Undervolting procesora w laptopie? może karty

Chciałbym się zrobić undervolting procesora w laptopie, ale mam kilka pytań…

  • który program lepszy XTU czy Throtlle Stop i dlaczego ? Mi się wydaje że Throtlle Stop jest lepszy bo XTU podobno resetuje ustawienia ?
  • i czy w Throtlle Stop w CPU Core, CPU Cache, Intel GPU, Intel GPU zmniejszyć napięcie o taką samą wartość (bo na niektórych filmach .itd wszędzie ustawiają inną wartość) planuję ustawić -0,125mV lub mniej, i czy w pozostałych też zmniejszyć napięcie ?
  • i opcja Speedshift jaką wartość tam ustawić ?
    "0–255, gdzie 0 oznacza absolutną maksymalną wydajność, a 255 oznacza minimalną wydajność przy minimalnym poborze mocy." domyślnie chyba jest 128…
  • i czy undervolting jest bezpieczny, jeśli wykonam go poprawnie i czy mogę stracić gwarancję do laptopa ?
  • i jak wykonać undervolting poprawnie ?

Max temperatury procesora ok.95 stopni, średnia temperatura ok.85-90 stopni
Max temperatury karty ok.80 stopni, średnia temperatura 65-75 stopni
Procesor : i7-9750h , Karta : RTX 2060
Laptop : ASUS ROG STRIX G G531GV

  • i czy jest sens robić UV karty graficznej ?
  • czy używać XTU zamiast Throtlle Stop bo podobno XTU jest lepszy dla początkujących ?

… teoretycznie tak, jest bezpieczny, ale zamaist brać sie od końca, to dlaczego nówka laptopa Ty masz naprawiać? Serwis i niech oni poprawiają.

Trochę nie rozumiem mniej więcej od tego momentu "to dlaczego nówka…"przecież laptop działa to co ma naprawiać ? Tylko chciałbym zmniejszyć temperatury w laptopie ale kiedyś słyszałem że po UV można stracić gwarancję, spalić coś .itd

… tego nie doprecyzowałeś.
Jeżeli działa i procek nie gotuje się i nie zrzuca zegara na 0, to nie robisz UV, jak nie działa stabilnie, to jest kwestia serwisu.

Spalić można po OC, po UV najwyżej nie wstanie i będzie reset BIOS. Jaka jest polityka producenta, doczytaj w gwarancji ustep o UV/wyślij e-maila.

Nic nie rób. Zostaw jak jest.
Nie ogarniam ludzi którzy mają dobrze działający sprzęt i szukają kłopotów.

Po prostu minimalnie chciałbym zmniejszyć temperatury, chyba że nie robić lepiej UV przy niedawno kupionym sprzęcie ? Może lepiej poczekać ja będzie jakiś większy problem z temperaturą ? Ale podobno UV nie jest szkodliwy ?

Nie robić. Masz nowy sprzęt “nówkę nieśmiganą” ciesz się nim i jego wydajnością a nie szukaj problemów.

Tego się trzymaj. Laptop jest na gwarancji. Zanim wygaśnie wszystko powinno powinno działać i być OK. Tak zapewnia producent i tego się trzymaj.

Podobno.

Niby tak zwanego “Thermal throttling” nie ma to chyba nie jest źle, temperatury procesora najczęściej ok.90, rzadko ok.95 stopni lub więcej…

To jest laptop gamingowy i będzie się grzał. Ten procesor może dochodzić do 100 stopni C. Skoro chłodzenie nie dopuszcza do przekroczenia tej temperatury to wszystko jest ok. Ma prawo mieć 95 stopni pod dużym obciążeniem. I z taką temperaturą ma działać przez okres gwarancyjny bo producent zapewnia cię, że nic złego nie powinno się stać. Dał ci na to gwarancję.

Nie chodzi tyle co o temperatury co o komfort, no obudowie trochę czuć to ciepło no niby ta strona od WSAD nawet chłodna, i laptop trochę głośny niby jakoś strasznie nie przeszkadza ale to chyba w każdym laptopie…

U mnie też czuć ciepło. Nawet po obu stronach jak gram. Tam gdzie CPU i GPU. To normalne.

