Upgrade (wymiana) karty Wi-Fi w laptopie

Dzień dobry,
W laptopie mam kartę wi-fi „Intel Dual Band Wireless AC 3165”, chciałbym ją wymienić na szybszą. Na obecnej max. realny download to ok. 250Mb/s, i zastanawiam się czy są szybsze karty.

Marka, model, wersja… (litości ludzie, to są elementarne informacje).

Model laptopa MSI GE62 6QF

Specyfikacja:

Jeśli dokumentacja techniczna pozwoli, to polecam Intel AX200.
Laptopy niestety są zbudowane w jedną konfigurację która pozwala zmodyfikować dysk lub pamięć RAM, rzadko kartę wi-fi.
W przeciwieństwie do komputera stacjonarnego nie można zmieniać tak części.
Miej to na uwadze, że może być wlutowane w płytę główną.

Karty WIFI nawet w mocno zintegrowanych laptopach, w których jest wlutowany dysk, są zwykle osobnym modułem. Jedyne problemy jakie można napotkać przy zmianach, to zabezpieczenia w UEFI/BIOSie przed montowaniem innych kart, stosowane zwykle w HP/DELL/LENOVO, oraz brak odpowiednich anten dla danej częstotliwości, co wpływa na pogorszenie zasięgu.

1 polubienie

Karta jest wyjmowalna, #krzysztoft1 też zastanawiam się czy karta intel AX200 będzie współgrała z laptopem, gniazda są te same.

To że k.sieciowa wejdzie we właściwe gniazdo wcale nie oznacza, że będzie działać. Ja w Lenovo też chciałem zmienić kartę. Efekt taki, że system jej nie widział. Gdy się zbliżyłem do tematu okazało się, że w laptopach k.sieciowe są dedykowane do konkretnego modelu. Musi się zgadzać jakieś FRU czy P/N(czy coś takiego).

W niektórych modelach masz zabezpieczenie w oprogramowaniu karty, trzeba zmodyfikować sobie firmware karty, albo dobrać odpowiednią kartę. Ale dotyczy to w większości modeli które podałem wyżej i to nie wszystkich.

Zgadza się, do niektórych modeli laptopów jest upichcony modyfikowany BIOS umożliwiający zainstalowanie niemal dowolnej karty. Ale to raczej rzadkość.

@U2W sprawdzałeś jak wyglądają przepustowości po zmianie kanału w konfiguracji sieci WIFI? Może wraz z sąsiadami wszyscy nadajecie na jednym kanale. Sprawdź też czy nie wypiął się konektor od anteny na karcie WIFI. Pamiętaj, że osobny kanał ustawiasz w konfiguracji sieci WIFI 2.4 GHz i osobny dla sieci WIFI 5 GHz. Łączyć się najlepiej do tej drugiej.

O ile wiem to MSI tak nie robi, więc karta AX200 powinna zadziałać. Ale na 100% to się okaże dopiero po jej zamontowaniu :slight_smile:

Zadzwoniłem do MSI i już wiem, że karty wymienić nie można. Jest „sparowana” na stałe z płytą główną. No trudno, ale sprawę wyjaśniłem.

Uważaj na vendor-lock, HPE/DELL/Lenovo z tego słyną, nie wiem jak MSI (tj. w teorii identyczna karta wyjęta z Dell nie będzie działać w HP).

Link.

Będzie, wymaga modyfikacji firmware. Do popularnych modeli można znaleźć przygotowane oprogramowanie, lub poprosić kogoś, kto się zna, aby pomógł.

Panowie podepnę się do tematu. Czy taka karta na usb nie załatwi sprawy? np Karta sieciowa Asus USB-AC53 Nano? Wpiąłbym to w usb 3.0 i czy da się wyciągnąć te reklamowane:
Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej (5 GHz): **867 Mb/s??

Nie da się, vide:

eh czyli tylko jakis chłyt marketingowy… jest w ogole jakas opcja na usb podlaczyc do laptopa cos co zblizy sie chociazby do tych 600Mbps? Mam światlowod w UPC 1 GB/s a technicznie laptop daje rade 300 wyciagnac

To jest bardzo dobry wynik… :wink:

tak specjalnie zmienialem karte siecowa w nim z 4 lata temu na Karta Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7260 ale od tygodnia mam UPC swiatlowod i nie wiem czy mi tyle w ogole potrzeba i czy da rade cos z tym zrobic.

PS jak moze sprawdzic jaki max ma obecna karta?

Po kablu pójdzie szybciej :slight_smile:

Właśnie że też nie. A wymiana wejścia nie wchodzi w grę. Chętnie pod kabel podłącze są jakieś adaptery na USB?