Upgrade komputera - tylko karta graficzna i RAM?

Cześć,

zakupiłem swój komputer już w sumie ponad 4 lata temu, pomogli mi go złożyć również użytkownicy tego forum ;]
Mam taki setup:
Intel Core i7-6700K 4.00GHz 4.01 GHz
MSI Z170A GAMING PRO (MS-7984)
2x HyperX Fury DD4 8GB, 2400MHz CL15
EVGA GeForce GTX 970 Superclocked ACX 2.0 4GB 256bit
Zasilacz Thermaltake Smart SE 630W

Jako, że nadchodzą nowe gry to niestety powoli komputer sobie nie radzi, oczywiście nadal w większość mogę pograć na średnich, no ale będzie na pewno coraz gorzej, bo wymagania coraz większe.

Czy ma sens wymienienie samej grafiki oraz dołożenie np. 8 GB RAM?
Procesor wydaje mi się być okej, chyba mogę go ewetualnie podkręcić, ale pewien nie jestem, stąd moje pytanie, bo może nie opłaca się wymieniać grafiki, bo za dużo to nie pomoże.

Myślałem o grafice GTX 1660 lub droższej RTX 2060? Myślę, że tak 1600 zł mogę wydać jak byłoby coś fajnego. Zależy mi też żeby karta mieściła się w aktualnej obudowie, no i żebym nie musiał wymieniać zasilacza, bo np. ten już nie podołałby poborze mocy nowej karty.
Odnośnie RAM to teraz mam 2 kości po 8 GB 2400 MHz, pozostały jeszcze 2 sloty wolne, także polecacie dokupić 1 kość 8GB? Czy częstotliwość też powinna być taka sama?

Z góry dzięki za pomoc i porady.

Ja bym do tego zestawu zastanowił sie nad RTX2070 super. Procesor powinien chyba wystarczyć, ilość RAMu też, a cenowo już w okolicy 1700 zł widzę na ceneo. Na tym RTX jeszcze chwile swobodnie pograsz na najwyższych ustawieniach.
GTX1660 jest praktycznie na poziomie twojej 970… Więc sens w tym żaden.

1 polubienie

Kupić teraz możesz nawet 2070 rtx używaną jeszcze z2-3 latami gwarancji aktywnymi
więc jak grafika sie zepsuje będziesz miał pokrycie.

Wtedy będziesz mógł sobie pograć z raytracing.

1 polubienie

Nie ma sensu używki, skoro za 150 zł więcej dostanie nówkę ze sklepu:

1 polubienie

Czy ja wiem tamten gościu twierdzi że ma 3 lata gwarancji a ty mu wpychasz grafike z prawie najgorszego gatunku niereferanta z 2 latami gwarancji.

I to w sklepie który zawyża ceny,

1 polubienie

Dzięki za odpowiedzi.
Faktycznie RTX 2070 wygląda ciekawie, myślę, że byłbym w stanie wydać te 2000 zł, jeśli byłoby warto.
Pytanie właśnie, w którą stronę uderzyć, czy w jakąś używaną, czy też nową, ale zapłacić więcej. Jeszcze musiałbym sprawdzić czy karta zmieści się w obudowie, bo widzę, że jest dłuższa :slight_smile:

Nie doczytałem, że to niby nowa. Jak zweryfikuje gwarancję, to można zaryzykować. Gorzej jak dostanie uszkodzoną fizycznie, albo spaloną i gwarancji nikt mu nie rozpatrzy :wink: No chyba że to w okolicy i odbierze osobiście sprawdzając ją na miejscu.

1 polubienie

Człowieczku o czym ty piszesz nawt w x-kom nie kupisz tanio Sensownego rtx’a w takiej cenie mówie sensownego a nie jakąś pseudo ścierę z najgorszego sortu i tutaj patrzymy po grafikach typ MSI czy ASUSA

W x kom
MSI z 2 wiatrakami 2480zł

Mocniejszy, wydajniejszy układ chłodzenia z 3 wiatrakami

kosztuje już 2560zł

A teraz niespodzianka
w innym sklepie kupimy te same grafiki nawet o 200 taniej nadal nowe.

