsoli prędzej czy później będę musiał używać :stuck_out_tongue:

obecnie mam tak:

/dev/sda

  /dev/sda1   -25gb na debiana

  /dev/sda2   -8gb swap

  /dev/sda3   -900gb /home

 

Mimo wszystko, dalej nie wiem jak zrobic kilka partycji na przechowywanie plików.

CHciałbym osiagnąć takie coś:

/dev/sda

  /dev/sda1   -25gb na debiana

  /dev/sda2   -8gb swap

  /dev/sda3   - 200gb na pliki       

  /dev/sda4   - 400gb na pliki     

  /dev/sda5   - reszta wolnej pamięci na pliki

 

 

/dev/sda3 ustawię na /home

a jak ustawić /dev/sda4 oraz dev/sda5?

Jeżeli nie chcesz się bawić w rozwiązania typowo Linuksowe (LVM), możesz skrócić partycję home do pożądanego rozmiaru, dołożyć partycję rozszerzoną i na niej kolejne dwie wedle uznania. Numery nie będą dokładnie takie, jak podałeś, ale funkcjonalnie uzyskasz to, co chcesz.

 

Edit:

 

czyli mogę zrobić tak:

 

  /dev/sda1   -25gb debian    /

  /dev/sda2   -8gb swap               /swap

  /dev/sda3   - 200gb na pliki      /home/mnt/programy

  /dev/sda4   - 400gb na pliki     /home/mnt/filmy

  /dev/sda5   - reszta pamięci    /home/mnt/inne

 

Dobrze? :slight_smile:

Wszystko możesz. Twój dysk, twój jego podział. Drobna uwaga. Jeżeli obecne sda3 zmniejszysz i na uzyskanym wolnym miejscu utworzysz partycję rozszerzoną, to będzie się ona zwała sda4. Sama partycja rozszerzona nie nadaje się do użytku. Musisz na niej utworzyć dwa dyski tzw. logiczne. One będą miały nazwy sda5 i sda6. Wtedy ten sda5 montuj w /home/nazwa_użytkownika/filmy a sda6 w /home/nazwa_użytkownika/inne. Żadnego mnt w /home. Jakiś idiota cyrkowiec ci to mnt sugeruje. Katalog /mnt istnieje w systemie katalogów i nie trzeba go tworzyć w /home.

 

 

sorry, źle napisałem. Miałem na myśli

/dev/sda3   - 200gb na pliki      /mnt/programy

/dev/sda4   - 400gb na pliki      /mnt/filmy

 

czy lepiej zrobić tak jak podałeś

/home/lukasz/filmy

/home/lukasz/muzyka

 

czy mogę pominąć nazwe użytkownika i dać

/home/filmy

/home/muzyka

 

i to wtedy będą te 2 partycje montowane w katalogu /home?

Jeżeli dasz jako punkty montowania /home/filmy i /home/muzyka, to będziesz miał problem z prawami dostępu, bo system te katalogi w /home będzie traktował jak katalogi domowe użytkowników o nazwach filmy i muzyka. Nie utrudniaj sobie życia i daj punkty montowania /home/lukasz/filmy i /home/lukasz/muzyka. Katalog /home to jest miejsce, gdzie swoje katalogi domowe mają użytkownicy. Przecież tych użytkowników może być wiele. Przykładowo ty masz swój katalog w /home/lukasz a twój brat w /home/brat itp. Katalog /home nie jest twoim katalogiem domowym, jest to miejsce na katalogi domowe użytkowników. W /home niczego nie zapiszesz jako zwykły user, bo system ci nie pozwoli.

 

Masz rację, teraz się temu przyjrzałem i faktycznie miałbym problem z dostępem.

Kolejna niejasność.

Mam obecnie 3 partycje

/

/swap

/home

 

nie wiem teraz jak to opisać, aby miało ręce i nogi.

Wchodzę do katalog głowny/home/lukasz i mam foldery muzyka, dokumenty, pobrane,obrazy  itp

 

tutaj mam ta partycję /home, którą zrobiłem przy instalacji

/media/lukasz/fae883f7-d7fc-4427-bdc6-31a7153a4522/lukasz/

i są w niej też katalogi dokumenty, obrazy, muzyka itp

 

jak to jest, jedne z drugim się nie nakładają na siebie, a przecież zrobiłem osobna partycję /home

Chyba że w katalogu głównym, tak jak wczesniej pisałeś, musi być zrobiony katalog użytkownika -/home/lukasz

 

 

Czuję, że jeszcze długa droga przedemną  :?

Ten zapis: /media/lukasz/fae883f7-d7fc-4427-bdc6-31a7153a4522/lukasz/ - to są jakieś cuda, jakich świat jeszcze nie widział :slight_smile:  Nie wiem co to jest i skąd się wzięło. Najczęściej jest tak, że zaraz po zainstalowaniu nowego-świeżego systemu, w katalogu użytkownika znajdują się katalogi takie, jak Dokumenty, Obrazy, Wideo, Muzyka itp. Są one puste. Twórcy dystrybucji uważają bowiem, że użytkownik to taka ciemna masa, że nie przyjdzie mu do głowy aby swoje zbiory danych umieszczał w odrębnych katalogach i sami mu tworzą te katalogi. Rzecz polega na tym, że w pliku /etc/fstab musi się znajdować zapis, który zmusi system do zamontowania partycji /dev/sda5 w katalogu /home/lukasz/Filmy a /dev/sda6 w /home/lukasz/Muzyka. Jeśli takie wpisy w /etc/fstab się znajdą, to partycje będą montowane w tych katalogach. To jest bardzo proste i logiczne. Tylko najpierw musisz mieć te partycje sda5 i sda6 na sda4, później musisz dokonać wpisów w /etc/fstab. Tutaj dam ci podpowiedź w postaci mojego pliku /etc/fstab - z tym, że ja nie używam UUID.

/dev/sda6   /               ext4     rw,relatime,data=ordered 0 1

/dev/sda3   /mnt/03   ext4   defaults    0 0

/dev/sda2   /mnt/02   ntfs    defaults    0 0

/dev/sda5   /mnt/05   ntfs   defaults    0 0

/dev/sda7   /mnt/07   ext4   defaults   0 0

/dev/sda8   /mnt/08   ext4   defaults   0 0

/dev/sda9   /mnt/09   ext4   defaults   0 0

/dev/sda1   none       swap   sw           0 0

To widocznie mały jest ten twój świat i mało wiesz.

​Taką postać standardowo mają montowane udziały.

​Ma to sens jedynie gdy komputera używa wyłącznie jeden użytkownik.