Upgrade komputerka z lekką pomocą :)

Witam!
Jeszcze ponad miesiąc do świąt, ale ja już myślę na ulepszeniem swojego komputerka, który jest dla mnie najważniejszym sprzętem. Trochę udało mi się uzbierać kasy, reszta od mikołaja :slight_smile: No ale do rzeczy.
Aktualnie zmagam się ze smutkiem, bo nadal siedzę na gnieździe socket 1150 i czas to zmienić.
Mam zamiar pojechać po całości i zainwestować w procesor i9-9900k box, ale wiadomo że wymaga to zmiany płyty i ram’ów.
Dodatkowo zastanawiam się, czy nie zamontować jakiegoś chłodzenia wodnego czy co tam, bo chłodzenie z box’a trochę słabo mnie przekonuje.
Przeglądałem oferty płyt właśnie pod ten procesor i tutaj pojawił się mały problem. Niby gniazdo 1151 coffee lake, ale jest napisane coś w stylu: Do płyt głównych z chipsetem Z370, H310, B360, H370 pasują JEDYNIE procesory Intel Core 8 generacji Cofee Lake. Czy to oznacza że mój nie będzie działał?
Wybrałem model: MSI Z370 GAMING PLUS ze względu na fajną cenę i dobre specyfikację no, ale czy dobrze wykorzysta potencjał i9?
Kolejną sprawą jest monitor. Mam teraz skromny benq gl2460 60hz, a myślałem nad: Monitor BenQ XL2411P lub Monitor Asus VG248QE. Ten pierwszy różni się głównie technologią zapobiegającą męczeniu się oka. Nie wiem czy to rzeczywiście ma takie znaczenie, a chciałbym brać taki, który sprawdzi się w fps’ach czyli te 144hz i czas reakcji 1m/s wymagane :slight_smile:
Aktualnie mam 1070 x gaming od msi i myślę, że cały zestaw sprawdzałby się znakomicie, jednak potrzebuje właśnie tych porad.
Z góry dzięki za zainterosowanie się tematem, może doradzicie mi jakąś inną rzecz. Chętnie poczytam opinię osób bardziej biegłych w tym temacie :slight_smile:
Pozdrawiam.

Zastanowiłbym się nad zdradą niebieskich na rzecz czerwonych, za i9 dasz 3 kawałki lekko, o 1/3 taniej masz 1820 od AMD, różnica między oboma wynosi…10%. Także Problem pod rozwagę, czy musisz hackować Nasai takiej mocy potrzebujesz;) http://www.jaki-procesor.pl/

Tam hackować to póki co mogą mnie, jeszcze takich zdolności nie posiadam :slight_smile: Powiem tak: jeśli chodzi o intela to się tak przywiązałem, że jednak pozostanę stały w tym związku, a co procesora to cena u mnie nie gra, aż takiej roli jak już miałbym się kusić to na inne propozycje od intelka :stuck_out_tongue:

Jaki przewidujesz tak na prawdę budżet?
Wiesz, że procesor w grach ma pomniejsze znaczenie i ważne by przede wszystkim nie bottleneckował?
Całe FPSy szmery i bajery załatwia karta graficzna, więc wg mnie bez sensu pchać się w taki procesor, chyba że na kolejnego mikołaja dostaniesz RTX 2080…
Z Twoją podstawką możesz równie dobrze kupić i7-4790K (chyba, że masz) i zapakować mu RTX 2080 Ti, którego uciągnie.
Przykład na innym procesorze, ale wg mnie 5-20% różnicy jest śmieszne.

Nie upieram się przy tym najlepszym oczywiście, ale personalnie uważam że moja płyta główna główna, która jest nonamem i ciągnie na i7-4790k (tak właśnie taki mam) troszkę nie spełnia moich oczekiwań. Razem z 1070 zapewnia oczywiście dobre fps’y, ale na monitor 144hz troszkę jeszcze brakuje temu zestawowi. Jeśli chodzi o budżet to nie narzekam, ale oczywiście nie jest nielimitowany. Chciałbym coś zmienić i nie wiem czy zmienianie całkiem świeżej karty graficznej jest mądrym pomysłem (mam ją od ok. 1.5 roku)

Wg mnie lepiej sprzedać GTX 1070 za dobre pieniądze póki na gwarancji (wg mnie około 1300zł) i za to kupić RTX 2080 za jakieś 3,7k.

Tutaj różnicę masz już dosyć sporą.

