Ubuntu vs. Windows XP na netbooku Asusa

Który system jest lepszy na netbooka: Ubuntu 10.10 Netbook Edition czy Windows XP? Czy XP ma jeszcze jakieś zalety czy jest systemem już “martwym”?

Wg mnie Xp :smiley:

za linuxem nie przepadam :smiley:

@pakierhakierxd

Masz jakieś złe doświadczenia z tym systemem?

Wygląd mi nie pasuje,raz mi się posypał po aktualizacji sterownika -linux mandriva,brak oprogramowania takiego jak na windows gg,aqq,thunderbird,winamp … linuxowe odpowiedniki mi się nie podobają

Kadu, thunderbird, audacious - klon winampa 2.0

Netbooki mają i tak zbyt małą rozdzielczość monitora (1024x600) i niektóre programy do Windowsa się nie zmieszczą (Photoshop, AutoCAD, CorelDraw, iTunes, Encyklopedia PWN 2010…). A podstawowe są już w linuksie.

Poza tym w linuksie programy zajmują mało miejsca i szybko się uruchamiają, system nie jest spowolniony dodatkowo antywirusem, wszystko instaluje się z repozytoriów lub ze strony producenta (np. Opera) a netbooki nie mają napędu optycznego. Linux jest też bezpiecznym systemem, w Windowsie XP łatwo coś złapać.

Ważną zaletą linuksa jest możliwość szyfrowania partycji /home (opcja w instalatorze), bez znajomości hasła praktycznie nikt niepowołany nie ma szans dostać się do danych. A to się przydaje w przypadku zgubienia/kradzieży, pół biedy z kosztem komputerka, ale złodziej może dostać się np. do banku lub Allegro.

Starsze programy do Windowsa można spróbować zainstalować poprzez Wine, mnie np. udało się CorelDraw Classic (8) z 2000 roku, PowerPoint Viewer 97 i 2010, a MS Office 2000/2002/2003 też powinien działać. Po 2002 roku wymagają większej rozdzielczości.

Dodane 19.12.2010 (N) 18:12

Bez przesady, linux obsługuje protokół Gadu-Gadu i to bez wyskakujących okienek. Thunderbird od samego początku jest w wersji na linuxa. Odtwarzaczy muzyki/filmów też nie brakuje. Domyślny Totem odtworzy wszystko po instalacji pakietu restricted-extras (Ubuntu 10.10 proponuje to już przy instalacji systemu).

Z wad, mnie w 10.04LTS nie udało się nawiązać połączenia z Internetem przez bluetooth za pośrednictwem telefonu Samsung Solid.

Flash na linuksa jest nieco bardziej wymagający niż pod Windows, ale podobno we Flashu 10.2 się poprawi.

Ubuntu. Powód banalny, więcej przestrzeni roboczej. Może być i zwykłe Ubuntu odpowiednio skonfigurowane. Np. zastąpienie dolnego panelu dockiem(z intelihide), usuwanie obramowań dla zmaksymalizowanych aplikacji (aplet window button), globalmenu, zmniejszenie czcionek i panelu. Możliwości jest naprawdę wiele.

@Coman_PL

Przyznaję rację. Na tym właśnie polega magia linuksa. Wszystko można wyczarować …

Pozdrawiam.

A można zainstalować takiego linuxa obok xp na netbooku ?? i nie sprawia to problemów :smiley:

ile zajmuje … ??

Można.

IMO oba będą dobre. Zależy co wolisz.

Kadu/Pidgin, Pidgin, Thunderbird, odtwarzaczy muzycznych też trochę jest. W zasadzie wszystko to da się zastąpić. A to że tobie odpowiedniki się nie podobają, nie znaczy że innym również. Są osoby, które mają większe problemy, potrzebują programów, które pod Linuksem nie mają odpowiedników lub są one zbyt niedoskonałe, nie obsługują w pełni formatów itp. (np. OpenOffice ma problem z idealnym odtworzeniem dokumentów Office’a, a pod Linuksem nie obsługuje w ogóle formatu Accessa 2007 i wzwyż - pomimo że niby jest oparty na XML).

