Udostępnienia zasobów ubuntu server na virtual boxie - jak?

Witam! Chciał bym się dowiedzieć, jak trzeba ustawić virtual boxa z zainstalowanym Ubuntu Server 11.04, abym mógł połączyć się z nim za pomocą ftp i używać go jako pełnoprawnego serwera stron www?

To raczej kwestia ubuntu, na którym się nie znam na tyle by komuś w jego sprawach doradzać. A w vb wystarczy, że zmienisz nata na internal network (czy jakoś tak), co umożliwi ci ustawić se na ubuntu inne ip sieci wewnętrznej niż na pc.

Zainstalowałem na serverze lamp’a, bind9, oraz postfixa i webmina tylko teraz jak teraz udostępnić te zasoby “światu”? :slight_smile:

Serwerów FTP masz kilka do wyboru, możesz zainstalować, np ProFTPd. Jak chcesz udostępnić serwer światu, to musisz mieć przede wszystkim publiczne IP i albo te IP przypisujesz bezpośrednio serwerowi albo stawiasz go w DMZ i nie robi to różnicy czy to wirtualna, czy fizyczna maszyna.

Pozdrawiam!

W DMZ? A może jakiś mały tutorial co i jak? :wink:

> > Klik < <

Co do tutoriala, to nie wiemy jaki masz router.

LeserGD , TP-LINK WR340G :wink:

A w ogóle w obrębie sieci lokalnej odpowiednie usługi działają?

Z TP-Linkiem dawno nie miałem do czynienia i nie pamiętam, jak wystawić kompa do DMZ.

Co do wystawienia serwera na świat, powinno wystarczyć przekierowanie portów wykorzystywanych przez poszczególne usługi (np. ftp - port 21, apache - port 80) na lokalne IP serwera.

Opis przekierowania portów na Twoim routerze: > > Klik < <

LeserGD , ogólnie chciałem wykorzystać ten “serwer” do wysyłania maili poprzez SMTP z odpowiednim skryptem napisany w php. Chciał bym też móc “wrzucić” pliki na ftp tego serwera ze swojego komputera i używać go jako serwera www oraz dać dostęp do projektów na tym serwerze kilku osobą.

Wchodzisz w ustawienia Advanced Settings>Forwarding>DMZ, podajesz tam adres prywatny serwera (maszyny wirtualnej), zaznaczasz enabled, zapisujesz zmiany i już działa. Przez publiczne IP serwer powinien być dostępny dla całego świata na każdym porcie.

Pozdrawiam!

roobal , czy adres prywatny to serwera to ip, które przydzielił mi provider?

Nie wiem jakie IP przydzielił Ci operator czy prywatne, czy publiczne. Poczytaj jak sprawdzić jakie masz IP w tym temacie

:arrow: publiczne-czy-prywatne-sie-dowiesz-jak-sprawdzic-t436771.html

Pozdrawiam!

roobal , ip 192.168.1.100, maska 255.255.255.0

Jak z takim ip poustawiać to wszystko?

Jeżeli to jest adres lokalny serwera, to adres ten musisz wpisać w konfiguracji DMZ aby wystawić go na świat.

LeserGD , a ten adres sprawdzić w linuxie czy na hoście w windowsie, a może to bez znaczenia?

Jeśli taki adres dostajesz od dostawcy łącza, to możesz już zapomnieć o stawianiu serwera. W tym przypadku możesz się zapytać operatora czy istnieje możliwość uzyskania publicznego IP, prawdopodobnie za niewielką opłatą :wink:

Bez znaczenia.

Pozdrawiam!

roobal , a da się chociażby postawić na tej maszynie serwer mail, żebym mógł wysyłać maile z niego za pomocą skryptu PHP?

Jeżeli wirtualna maszyna ma dostęp do internetu, to możesz na niej zainstalować/uruchomić te same usługi co na normalnej maszynie.

LeserGD , czyli zainstalować “sendmail” i go skonfigurować? Btw. czy w takim wypadku muszę podpinać domenę pod tą wirtualną maszynę?

Sendmaila nawet nie instaluj, pod względem bezpieczeństwa wypada najgorzej. Możesz postawić Postfix i do tego Squirellmail, jeśli chcesz zarządzać pocztą przez przeglądarkę.

Pozdrawiam!