Powiem szczerze że mnie zaskoczyłeś takim oglądem sprawy. Myślałem że grafika jest ok, a wystarczy dobrać jakiś nowszy i lepiej przystosowany procesor, a tu się okazuje, że inna grafika. Nie wiem czy jest sens aż takiego posunięcia. Powiem szczerze że nie umiem i nie lubię sprzedawać swoich części (i takie zgorszenie) wolę kupować nowe. Czy może nie lepiej zainwestować wtedy w lepszy monitor i jakiś procek co da mi te stałe 144 i więcej na fps’ach, bo wnie głownie gram.

Obejrzyj jeszcze raz film 1 i film 2.
Procesory powyżej pewnej wydajności mają bardzo nikły wpływ na FPS. Twój i7 4790K jest ciagle w gronie topowych (i jeszcze dobrą chwilę pozostanie) , więc nowsze generację mają podobna lub ciut lepszą wydajność.
Wg mnie zamiast płacić za coś co w Twoim przypadku ma marny sens, lepiej zrobić coś co Cię ustawi z nowymi tytułami na długo (ewentualnie jakąś dobra MOBO z RAM 2400MHz jeśli nie masz).

1 polubienie

No dobra dałeś mi dużo do myślenia. Słyszałem jeszcze, że między 2080, a 1080 Ti jest mała różnica (ale tylko słyszałem) może jednak ciut tańsza grafika, bo zanim sprzedam tą to najpierw trzeba wyłożyć:)
I co sądzisz o tych dwóch monitorach co dałem, któryś lepszy?

Różnica jest, jakieś 25% w benchmarku.W gzre nie przełoży się t tak liniowo pewnie, a cena +50%+.

https://www.videocardbenchmark.net/compare/GeForce-GTX-1080-vs-GeForce-RTX-2080/3502vs3989

Nie wiem gdzie masz 50% różnicy w cenie, teraz się różnią o 300zł, wg mnie warto dopłacić.

otchoćby cneo , 1080 od 2 z groszami, 2080 od 3 z groszami. Pomijam jakieś różnice, oc wersje, ale takiej karty raczej nie kupuje się w firmie krzaku (ktoś ściągnął od kumpla z Chin, nówka nie śmigana. Janusz) na Allegro :wink:

Rozmawiamy o 1080 Ti, a RTX 2080,bo między 1080 za 2300 zł, a RTX 2080 jest różnica i cenowa i wydajnościowa.

Wracając do pierwotnego tematu procesorów:

Te ‘testy’ z jutuba, stworzone w excelu, których autorzy najprawdopodobniej nigdy tego sprzętu nie testowali są nic nie warte. Też mogę sobie stworzyć tabelki, wgrać ładne obrazki, dodać muzykę i nazwać taki twór testem. Dla własnego i innych dobra nie wrzucaj tych śmieci tutaj.

GTX 1070 w 1080p to bardzo dobra karta i nie potrzeba jej zmieniać. A 4790k nie nakarmi RTX 2080, tym bardziej w 1080p.

To pokaż swoje testy geniuszu. Masz wszystkie procesory i wszystkie karty graficzne żeby pokazać “rzeczywiste wyniki”? Pokaż choć 1 filmik, na którym widać że 4790K bottleneckuje cokolwiek.

Poszerz nieco horyzonty żeglugi po YouTube. Naprawdę czerpiąc wiedzę z rakowych kanałów jak powyżej robisz sobie krzywdę.

Ten kanał polecam dla ciebie na początek:

Te dwa dla nieco bardziej zaawansowanych:

W przeciwieństwie do wielu popularnych kanałów nie ma tam zbędnej marketingowej papki i wiarygodność jest na wysokim poziomie.

Miłego oglądania.

haha na 1150 powiadasz a ja na 775 i co mam mówić ja bym zmienił na ryzena bo intel leci w kulki za rok nowa podstawka xD

Widzę, że niezła debata się z tego rozwinęła, to dobrze jednak chciałbym prosić „do brzegu” co w takim razie proponujecie zrobić, żeby spokojnie kupić monitorek i grać sobie na 144hz w fps’y :slight_smile: ze stabilnymi klatkami na dużym poziomie.

Ja bym wziął monitor:

Oraz grafikę mocniejszą jak GTX 1080 Ti/RTX 2080.

Jednak jak już zauważyłeś to co osoba to inna opinia. Ja trochę siedzę przy ugrade’ach komputerach czy inni to nie wiem.