Pewnie, że można … sprawdź zgodność sprzętową i jedziesz … tylko uważaj przy partycjonowaniu dysku - nie wytnij sobie partycji recovery.

Jako użytkownik Linuksa jestem za Ubuntu :wink:

@ pakierhakierxd

Ja tak samo mogę powiedzieć, że na Windowsie nie odpalę programów linuksowych, jak chociażby Rhythmbox, czy K3B, ale nie oznacza to, że jest systemem gorszym. Po prostu na Windowsie są inne programy przeznaczone do tego celu.

tylko wiesz ja na linuxie to nawet jak miałem to nie wiedziałem jak nawet zainstalować program z repozytorium jakoś nie chce mi się bawić …

próbowałem korzystać z wbudowanego komunikatora pidgina chyba ale nie działał :frowning:

odtwarzacz muzyki jakiś tam znalazłem wbudowany

mi się nie podoba to że obsługi linuxa bym musiał się nauczyć bo trochę inaczej niż w Windows

wiele razy już próbowałem bawić się z linuxem i jakoś mi nie przypada do gustu …

ale może kiedyś w końcu zainstaluje jako 2 system na stałe :stuck_out_tongue:

XP rządzi chociarz kiedyś miałem 7

Dla mnie rządzi 7 :stuck_out_tongue:

ale na netbooku chyba bym wolał xp home niż mocno okrojonego Windows 7 starter

Można zainwestować i kupić na netbooka i Windows 7 Ultimate. Na to samo wyjdzie, ale będzie można np. zmienić tapetę.

Ale z każdym wydaniem Windows 7 będziesz się na netbooku raczej męczyć.

Wg. mnie na netbooku z 1GB RAMu Win7 to pomyłka. XP radzi sobie znacznie lepiej, podobnie jak Ubuntu.

Jak najbardziej popieram. Tyle że żeby legalnie używać tam XP, musiałbyś go zakupić (Windows 7 Starter nie daje prawa do downgrade).

Zazwyczaj ludzie nie kupują 2 raz systemu chyba że na allegro też łamiąc licencje,raczej myślą tak że kupili i 2 raz nie będą kupować …

To może jam coś powiem na ten temat … Mam netbooka i sprawdziłem go w konfiguracjach: 7 /Starter/ - XP - openSUSE 11.3 - Ubuntu 10.10.

I jeżeli chodzi o pojedynek Ubuntu vs XP to trudno rozstrzygnąć. Ubuntu jest fajnym systemem, który po instalacji mamy gotowy do pracy. A w XP wiadomo jak jest. W linuxie nożna zainstalować programy przygotowane dla Windows. Niestety nie wiem czemu, ale Ubuntu ma zawsze jakieś “ale” i albo wyskakuje coś o zabezpieczeniach i nie instaluje albo są problemy (np. zawieszenia), co na tym samym kompie te same pragramy na openSUSE działały bez problemu.

Wadami Ubuntu jest słabsza wydajność flasha w porównaniu do XP (na youtube “głównym” tego nie widać, ale wystarczy uruchomić youtuba w wersji mini lub też inny odtwarzacz filmów wideo w przeglądarce, a pokaz slajdów się odbędzie), a dodatkowo mniej trzyma na baterii niż XP.

Ja bym na miejscu autory zainstalował/doinstalował systemy i zobaczył który system będzie “fajniejszy”.

Mam jednak takie dziwne wrażenie, że autor działa teraz na Win 7. I tutaj jest pułapka, bo niektórzy producenci mówią, że netbook działa “do 12h bez ładowania”! Problem jest tylko taki, że w większości przypadków 12h=Win 7, na innych może być nawet 1/3 tych 12h, także radze uważać …

O matko, ale się napociłem :smiley: