Ulepszenie komputera

Witam posiadam taki oto sprzęt:

płyta główna: Foxconn G31MX
procesor: Intel pentium E2180
karta graficzna: Nvidia GeForce 9500 GT
Ram: 2 x 1 GB
Dysk twardy: Maxtor STM 3160212A (chyba jakiś noname)
Zasilacz: Jakiś noname 400 W bodajże
Postanowiłem ostatnio że ulepszę niewielkim kosztem komputer i przerobię go na coś na czym będę mógł pograć w Lola na maksymalnych w ponad 60 Fps’ach a do tego spokojnie przeglądać internet bez ścinek itp.
Zamówiłem już procesor Q6600(widziałem że całkiem dobrze sobie radzi). Dokupię jakiś dysk SSD, i ewentualnie nowy HDD oraz 2 kościu ramu po 2 GB i kartę graficzną.

Moje pytanie do was brzmi; Co polecacie mi kupić w niewielkim przedziale cenowym, aby usprawnić tą maszynkę. Chodzi mi głównie o kartę graficzną(fajnie by było gdybyście mogli podać taką której nie ograniczałby procesor i na odwrót, dlatego chciałbym by możliwie była jak najtańsza), byłbym również szczęśliwy gdybyście polecili mi jakiegoś SSD do ± 100 zł, znalazłem np. ten https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su800-256gb-sata3-asu800ss-256gt-c-1047725/ Chciałbym zainstalować na nim system i kilka programów
I czy warto wymienić dysk twardy czy go zostawić ?? Bo wydaje mi się że nie ma dużego wpływu na działanie komputera.

Dodam jeszcze, że za jakieś 2 lata planuję wymienić cały komputer, dlatego proszę o w miarę tanie rozwiązania. Jeśli chodzi o dysk to byłbym w stanie dołożyć te kilkadziesiąt zł. do lepszego, ponieważ w przyszłości mógłby mi posłużyć przy składaniu nowszego PC.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc, starałem się wszystko opisać dokładnie, jeśli jednak bym o czymś zapomniał to proszę pytać :slight_smile:

Polecam coś takiego:

1 polubienie

Pierwszy raz widzę ziomka na oczy, dzięki wielkie :smiley:

Takich klientów lubimy, wiedzą co potrzeba i są konkretni :wink:
Dobry wybór, kwestia tylko 64 bitowego Windowsa, inaczej nie obsłuży 3,5 + RAM.

Co d karty, GTX 750, rx 550, gt 1030, rx 560. Coś z tych pewnie by pasowało, wszystkoz ależy ile w kieszeni amsz na nią :wink: Najtańsza 750 pewnie, za nią 550, 1020 i 560 (najlepsza).
PS. SSD mniejszego od 120 nie bierz, 250 masz za 150 zł i… w sumie wielkiej różnicy nie ma w tym przedziale - wiadomo to nie BMW wśród SSD :wink:

1 polubienie

Dziękuję za odpowiedź, a wiesz może coś o kostkach ram 4 GB ? Bo niby są na internecie, ale ponoć największa ilość ram na DDR2 w pojedynczej kości to 2 GB. Nie wiem jak to w końcu z nimi jest,

Zgadza się, w tamtych czasach nikt nie planował bazowo więcej niż 4 i 2x2 było rozsądne. Do “większych” PC były płyty 4 slotowe.
Oczywiście mógłbyś kupić 2x4 GB, ale prawdopodobnie nie zadziałają one, nie na Twojej płycie. Oficjalnie wspiera ona tylko do 4 GB RAM. Trochę to ograniczy wydajność, ale plik wymiany będzie na SSD…

1 polubienie

Nie wiedziałem o tym, dzięki :slight_smile:
@anon7248146
Czy byłbyś w stanie polecić mi jakiś lepszy SSD do 200 zł? Wziąć tej samej firmy tylko 250 GB, czy może jakiejś innej firmy bo słyszałem że te dyski zwalniają po zapełnieniu w jakimś tam stopniu.


Czy taki dysk od goodramu będzie lepszy niż adata 250 GB ?

Przy SATA2 nawet tego nie zauważysz.

1 polubienie

Dziękuje
A czy prędkości zapisu/odczytu będą o wiele mniejsze, niż gdybym miał płytę ze złączem SATA III ?
Jesteś w stanie to jakoś oszacować?

image tak będziesz miał dużego kopa w porównaniu do dziadka złomka;)

Przy SATA II masz prędkość zapisu/odczytu około 200-250 MB/s, na SATA III do 600MB/s. Co do dysku dobry wybór, calkiem trwałe.

Niska prędkość zapisu na tym SATA III…

Tylko przykład, dla porównania, w porównaniu do starego dysku, pewnie jeszcze x 5400, zysk będzie duży. Lekko 2x nawet na starej sata.
image

W przypadku mojego złoma (Q6600, P5K) ssd jest szybsze od hdd jakieś 2,5 raza.

Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc :slight_smile:
Wiem już, które SSD bym chciał. Mam na oku 2 modele:
https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-irdm-gen2-120gb-sata-iii-2-5-ir-ssdpr-s25a-120-1512239/ - polska firma, kości pamięci MLC, wydaje mi się być lepszej jakości, 120 GB pojemności.
https://www.morele.net/dysk-ssd-silicon-power-ace-a55-256gb-sata3-sp256gbss3a55s25-1533529/ - nie znam tej firmy za bardzo, kości pamięci TLC, chyba gorszej jakości, ale ma 260 GB za praktycznie tą samą cenę
Prosiłbym kogoś kto się zna, o pomoc w doborze SSD’ka, będzie na nim zainstalowany system i League of Legends(zajmuje 6 GB), także mniejszy powinien starczyć, ale nie wiem czy nie lepszy byłby ten większy.

Ja bym brał Silicona. 2x większy, a gry + windows = apetyt na dysk. Oba dyski mają tyle samo gwarancji (36 miesięcy), więc będą bezawaryjne. I tak ważne dane się backupuje, więc po co grom “lepszy” (technologicznie) dysk?

100% poparcia, lepszy większy, nawet na kiedyś;-)

Lubię markę Patriot, nigdy mnie nie zawiodła. Mam kilka sztuk ich SSD - dzień w dzień przerzucają gigabajty danych i jak do tej pory 100% bezawaryjność. Gdybym miał brać kolejny, byłby to (aktualnie) Patriot Burst :slight_smile:

ta karta nie da rady z lolem na takich ustawieniach

Finalnie zamówiłem ten dysk: https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-irdm-240gb-sata-3-ir-ssdpr-s25a-240-1663165/ , mam jeszcze pytanie co do pamięci ram, gdzie polecacie kupić i jakiej firmy kości DDR2 2GB ??