Chciałeś gamingowego laptopa to musisz liczyć się z głośniejszą pracą chłodzenia. Laptopy do gier mają wydajniejsze podzespoły które bardziej się grzeją więc też system chłodzenia jest wydajniejszy ale przez to pracuje głośniej bo trzeba odprowadzić ciepło. Taki niestety urok gamingowych laptopów.

Więc i temperaturę krytyczną mają taką samą? Bywają laptopy które się nie grzeją do tego stopnia. Jak grałem w Wiejskie Życie u kuzyna na jakimś HP z cienkiego metalu z mocniejszym I7 i był chłodny, a nawet cichy. Mnie jednak elitebook 8560w grzeje się powyżej 90 stopni po dojściu 40% użycia procesora i więcej (oczywiście nie natychmiast, chyba że jest już rozgrzany), choć nie ma jakichś kolosalnych różnic w zasobach, a do tego kuzyn miał program bytefence antimalware i wiem jak ciężki jest. Zamulał mi system i Aero 2 zupełnie. Zainstalowałem kiedyś z Ccleanerem na próbę

Jeśli robisz uv a nie oc to nie stracisz gwarancji (bo fizycznie nie uszkodzisz CPU). Co do programu - wybierz ThrottleStop. Stosowne poradniki znajdziesz na głównej DP a nie tu (wpisz w wyszukiwarkę undervolting). Imho - startujesz od zbyt wysokiej wartości w obniżce napięcia. Uv dla GPU możesz też spróbować - najlepsze narzędzie oferuje MSI.

Ja chcę tylko przypomnieć, że dużo producentów laptopów traktuje sprawę tak, że samo otwarcie obduowy oznacza utratę gwarancji. Jak więc zresetuje autor wątku BIOS jak mu nie wstanie laptop?

Wiesz w ogóle jak działa TS? Najwyraźniej nie skoro wyskoczyłeś z tym BIOSem. Mam ASUSa ROGa (jak autor wątku) - wg informacji z autoryzowanego serwisu można samodzielnie rozbudować sobie RAM lub dołożyć SSD (czyt. zdjąć obudowę). Nie ryzykowałbym natomiast repastingu na gwarancji (o czym też mnie poinformowali - ASUS ponoć robi to bez problemu w ramach gwarancji, ale nie korzystałem).
@SkuBBi Tutaj masz oryginalny poradnik autora TS w postaci forum - jedno z najbardziej wartościowych źródeł informacji o TS.
I zła wiadomość - w związku z tą rewelacją Intela masz duże szanse, że nie uda ci się zrobić uv żadnym narzędziem (nawet XTU) o ile upgrade’owałeś ostatnio BIOS.

Ten poradnik też się nada ? Link był u tego autora TS na profilu…


Lepiej wygląda :grin: i jeśli czytam z tłumaczem to mogę źle zrozumieć poradniki ? (tłumacz google tłumaczy stronę, taka wtyczka do przeglądarki)

Nic z tego nie rozumiem ? Intel blokuje możliwość UV czy co ?

Wyczytałem że CORE I CACHE najlepiej ustawić taką samą wartość planuję ok.-0.150mv a Intel GPU najlepiej podobno na ok.-0.50mV, czy tego Intela lepiej nie ruszać ? Ale na razie raczej nie będę robił UV ale sie pytam wcześniej jak to poprawnie ustawić. Odkryłem że Intel GPU to chyba chodzi zintegrowaną karte graficzną, więc nie wiem czy jest to sens ruszać, po czytam jeszcze te poradniki najwyżej…

Tak - poprzez firmware CPU Intel jest w stanie zablokować uv. Stosowne łaty dostarczają poprzez update BIOSu.
Co do poradników - sugeruję na stronie głównej DP poszukać hasłem “undervolting” tekstów Piotra Urbaniaka. Polecam też tekst na konkurencyjnym portalu.
Poradnik wskazany przez ciebie jest jak najbardziej jest OK.

A opcja Speedshift jaką wartość tam ustawić ? I ten Intel GPU ? Czy tych opcji nie ruszać ?

I z tym UV z tego co czytam to są różne opinie jeden mówi że laptop można sobie uszkodzić .itd a jeden ze UV przedłuża żywotność laptopa .itd, ale to już chyba tak w każdej sprawie jest…