O proszę morele 2249zł
https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-rtx-2070-super-gaming-x-trio-8gb-gddr6-rtx-2070-super-gaming-x-trio-5938938/

@lukasgures1 Nie karm raka i kup coś w godniejszych sklepach które nie poprowadzą agresywnego marketingu w zawyżonych cenach jak to robi x-kom i nie kupuj sprzętu z niższego sortu który kusi niską ceną.

Pamiętaj zakupy dzielimy na kilka przypadków

1)Tani szmelc
2)W miare tani ale jak na swoją cene trzyma dobry poziom względem konkurencji
3)Przepłacone gówno które dupy nie urywa a kosztuje jak by nie wiadomo co oferowało
4)Dobry sprzęt sporo kosztuje ale nie jest przepłacony i cena odwzajemnia jego poziom i tutaj warto do takiego sprzętu świadomie dopłacić by taki nabyć i cieszyć sie na lata.

Interesuje cie pukt 2 i 4 i
Do tego dochodzi zakup w dobrym sklepie który nie za cen z dupy wziętych.

1 polubienie

Mógłbyś wytłumaczyć co jest nie tak z tą kartą? Psuje się? Ma słabą wydajność? Grzeje się? Możesz podrzucić jakieś testy?

Fakt jest to budżetowa konstrukcja co pewnie odzwierciedla cena, ale bez przesady.

A propos cen x-kom to karta, którą zalinkowałem w innych sklepach jest 500zł droższa :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

MSI nie ma dobrej prasy w komentarzach na PurePC. Sam unikałbym tej firmy.

1 polubienie

@lukasgures1 Ogólnie za jakieś 2 tygodnie ma być premiera nowych układów z seri 3000 które mają być wydajniejsze niż zwykle i warto by poczekać nawet jeśli nie będziesz zainteresowany najnowszą serią to i tak odbije sie to na spadkami cen starszej generacji*

Janusze już terez wyprzedają stare grafiki po starych wysokiej cenie by za tą samą sobie kupić nowe konstrukacje za miecha :smiley:

1 polubienie

To też prawda, właśnie o tym czytałem. Chyba wstrzymam się do początku listopada i wtedy otworzę nowy temat i poproszę o opinie. Może ceny spadną trochę.

Dzięki wszystkim za pomoc i uwagi.

Mam od msi rtx 2070 super I płytę msi prestige creation x570, wszystko działa rok bez problemu, żadnych świszczących cewek. Te bzdury o msi są pisane przez ludzi kupujących sprzęt za 300zl w promocji. Msi to high end.

Nie High end to Evga FTW3 albo Zotac AMP - jak lubisz kręcić grafiki i mieć solidnechłodzenie.
Ale ja msi polecam bo jest trochę tańsze i dostępne na terenie polski - jest po prostu najlepszym wyborem dla zwykłego usera.
Evga ciężko znaleźć w polskich sklepach a jak wgl są to w absurdalnych cenach i po dłuższym czasie

Na OLX to możesz sobie co najwyżej kupić kredens i zlewozmywak. Allegro jest jakie jest, ale w przypadku jakiejś lipy niezgodnej z opisem można walczyć. A zaawansowana elektronika? Gwarancję tez mogę sobie w corelu zrobić.

Cześć,

odświeżam temat - zastanowiłem się i niestety nie mogę wydać tych +2000 zł na kartę, maksymalnie koło 1500-1600 zł mógłbym.
Pytanie czy opłaca się wymieniać to co mam na RTX 2060 lub RTX 2060 Super?
Widziałem teraz na xkom jest promocja na RTX 2060 Super za 1500zł.
Nie zależy mi bardzo na graniu raczej z RayTracing i 4k i dużo FPS, jedynie wystarczy FullHD i 60 klatek na średnio/średnio-wysokich będzie okej ;]

Będzie o wiele więcej FPS, nie powinno tez być bottlenecka. :wink:
Pytanie tylko, czy po premierze 3x00 ceny nie spadną bardziej.

Nie spadną. Na to bym nie liczył. Janusze sobie na to nie pozwolą.

A co myślicie o tej co jest aktualnie w promocji? Jest to Gigabyte.

Z kodem jest w sumie za 1500zł, trochę tanio, więc mam podejrzenia, że może nie jest zbyt dobry producent.

Z tego co czytałem to jest problem z dostępnością 3000, także nie wiem właśnie czy ceny aż tak spadną.